Language:


Rozliczenie kosztu (część 2)

Zwroty towarów
Opcje są używane tylko, jeśli jest wykorzystywany model kosztu wg. kolejki (FIFO lub LIFO). Przy zwrotach na magazyn towary zostaną wpisane odpowiednio w kolejkę. Jeśli wykorzystywany jest model kosztu wg kolejki to towary są wydawane zgodnie z chronologicznym porządkiem przyjęć na magazyn (metoda FIFO) lub odwrotnie (metoda LIFO). Opcje kontrolują zachowanie systemu przy zwrotach towarów do magazynu.

Jeśli nie jest używany model kosztu wg kolejki należy zaznaczyć opcję 'Wpisz jako nowy towar w kolejkę kosztów'. W innym przypadku raport Towary w magazynie nie będzie poprawny. Jeśli jest używany model kosztu wg kolejki, ale na raporcie Towary w magazynie jest wybierany inny model kosztu należy pamiętać, że prezentowane dane mogą być wtedy niepoprawne.
Wpisz jako nowy towar w kolejkę kosztów
Zwracany towar zostanie wpisany na koniec kolejki (przy FIFO) lub na początek kolejki (przy LIFO). Karta zwrotu towaru będzie zachowywała się w ten sam sposób jak nowa karta PZ. Opcja jest zalecana przy dokładnej wycenie wg FIFO/LIFO.

Wpisz jako oryg. pozycję w kolejkę kosztów
Zwracany towar zostanie wpisany w oryginalną pozycyję w kolejce, sortowaną wg daty. Przy FIFO, towar zostanie wstawiony na początk kolejki i będzie pierwszym towarem do wydania.

Jeśli opcja zostanie wybrana, zwroty towarów należy tworzyć z WZ (nie będzie można tworzyć zwrotów z zamówień sprzedaży).
Jeśli towar został pierwotnie wydany do Odbiorcy kartą WZ utworzoną z zamówienia sprzedaży, zwrot towaru należy zarejestrować odpowiednim dokumentem WZ utworzonym z zamówienia lub WZ. Karta zwrotu towaru wpisze towar w kolejkę FIFO/LIFO jak określono powyżej.

Jeśli towar został pierwotnie wydany do Odbiorcy dokumentem faktury bez zamówienia sprzedaży, zwrot towaru należy najlepiej zarestrować (w celu zachowania poprawnych wartości) odpowiednim dokumentem PZ. Towar zostanie wpisany na koniec kolejki (FIFO) lub na początek kolejki (LIFO) niezależnie do wybranej powyżej opcji.

Nie księguj kosztu z WZ
W niektórych krajach (np. Wielka Brytania) wymaga się, aby transakcja sprzedaży i powiązany z nią koszt własny zostały zaksięgowane z tą samą datą. Zaznacz opcję, aby zastosować się do tego wymogu i księgować koszt własny razem z fakturą sprzedaży. W tym przypadku należy wyłączyć opcję Rozchody w ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w module Księga Główna, a załączyć opcję Faktury uaktualniają magazyn w ustawieniu Rozksięgowanie -Sprzedaż w module Księga Sprzedaży. Jeśli jedna z tych opcji nie zostanie określona prawidłowo, istnieje ryzyko, że koszt nie będzie wogóle księgowany. Stan magazynu jest uaktualniany nadal z dokumentów WZ. Jeśli więc dokument WZ zostanie wystawiony z datą wcześniejszą niż faktura, pojawi się okres, w którym wartość magazynu na raporcie Towary w magazynie będzie różna od wartości magazynu w Księdze Głównej.

Jeśli chcesz księgować koszt z WZ wyłącz opcję Nie księguj kosztu z WZ oraz załacz opcję Rozchody w ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w module Księga Główna.

Aktualizuj marżę przy fakturowaniu
Jeśli faktura jest tworzona z zamówienia, to cena kosztowa towaru na fakturze może być pobierana z zamówienia lub z karty towaru jako suma ceny kosztowej i kosztu dodatkowego. Zaznacz opcję, aby system pobierał dane bezpośrednio z karty towaru (druga opcja). Dane na karcie towaru są dokładniejsze, jeśli cena kosztowa jest uaktualniana na bieżąco z PZ i są wystawiane zamówienia zakupu
back-to-back (zamówienie zakupu z zamówienia sprzedaży). W tej sytuacji PZ z ostatnią ceną koszytową, która uaktualni kartę towaru zostanie prawdopodobnie wprowadzony po zarejestrowaniu zamówienia sprzedaży.

Jeśli została załączona opcja Uaktualnij marże na zamówieniu przy wystawieniu WZ w ustawieniu Ustawienia zamówień sprzedaży w module Zamówienia Sprzedaży to przy tworzeniu WZ z zamówienia aktualny koszt sprzedaży każdego towaru (obliczony zgodnie z modelem kosztu) zostanie przeniesiony z WZ do karty zamówienia (kolumna cena kosztowa). Jeśli więc używana jest opcja Uaktualnij marże na zamówieniu przy wystawieniu WZ, a nie opcja Aktualizuj marżę przy fakturowaniu, koszt sprzedaży poszczególnych towarów będzie przenoszony z zamówienia do faktury.

Obiekt na koncie magazynu
Po
zatwierdzeniu WZ, każdy obiekt określony na zakładce E zostanie przypisany do konta kosztowego, na którym powstanie zapis po stronie WN w operacji księgowej. Zaznacz check box, jeśli obiekt ma zostać przypisany do konta, na którym powstaje zapis po stronie MA w operacji księgowej (konto magazynu).

Po zatwierdzeniu RW, każdy obiekt określony w nagłówku oraz na zakładce A zostanie przypisany do konta (kont) kosztowego (Niedobory), na którym powstanie zapis po stronie WN w operacji księgowej. Jeśli opcja będzie aktywna, obiekty zostaną przypisane także do konta (konto magazynu), na którym powstaje zapis po stronie MA w operacji księgowej.

Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej
Jeśli zaznaczysz opcję, system użyje w pierwszej kolejności konta określone na karcie grupy towarowej w operacjach księgowych utworzonych do WZ, faktur, PZ oraz kart pracy.

Jeśli opcja zostanie zaznaczona, zaleca się, aby wszystkie
towary magazynowe należały do grup towarowych, a dla wszystkich grup towarowych zdefiniowano właściwe konto magazynu i konto kosztu.

Wstaw koszt sprzedaży dla towarów strukturalnych na fakturę
Przy wydaniu towaru strukturalnego koszt tworzony z WZ, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów. Podobnie, jeśli na karcie towaru strukturalnego zaznaczona został opcja Wstaw składniki na dokumentach to przy wydaniu towaru z magazynu koszt tworzony z faktury, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów. Jeśli jednak opcja Wstaw składniki na dokumentach nie została załączona na karcie towaru strukturalnego to przy wydaniu towaru z magazynu koszt tworzony z faktury, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów, jeśli opcja Wstaw koszt sprzedaży dla towarów strukturalnych na fakturę jest załączona. W innym przypadku przy wydaniu towaru strukturalnego z magazynu koszt nie będzie tworzony z faktury.

Oddzielne wiersze operacji dla poszczególnych towarów
Jeśli wydania lub przyjęcia towarów dotyczą kilku towarów, dla których używane są te same konta kosztu, rozliczenia zakupu oraz/lub magazynu to operacja księgowa utworzona do takiego wydania/przyjęcia może składać się z oddzielnych wierszy dla poszczególnych towarów lub jednego zapisu łącznego. Zaznacz check box , jeśli chcesz wykorzystywać pierwszą metodę zapisu.

Uaktualnij średnią ważoną przy zwrotach towarów do dostawców
Zaznacz opcję, jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z kartoteki Zwroty do dostawców po utworzeniu zwrotu towaru do dostawcy.

Przykładowo, jeśli na magazyn zostaną przyjęte dwa towary: po 100.00 oraz 200.00 to średnia ważona wyniesie 150.00. Jeśli drugi towar zostanie zwrócony do dostawcy, a średnia ważona ma pozostać 150 - nie należy zaznaczyć tej opcji. Jeśli jednak średnia ważona ma się zmienić do wartości pozostałego towaru (która będzie zależała od tego czy używana jest opisna powyżej opcja Koszt oryginalny na zwrotach do dostawców) zaznacz tą opcję.

Uaktualnij średnią ważoną ze zwrotów towarów i korekt
Zaznacz opcję, jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z kartoteki Zwroty towarów po utworzeniu zwrotu towaru od odbiorcy.Jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z korekt zaznacz również opcję, a także dodatkowo opcję Faktury korygujące uaktualniają magazyn w ustawieniu Funkcje dodatkowe w module System.

Na przykład, jeśli na magazyn zostanie przyjęty towar po 100.00,
po czym towar zostanie wydany odbiorcy i ponownie zostanie przyjęty jeszcze raz, ale po 200.00 to średnia ważona wyniesie 200.00. Jeśli towar zostanie zwrócony od odbiorcy, a średnia ważona ma pozostać 200.00 - nie należy zaznaczyć tej opcji. Zaznacz opcję jeśli średnia ważona ma się zmienić na 150.00 (średnia ważona ze 100.00 oraz 200.00), a koszty dodatkowe określone na karcie zwrotu mają wpływać na średnią ważoną.

Księgowanie kosztu dla materiałów
Zazwyczaj koszt jest księgowany przy przyjęciach i wydaniach
towarów magazynowych. Zaznacz opcję, jeśli koszt ma być księgowany także dla
materiałów oraz usług.

Jeśli opcja zostanie załączona, zaleca się , aby nie był używany model kosztu według kolejki dla materiałów i usług. Opcja Przekroczenie stanu mag. w ustawieniu
Ustawienia magazynów nie ma wpływu na materiały oraz usługi, a więc nie zabezpiecza przed ujemnymi stanami na magazynie. Ujemne stany na magazynie mogą spowodowac nieprawidłową wycenę według FIFO/LIFO.

Średnia ważona w walucie bazowej 2
Wartość w walucie bazowej 1 na operacji księgowej tworzonej przy wydaniu towaru (np. dokumentem WZ lub fakturą) jest obliczana na podstawie zdefiniowanego modelu kosztu. Następnie jest ona przeliczana do waluty bazowej 2 zgodnie z aktualnym kursem.

Zaznacz opcję, jeśli wartość w walucie bazowej 1 ma być kalkulowana normalnie czyli zgodnie z określonym kursem, a system zamiast przeliczać wartość do waluty bazowej 2 ma pobierać wartość z pola Średnia waż. WB 2 na zakładce 'Koszt' na karcie towaru (ta wartośc jest również wyświetlana na zakładce C na WZ).

Jeśli opcja zostanie zaznaczona i wykorzystywany jest model kosztu według średniej ważonej to wartość magazynu w Księdze Głównej będzie taka sama w obu walutach bazowych.

Cena kosztowa dla numeru seryjnego
Jeśli sprzedawane są towary dla, których śledzone są numery seryjne to numer seryjny należy wskazać na fakturze, WZ lub RW ręcznie. Numer seryjny nie zostanie przypisany automatycznie przez system. System dopuszcza dwie metody zmiany wartości magazynu przy wydaniach towarów dla których są śledzone numery seryjne.

W pierwszej metodzie, numer seryjny jest niezależny od ceny kosztowej. Po zatwierdzeniu
faktury, WZ lub RW, zmiejszenie wartości magazynu oraz koszt (jeśli koszt jest kalkulowany) są obliczane przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru, w grupie towarowej lub w tym ustawieniu. Jeśli, np. używany jest model kosztu FIFO to system wyda w pierwszej kolejości towar z najstarszą cena kosztową niezależnie od tego czy wybrany numer seryjny będzie najstarszy. Aby zastosować pierwszą metodę nie należy zaznaczać opcji Cena kosztowa dla numeru seryjnego w ustawieniu Rozksięgowanie kosztu.

W drugiej metodzie cena kosztowa jest połączona z numerem seryjnym. Po zatwierdzeniu faktury lub WZ cena kosztowa wskazanego numeru seryjnego zmiejszy wartość magazynu i zostanie zaksięgowana w operacji księgowej. System nie wymaga, aby pobrana cena kosztowa była zgodna z wybranym modelem kosztu. Aby zastosować drugą metodę należy zaznaczać opcję Cena kosztowa dla numeru seryjnego w ustawieniu Rozksięgowanie kosztu.

Druga metoda jest zalecana w sytuacji, kiedy towary są kupowane w specjalnych cenach, np. do sprzedaży na cele edukacyjne lub na potrzeby wystawowe. Przy przesunięciu (dokument MM) towaru przeznaczonego na potrzeby wystawowe z magazynu do salonu wystawowego lub z salonu wysyłkowego do innego salonu (możliwe w połączeniu z zamówieniami wewnętrznymi) cena kosztowa będzie odpowiadała właściwemu numerowi seryjnemu.

Jeśli cena kosztowa zostanie połączona z numerem seryjnym nie należy zmieniać statusu opcji. Jeśli opcja zostanie zaznaczona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według FIFO/LIFO lub średnia ważona mogą być nieprawidłowa. Jeśli status check boxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości FIFO/LIFO i średniej ważonej, ale nie będzie miało wpływu na rekordy istniejące już w bazie danych (np. WZ) oraz operacje księgowe utworzone do tych rekordów. Jeśli zaistnieje potrzeba zaksięgowany koszt należy skorygować ręcznie w Księdze Głównej.

Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).

Model według kolejki dla magazynu
System dopuszcza dwie metody wyceny kosztu według FIFO/LIFO, jeśli w bazie danych zostały zdefiniowane magazyny oraz wykorzystywany jest model kosztu według kolejki.

W pierwszej metodzie koszt jest kalkulowany niezależnie od liczby magazynów. Metoda ma zastosowanie w sytuacji, kiedy nie ma magazynów lub kiedy magazyny oznaczają pomieszczenia lub półki w tym samym budynku. Przy wydaniach system będzie wydawał towary najpóźniej przyjęte (FIFO) lub najwcześniej przyjęte (LIFO) niezależnie od magazynu, w którym towary są przechowywane. Aby zastosować metodę opcja musi być wyłączona.

W drugiej metodzie koszt według FIFO/LIFO jest kalkulowany dla każdego magazynu oddzielenie. Metoda ma zastosowanie w sytuacji, kiedy magazyny oznaczają oddzielne budynki lub składy. Przy wydaniach system będzie wydawał towary najpóźniej przyjęte (FIFO) lub najwcześniej przyjęte (LIFO) według określonego magazynu. Aby zastosować metodę należy zaznaczyć opcję.

Jeśli opcja zostanie zaznaczona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według FIFO/LIFO lub średnia ważona mogą być nieprawidłowe. Jeśli status checkboxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości FIFO/LIFO i średniej ważonej, ale nie będzie miało wpływu na rekordy istniejące już w bazie danych (np. WZ) oraz operacje księgowe utworzone do tych rekordów. Jeśli zaistnieje potrzeba zaksięgowany koszt należy skorygować ręcznie w Księdze Głównej.

Opcję można wykorzystać nawet w sytuacji, kiedy nie jest używany model wyceny według kolejki (np. koszt jest kalkulowany jako cena kosztowa lub średnia ważona i wykorzystywane są opcje: Średnia ważona dla magazynu lub Cena kosztowa dla magazynu). Raport Towary w magazynie można utworzyć dla wykorzystywanego modelu kosztu lub innego alternatywnego. Zaznaczenie opcji umożliwia wykonanie raportu według metody wyceny według kolejki i analizę danych w celach porównawczych.

Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).

Średnia ważona dla magazynu
System dopuszcza dwie metody wyceny kosztu według średniej ważonej, jeśli w bazie danych zostały zdefiniowane magazyny. W pierwszej metodzie system pobiera przy wydaniach średnią ważoną określoną na karcie towaru na zakładce
'Koszt'. W drugiej metodzie wartość średniej ważonej jest obliczana dla każdego towaru w każdym magazynie. Średnia ważona jest pobierana z ustawienia
Średnia ważona.

Jeśli używany jest model wyceny według średniej ważonej należy wykorzystać opcję do określenia, które wartości zostaną użyte do obliczenia wartości magazynu oraz wydań na raporcie
Towary w magazynie. Jeśli opcja nie zostanie zaznaczona system wykorzysta średnią ważoną określoną na karcie towaru. W przeciwnym razie system wykorzysta średnią ważoną obliczoną dla towaru w każdym magazynie.

Jeśli, na przykład przyjęto dwa towary w cenach 100 oraz 150 do magazynu 1 oraz dwa towary w cenach 150 oraz 200 do magazynu 2 to ogólna średnia ważona wynosi 150, dla magazynu 1- 125 oraz dla magazynu 2 - 175. Jeśli opcja nie zostanie zaznaczona to wartość magazynu wyniesie 4 x 150, a koszt przy wydaniu 150 (niezależnie od magazynu). Jeśli opcja zostanie zaznaczona to wartość magazynu wyniesie (2 x 125) + (2 x 175), a a koszt przy wydaniu 125 lub 175 w zależności od magazynu.

Jeśli towar zostanie przesunięty z jednego magazynu do innego magazynu przy użyciu
przesunięcia MM, każdy dodatkowy koszt określony na karcie przesunięcia MM będzie miał wpływ na średnią ważoną towaru. Jeśli opcja zostanie zaznaczona dodatkowy koszt określony na karcie przesunięcia MM będzie wpływał na średnią ważoną w magazynie docelowym.

Jeśli opcja zostanie załączona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według średniej ważonej może być nieprawidłowa. Jeśli status checkboxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości średniej ważonej.

Opcję można wykorzystać również w sytuacji, kiedy nie jest używany model wyceny według średniej ważonej i został zdefiniowany więcej niz jeden magazyn (np. koszt jest kalkulowany jako cena kosztowa lub według kolejki i wykorzystywane są opcje: Model według kolejki dla magazynu lub Cena kosztowa dla magazynu). Raport Towary w magazynie można utworzyć dla wykorzystywanego modelu kosztu lub innego alternatywnego. Zaznaczenie opcji umożliwia wykonanie raportu według metody wyceny według średniej ważonej i analizę danych w celach porównawczych.

Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).