Ustawienie serwera FTP
Protokól (FTP) umożliwia transfer plków pomiędzy dwoma komputerami w sieci. Jeden z komputerów należy skonfigurować jako serwer FTP, a drugi łączy się z nim jako klient. Pracując na kliencie można kopiować pliki na serwer ("uploaded") oraz kopiować pliki z serwera ("downloaded"). Posiadanie serwera FTP na stałe jest bardzo wygodne w dużych instalacjach. Sewer FTP można traktować jako centralny skład ważnych plików takich jak: materiały marketingowe, formaty dokumentów itd..
System Hansa można tak skonfigurować, aby działał jak serwer FTP. Po skonfigurowaniu serwera użytkownicy (czyli "Osoby" w Hansie) mogą logować sie do serwera FTP używająć własnego oprogramowania FTP jak: Fetch lubTransmit. Również odbiorcy mogą logować się do serwera FTP, jeśli istnieje taka potrzeba.
W instalacji wielostanowiskowej kopia systemu Hansa, która działa jako serwer danych może funkcjonować jako serwer FTP. Oznacza to, że serwer danych będzie równolegle serwerem FTP. W przypadku dużego obciążenia serwera FTP zaleca się użycie osobnego komputera. W takiej sytuacji serwer FTP będzie miał osobną bazę danych, dlatego należy ponownie zdefiniować dostęp dla wszystkich osób oraz odbiorców w tej bazie danych.
Aby skonfigurować serwer FTP na dedykowanym komputerze należy postępować według poniższych kroków. Jeśli skonfigurowany zostal serwer Hansy i dodatkowo ma on działać jako serwer FTP należy postępować według poniższych kroków, zaczynając od kroku 2.
- Utwórz nową bazę danych na komputerze, który ma funkcjonować jako serwer FTP korzystając z instrukcji przedstawionych
wcześniej dla instalacji wielostanowiskowej. W bazie danych należy zdefiniować tylko jedną firmę.
- Upewnij się, że w ustawieniu Konfiguracja w module System zaznaczono moduł "Serwer". W ustawieniu Konfiguracja zaznacz również moduł "Serwer FTP". Wprowadzenie zmian w ustawieniu Konfiguracja wymusza użycie nowego klucza rejestracyjnego.
- Wybierz moduł 'Techniczny z menu Moduły, a następnie kliknij przycisk
[Tryb pracy] w Oknie Głównym.
W przypadku serwera FTP należy wypełnić tylko pola na zakładce 'FTP' jak pokazano to na poniższej ilustracji. Jeśli serwer FTP jest także serwerem danych należy uzupełnić również inne pola zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami, patrz:
Tryb programu.

- Port FTP
- Wprowadź dowolny port, który będzie używany dla łączności FTP. Wprowadzony Port musi być różny od portu serwera i portów WWW. Podczas logowania się do serwera osoby i kontrahenci będą dodawać port do adresu IP swojego serwera (zwykle w formacie adresu IP:numer portu).
- Najczęściej używanym numerem portu FTP jest 21, a niektóre aplikacje klienckie mogą mieć problem z połączeniem, jeżeli zostanie użyty inny port.
- Jeżeli numer portu zostanie zmieniony, należy zamknąć system oraz uruchomić ponownie, w celu zaktualizowania zdefiniowanych danych.
- Liczba klientów FTP
- Podaj maksymalną liczbę użytkowników, która może łączyć się do serwera FTP jednocześnie, w dowolnym czasie.
- Katalog FTP
- Wprowadź nazwę foldera, który zostanie udostępniony jako główny katalog dla każdgo łączącego się z serwerem FTP. Ten folder będzie zawierał pliki, które będą kopiowane do i z serwera FTP. Wszystkie foldery znajdujące się wewnątrz foldera FTP będą również dostępne dla użytkowników FTP.
- W poniższym przykładzie pokazano prawidłową składnię dla użytkowników Windows oraz Macintosh; katalog został nazwany "Shared" i został umieszczony w folderze FTP na twardym dysku. Znak \ jest używany jako separator pomiędzy dwoma nazwanymi folderami na Windows, Linux oraz Mac OS X, a : jest używany na Mac OS 9.
- Windows
- c:\FTP\shared
- Mac OS 9
- hard disk:FTP:shared
- Jeśli folder "Shared" znajduje się w środku foldera, który zawiera aplikację serwera Hansy, nie ma potrzeby, aby wyszczególniać całą ścieżkę dostępu (wyjątek stanowi Mac OS 9, gdzie trzeba wykorzystać absolutną scieżkę).
- Trzeba stworzyć ścieżkę dostępu do tego pola, bo w innym przypadku użytkownicy FTP nie będą mogli się logować. Ścieżkę należy definiować rozważnie (należy upewnić się także, że podany folder istnieje), aby nie udostępnić więcej zasobów dla użytkowników FTP niż to było zamierzone.
- Dopuść anonimowe logowanie na FTP
- Zaznacz ten check box, jeżeli użytkownicy FTP będą mogli się łączyć bez podania loginu oraz hasła.
- Jeśli chceck box nie zostanie zaznaczony, można ograniczyć dostęp do serwera FTP wykorzystując funkcję Dostęp do serwera FTP na karcie osoby oraz odbiorcy. Tylko osoby oraz odbiorcy z zaznaczonym check boxem będą miały dostęp do serwera FTP. Wszystkie osoby będą używały login oraz hasło wykorzystywane normalnie w systemie. Odbiorcy będą używali numeru przy logowaniu. Można również przydzielić im hasło wykorzystując funkcję 'Zmień hasło' w menu Specjalne w oknie przeglądu 'Odbiorcy:Przeglądanie'. To samo hasło będzie wykorzystywane dla serwera FTP oraz do sklepu internetowego.
Szczegółowe informacje o odbiorcach znajdziesz w dalszej części podręcznika. Więcej informacji o osobach w dalszej części podręcznika.
- Po wprowadzeniu danych w kartotece Tryb pracy kliknij przycisk [Zapisz], aby zapamiętać wprowadzone dane. Jeśli port serwera FTP został zdefiniowany po raz pierwszy należy (lub jeśli został zmodyfikowany) należy zamknąć system oraz uruchomić ponownie w celu uaktualnienia danych.
- Jeśli serwer FTP został postawiony oddzielnie niż serwer danych należy ponownie zdefiniować osoby oraz odbiorców z dostępem do serwera FTP.
- Wybierz 'Serwer' z menu Moduły. Pojawi się okno 'Status serwera'. Pozostaw uruchomiony serwer.
- Jeśli serwer FTP jest udostępniony poprzez połączenie modemowe należy pamiętać o wprowadzeniu niezbędnych dostosowań do firewalla.