Language:


Tworzenie kopii zapasowych

Zaleca się, aby każdego dnia po zakończeniu pracy z systemem Enterprise by HansaWorld wykonać archiwum bazy danych (backup). Warto skopiować plik i przechowywać go w bezpiecznym miejscu. Wykonywanie archiwum każdego dnia może wydawać się zbyteczne, lecz warto poświęcić krótką chwilę na wykonanie tej czynności, bo zapewni to użytkownikowi bezpieczeństwo pracy w przypadku problemów technicznych ze sprzętem komputerowym.

Wykonywanie archiwum jest szczególnie ważne w przypadku zintegrowanej bazy danych systemu Enterprise by HansaWorld, która zawiera wszystkie informacje finansowe dotyczące przedsiębiorstwa. Jeżeli dane zostaną utracone, użytkownik znajdzie się w bardzo niewygodnej sytuacji, tracąc dostęp do wszystkich faktur, zapłat, raportów i innych istotnych dokumentów. Należy więc upewnić się, że backup wykonywany jest każdego dnia, a zwłaszcza wtedy, gdy dane księgowe były uaktualniane. W nazwach plików backup zaleca się wprowadzanie daty utworzenia, co umożliwi szybkie odbudowanie bazy danych na konkretny dzień w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jeżeli komputer zostanie zarażony wirusem, wówczas w pierwszej kolejności należy ustalić datę zainfekowania komputera. W takim przypadku zaleca się odbudowanie bazy danych z archiwum utworzonego przed zainfekowaniem komputera. W przeciwnym razie dalsza praca będzie obarczona oczywistym ryzykiem ponownego zainfekowania komputera.

System Enterprise by HansaWorld zawiera kilka funkcji wspierających regularne tworzenie kopii zapasowej systemu. Są to:

  1. Metoda "archiwum tekstowego", która pozwoli na skopiowanie danych zawartych w bazie danych do oddzielnego pliku tekstowego.

    Zaletą tej metody jest to, że archiwum tekstowe nie jest zależne od wersji programu. Oznacza to, że odzyskanie bazy z takiego pliku będzie możliwe nawet wówczas, gdy od chwili utworzenia archiwum system został uaktualniony do nowszej wersji. Archiwum tekstowe jest stosunkowo niewielkim plikiem, co ułatwia pracę z nim.

    Wadą tego rozwiązania jest to, że zarówno tworzenie jak i odzyskiwanie systemu z pliku archiwum tekstowego są dość wolne w bardzo dużych instalacjach, a w trakcie tworzenia archiwum nie można korzystać z systemu.

    Pliki archiwum można tworzyć własnoręcznie, zgodnie z instrukcją opisaną na tej stronie lub mogą być tworzone automatycznie codziennie o tej samej porze, zgodnie z opisem na tej stronie.

  2. Możesz użyć specjalistycznego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych w celu skopiowania pliku bazy danych (HANSA.HDB) na dyski przechowywane poza firmą. Te kopie zapasowe nie będą niezależne od wersji programu, a zatem odzyskanie danych może nie odnieść oczekiwanego skutku, jeżeli w międzyczasie była wykonana aktualizacja systemu. W zależności od rodzaju użytego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, korzystanie z systemu w trakcie kopiowania bazy danych może się okazać niemożliwe.

    Tworzenie kopii zapasowych z użyciem specjalistycznego oprogramowania jest opisane na tej stronie.

  3. Metoda kopiowania bazy danych polega na skopiowaniu pliku bazy danych (HANSA.HDB). Kopie mogą być tworzone automatycznie raz lub dwa razy dziennie, możliwe jest również ciągłe kopiowanie bazy danych.

    Zaletą tej metody jest możliwość korzystania z systemu w trakcie procesu kopiowania bazy danych. Wszystkie dane zapisane pomiędzy rozpoczęciem procesu kopiowania, a jego zakończeniem będą zawarte w kopii. Wadą jest to, że odzyskanie bazy danych z takiej kopii zapasowej może nie dać oczekiwanych efektów, jeżeli w międzyczasie system został zaktualizowany do nowszej wersji.

    Jeżeli korzystasz z tej metody, musisz mieć pewność, że dysk zawierający bazę danych Enterprise by HansaWorld ma wystarczająco miejsca, by pomieścić plik HANSA.HDB oraz jego trzy kopie.

    Proces kopiowania bazy danych jest opisany na tej stronie.

  4. Opcja Kronikowania oznacza, że każdy nowy lub uaktualniony rekord zostanie zapisany zarówno w bazie danych jak i w oddzielnym pliku dziennika. Jeżeli będziesz zmuszony cofnąć się do wcześniejszej kopii bazy danych, możesz "zastosować" dziennik. Pozwoli to na wydobycie z dziennika wszystkich rekordów utworzonych lub zmienionych od czasu utworzenia ostatniej kopii bazy danych, a następnie umieszczenie tych rekordów w tej bazie.

    Dzięki kronikowaniu przywracanie danych jest znacznie szybsze niż odzyskiwanie ich z pliku archiwum tekstowego, zwłaszcza w dużych instalacjach, ponieważ nie ma konieczności ponownego wprowadzania danych ręcznie. Jednakże wymaga to dużej staranności w zarządzaniu zarówno plikami kopii bazy danych jak i plikami dziennika.

    Jeżeli używasz tej metody, upewnij się, że twardy dysk zawierający instalację Enterprise by HansaWorld zawsze posiada wystarczającą ilość przestrzeni na plik HANSA.HDB, jak również na plik dziennika.

    Kronikowanie jest opisane na tej stronie.

W instalacjach jednostanowiskowych oraz niewielkich instalacjach wielostanowiskowych metoda archiwum tekstowego będzie odgrywała największą rolę w strategii zabezpieczania przed utratą danych. W takich systemach prędkość wygenerowania pliku archiwum oraz dostęp do bazy danych mogą być mniej istotne niż możliwość użycia pliku archiwum z dowolną wersją systemu.

W większych instalacjach, gdzie baza danych jest w stałym użyciu, jako głównej strategii zabezpieczania danych przed utratą zaleca się stosowanie kombinacji dwóch metod: kopiowania bazy danych oraz kronikowania. Jednakże, powinieneś w dalszym ciągu tworzyć regularnie archiwa bazy danych (raz na miesiąc czy też raz do roku) dla celów archiwizacji. Będziesz mógł później użyć tych archiwów również w nowszych wersjach systemu, gdyby była potrzeba sprawdzenia zawartości bazy danych na konkretny dzień. Będziesz też musiał tworzyć archiwa tekstowe jako element procesu aktualizacji do nowszej wersji systemu (sprawdź instrukcję tutaj).

Jakąkolwiek metodę wybierzesz do zabezpieczenia danych przez utratą, musisz również przeprowadzać regularne kontrole, aby mieć pewność, że jesteś w stanie odtworzyć bazę danych z plików archiwum lub kopii bazy danych.

!

Sprawdzaj regularnie, czy możesz odtworzyć bazę danych z kopii zapasowych.


---

W tym rozdziale:

Wróć do: