Rozliczenie kosztu (część 1)
Ustawienie służy do określenia modelu kosztu, który zostanie wykorzystany do wyceny kosztu towaru przy wydaniach.

- Model kosztu
- Przy wydaniu towaru z magazynu system automatycznie tworzy operację w Księdze Głównej z kosztem. Koszt w operacji księgowej jest kalkulowany przy użyciu wybranego modelu kosztu określonego na karcie towaru lub grupie towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny na karcie towaru lub w grupie towarowej, system użyje model kosztu zdefiniowany w tym ustawieniu. Wykorzystaj poszczególne opcje ustawieniu, aby określić poprawne działanie systemu.
- Użyj modelu kosztu z grupy towarowej
- W operacjach księgowych tworzonych przy wydaniach towaru z magazynu do takich dokumentów jak WZ, faktura, RW, przesunięcie MM, karta pracy, koszt obliczany jest przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru. Jeśli model kosztu określony na karcie towaru jest domyślny to system użyje model kosztu określony na karcie grupy towarowej, do której należy dany towar. Jeśli model kosztu zdefiniowany na karcie grupy towarowej będzie ponownie domyślny to system użyje model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu. Jeśli model kosztu na karcie towaru jest domyślny, a opcja nie jest aktywna, system wykorzysta model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu (model kosztu określony na karcie grupy towarowej zostanie pominięty).
- Jeśli opcja jest aktywna zaleca się, aby wszystkie towary
magazynowane należały do grupy towarowej, a dla wszystkich grup towarowych określono model kosztu.
- Koszt oryginalny na zwrotach do dostawców
- Specyficzną formą wydania towaru z magazynu jest zwrot towaru do dostawy. Zwroty towarów do dostawców są rejestrowane w kartotece
Zwroty do dostawców bezpośrednio z karty oryginalnego dokumentu PZ lub zamówienia zakupu.- Przy zwrocie towaru do dostawcy koszt można kalkulować zgodnie z modelem kosztu (jak przy normalnym wydaniu towaru z magazynu) lub można wykorzystać faktyczny koszt towaru z oryginalnego dokumentu PZ. Zaznacz opcję, jeśli chcesz wykorzystywać drugę metodę.
- Załóżmy np., że używany jest model kosztu według FIFO i w magazynie znajdują się 3 sztuki towaru w cenach 100, 200 oraz 300. Aby zwrócić ostatni towar do dostawcy, należy odszukać oryginalny dokument PZ, a następnie utworzyć kartę zwrotu do dostawcy. Jeśli opcja nie będzie aktywna, cena kosztowa wyniesie 100, bo taka jest wartość pierwszego towaru w magazynie (metoda FIFO). Jeśli opcja będzie aktywna, cena kosztowa wyniesie 300, bo taki jest dokładny koszt towaru na oryginalnym PZ.
- Jeśli opcja nie jest wykorzystywana, zwrot towaru do dostawcy można utworzyć z oryginalnego PZ lub zamówienia zakupu wykorzystując polecenie 'Utwórz zwrot towaru' z menu Specjalne. Jeśli opcja jest wykorzystywana, zwrot towaru do dostawcy można utworzyć tylko z oryginalnego PZ.
- Koszt oryginalny na zwrotach towarów
- Specyficzną formą przyjęcia towaru na magazyn jest zwrot towaru od Odbiorcy. Zwroty towarów od Odbiorców są rejestrowane w kartotece Zwroty towarów bezpośrednio z karty oryginalnego dokumentu WZ lub zamówienia sprzedaży.
- Przy przyjęciu towaru na magazyn od Odbiorcy można wykorzystać cenę kosztową z karty towaru lub można wykorzystać faktyczny koszt towaru z oryginalnego dokumentu WZ. Zaznacz opcję, jeśli chcesz wykorzystywać drugę metodę.
- Załóżmy, np., że używany jest model kosztu według FIFO i w magazynie znajdują się 3 sztuki towaru w cenach 100, 200 oraz 300. Cena kosztowa na karcie towaru wynosi 150. Jeśli towar zostanie sprzedany, koszt wyniesie 100 (przy FIFO). Jeśli Odbiorca zwróci towar to należy odszukać oryginalny WZ, a następnie utworzyć kartę zwrotu towaru. Jeśli opcja nie będzie aktywna to ceną jednostkową i ceną kosztową na karcie zwrotu towaru będzie cena kosztowa z karty towaru - czyli 150. Jeśli opcja będzie aktywna to ceną jednostkową i ceną kosztową na karcie zwrotu towaru będzie 100 - czyli faktyczny koszt z karty WZ.
- Jeśli opcja nie jest wykorzystywana, zwrot towaru od Odbiorcy można utworzyć z oryginalnego WZ lub zamówienia sprzedaży wykorzystując polecenie 'Uwórz zwrot towaru' z menu Specjalne. Jeśli opcja jest wykorzystywana, zwrot towaru od Odbiorcy można utworzyć tylko z oryginalnego WZ.
- Jeśli używany jest model kosztu według kolejki (FIFO lub LIFO) to decyzja o zaznaczeniu opcji jest związana z innym ustawieniem - Zwroty towarów (należy określić czy zwrócony towar zostanie wpisany jako oryginalna pozycja czy nowy towar w kolejkę kosztów (zobacz część 2).
- Podstawowy model kosztu
- Model kosztu określa się w dwóch celach.
- Po pierwsze przy wydaniu towaru z magazynu (faktura, WZ, karta pracy lub RW) system automatycznie tworzy operację w Księdze Głównej z kosztem (zapis po Ma na koncie magazynu oraz zapis po WN na koncie kosztu). Koszt wydanego towaru jest kalkulowany przy użyciu wybranego modelu kosztu określonego na karcie towaru lub, jeśli używana jest opcja 'Użyj modelu kosztu z grupy towarowej' (opisana powyżej) na karcie grupy towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny, system wykorzysta model kosztu określony w ustawieniu Rozliczenie kosztu.
- Po drugie, model kosztu jest używany na raporcie
Towary w magazynie do obliczania wartości magazynu. Wartość towaru jest kalkulowana przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru lub na karcie grupy towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny, system wykorzysta model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu. Raport można także uruchomić wykorzystując alternatywny model kosztu dla celów porównawczych. Jeśli podstawowy model kosztu w ustawieniu Rozliczenie kosztu (opcja Brak) nie zostanie określony, bo nie ma potrzeby wyceny kosztu towarów przy wydaniach (zobacz krok 2 w
'Wyłączanie modelu kosztu'), model kosztu można wskazać na raporcie Towary w magazynie.
W obu przypadkach wybrany model kosztu zostanie pominięty, jeśli używana jest opcja 'Cena kosztowa dla numeru seryjnego' na towarze, grupie towarowej lub w ustawieniu Rozliczenie kosztu. W takiej sytuacji cena kosztowa oraz numer seryjny są powiązane. Przy sprzedaży towaru z numerem seryjnym, w operacji księgowej pojawi się koszt związany z danym numerem seryjnym. Raport
Towary w magazynie uwzględnia koszt dla numeru seryjnego. Dotyczy to wyłącznie towarów, dla których są śledzone numery seryjne.
W podstawowym modelu kosztu dostępne są następujące opcje: - Brak
- Zaznacz opcję, jeśli nie chcesz używać żadnego modelu kosztu. Przy wydaniu towaru z magazynu system nie będzie generował operacji w Księdze Głównej z kosztem. W parametrach raportu Towary w magazynie zawsze należy wskazać model kosztu, aby raport prezentował wartości.
- Cena kosztowa
- System wykorzysta cenę kosztową określoną na zakładce
'Koszt' na karcie towaru. Aby cena kosztowa na karcie towaru była zawsze aktualna zaleca się załączenie dodatkowo opcji 'Uaktualnij cenę przy PZ - Ostatni koszt nabycia' (także na zakładce 'Koszt' na karcie towaru). - % z ceny bazowej
- Koszt zostanie obliczony jako % z ceny bazowej określonej na karcie towaru. % należy określić w polu znajdującym się po prawej stronie. Ten model można wykorzystać w sytuacji, kiedy wymagana jest stała marża.
- Średnia ważona
- System obliczy koszt na podstawie średniej ważonej (średnia cena ze wszystkich PZ wyświetlana za zakładce 'Koszt' na karcie towaru).
- Średnia ważona na karcie towaru zostanie uaktualniona przy każdym przyjęciu towaru na magazyn zgodnie z formułą:
ŚW = | ((Ilość w magazynie x aktualna ŚW) + (Ilość na PZ x cena jednost. na PZ)) | | (Ilość w magazynie + Ilość na PZ) |
- (gdzie PZ oznacza przyjęcie towaru (PZ)).
- Wg. kolejki
- System obliczy koszt towaru na podstawie kolejności przyjęcia na magazyn: dostępne są dwie metody FIFO (First In First Out) oraz LIFO (Last In First Out). Właściwą metodę kosztu należy wskazać poniżej w 'Model kosztowy wg. kolejki'
- Model kosztu wg. kolejki umożliwia bardzo dokładną wycenę magazynu zwłaszcza w przypadku towarów o zmiennych cenach kosztowych. Dokładność wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wszystkie dokumenty magazynowe muszą być wprowadzane w porządku chronologicznym, nie można np. wprowadzić dokumentu PZ z datą wcześniejszą, jeśli istnieje już inny PZ z późniejszą datą (dotyczy to wszystkich dokumentów magazynowych). Niedopilnowanie tego warunku może być przyczyną nieprawidłowej wyceny kosztu. W systemie są dostępne opcje, które wspomagają rejestrowanie dokumentów w porządku chronologicznym: 'Chronologia na magazynie' w ustawieniu Ustawienia magazynów oraz 'Wymagaj chronologii dla faktur' w ustawieniu
Rozksięgowanie-sprzedaż.
! | Jeśli koszt będzie liczony w oparciu o Cenę kosztową, % z ceny bazowej lub Średnią ważoną upewnij się, że w odpowiednich polach na karcie towaru zostały zdefiniowane wymagane dane. Brak danych może objawiać się powstaniem zerowych operacji księgowych przy wydaniach towarów z magazynu lub brakiem wartości na raporcie
Towary w magazynie. | |
- Modek kosztu wg kolejki
- Wybierz FIFO (First In First Out) lub LIFO (Last In First Out), jeśli wybrano podstawowy model wg. kolejki powyżej.
- FIFO
- Najpier wydawane są towary najwcześniej przyjęte na magazyn. Na raporcie Towary w magazynie wszystkie towary są wyceniane w porządku chronologicznym.
- LIFO
- Najpier wydawane są towary najpóźniej przyjęte na magazyn. Na raporcie Towary w magazynie wszystkie towary są wyceniane w odwróconym porządku chronologicznym.
Model kosztu wg kolejki należy wybrać nawet w sytuacji, kiedy podstawowy model koszty zostanie określony jako - Brak. Dzięki temu nie trzeba będzie określać modelu kosztu w parametrach raportu Towary w magazynie przed wygenerowaniem raportu.
Więcej informacji na temat pozostałych opcji w tym ustawieniu kliknij tutaj.
|