Kopiowanie bazy danych
W pewnych warunkach codzienne tworzenie plików archiwum bazy z użyciem wbudowanych w system Enterprise by HansaWorld
narzędzi lub przy użyciu
specjalistycznego oprogramowania może być niepraktyczne. Jeśli baza danych jest bardzo duża i/lub niezbędny jest do niej dostęp przez 24h na dobę, znacznie wydłużony czas wykonywania działań w systemie bądź też uniemożliwienie użytkownikom korzystania z systemu w czasie tworzenia pliku archiwum może być nie do zaakceptowania. W takiej sytuacji sugerujemy rozwiązanie automatycznego kopiowania bazy danych (pliku "HANSA.HDB").
Pamiętaj, że po aktualizacji oprogramowania Enterprise by HansaWorld nie będziesz miał możliwości używania starego pliku "HANSA.HDB". A zatem, choć kopiowanie bazy danych będzie główną formą zabezpieczenia przed utratą danych, powinieneś i tak utworzyć plik archiwum tekstowego przed aktualizacją oprogramowania, a także jeśli chcesz utworzyć kopię bazy danych, którą będziesz w stanie odtworzyć w przyszłości (w celach archiwalnych). Aktualizacja systemu jest opisana tutaj. Możesz oczywiście użyć skryptu aby przesunąć zduplikowaną bazę danych na inny komputer, jeśli to konieczne zmienić jej nazwę na "HANSA.HDB", uruchomić Command line lub aplikację serwisową i utworzyć archiwum tekstowe. Jednakże aby utworzyć prawdziwe archiwum, skrypt powinien też przenieść pozostałą zawartość głównego folderu aplikacji, a w szczególności katalog "Attach".
Jeżeli używasz kronikowania, powinieneś to zrobić w połączeniu z opcją kopiowania bazy danych.
Opcja kopiowania bazy danych pozwoli na utworzenie kopii bazy danych, która będzie przechowywana w głównym folderze aplikacji Enterprise by HansaWorld. W tym procesie powstaną następujące pliki:
- Podczas tworzenia pierwszej kopii plik bazy będzie miał nazwę "HANSA.HDB.TEMP".
- Kiedy kopiowanie zostanie zakończone, plik będzie miał nazwę "HANSA.HDB.COPY".
- Podczas tworzenia drugiej kopii plik będzie miał nazwę "HANSA.HDB.TEMP".
- Gdy kopiowanie zostanie skończone, nowy plik będzie miał nazwę "HANSA.HDB.COPY". Poprzedni plik natomiast zmieni nazwę z "HANSA.HDB.COPY" na "HANSA.HDB.OLD". Jeżeli już istnieje plik o nazwie"HANSA.HDB.OLD", będzie on usunięty.
A zatem w każdym momencie będą maksymalnie dwie pełne kopie oraz jedna częściowa kopia bazy danych. Na dysku zawsze powinna być odpowiednia ilość przestrzeni, aby zmieściły się trzy kopie bazy danych. Jeżeli zabraknie miejsca, zostanie wysłana wiadomość e-mail na skrzynkę Postmastera. Adres e-mail Postmastera powinien być wprowadzony w
Ustawieniach poczty i konferencji w module Poczta i konferencje.
Aby skonfigurować funkcjonalność kopiowania bazy danych wykonaj poniższe kroki:
- Wybierz moduł Techniczny poprzez kliknięcie na przycisk [Moduł] w Oknie Głównym lub użyj kombinacji klawiszy Ctrl-0 (zero) (Windows i Linux) lub ⌘-0 (Mac OS X). Następnie kliknij na przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym lub użyj kombinacji klawiszy Ctrl-S lub ⌘-S.
- Dwukrotnie kliknij na "Operacje wykonywane okresowo". Pojawi się poniższe okno:

- W polu "Obsługa bazy danych - Kopia" wprowadź godzinę, o której ma być kopiowana baza danych każdego dnia. Użyj systemu 24-godzinnego, a pomiędzy godzinę i minuty wprowadź dwukropek (:). Jeżeli chcesz, aby baza danych była kopiowana dwa razy dziennie, wprowadź drugą godzinę w polu "Obsługa bazy danych - Druga kopia" (musi być to godzina późniejsza niż godzina wykonania pierwszej kopii).
Jeżeli korzystasz też z opcji codziennego archiwum, upewnij się, że archiwum jest tworzone o innej godzinie niż kopia bazy danych. Kopia bazy danych oraz archiwum nie powinny być tworzone w tym samym czasie.
- Jeżeli dwie kopie bazy danych dziennie to za mało, użyj opcji "Ciągła kopia bazy danych". Zaznacz pole "Aktywuj" oraz co ile minut baza danych ma być kopiowana (pole "Minut przerwy"). Jest to czas pomiędzy ukończeniem jednej kopii bazy danych a rozpoczęciem kolejnej.

- Wciśnij przycisk [Zapisz], aby zapisać zmiany. Jeżeli aktywowałeś opcję "Ciągłej kopii bazy danych", Pierwsza kopia zacznie się tworzyć od razu.
Domyślnie prędkość kopiowania bazy danych ustawiona jest na 1.25 Mb na sekundę (4.5 Gb na godzinę). Limit prędkości jest wprowadzony po to, aby czynność kopiowania bazy danych nie zabierała zbyt dużej ilości zasobów, a korzystanie z systemu nie było z tego powodu utrudnione. Możesz zmienić domyślną prędkość ale pamiętaj, że zwiększenie prędkości sprawi, że system będzie wolniej reagował i użytkownicy mogą to odczuć, natomiast zmniejszenie prędkości może sprawić, że baza danych będzie się kopiowała zbyt długo. Przykładowym sposobem optymalnego ustawienia prędkości jest takie ustawienie, aby baza danych kopiowała się 3-krotnie szybciej w czasie, gdy nikt nie jest zalogowany do systemu niż w pozostałych sytuacjach.
Aby zmienić prędkość kopiowania bazy danych, otwórz "Inne funkcje" w module System, a następnie przejdź do zakładki "Optymalizacja":

Funkcja kopiowania bazy danych polega na kopiowaniu części bazy danych w danym momencie (a nie całej bazy naraz). Każda część jest tzw. "buforem". W tym przykładzie wielkość każdej kopiowanej sekcji ma 262144 bajtów (256k), a czas opóźnienia pomiędzy zakończeniem kopiowania jednej, a początkiem drugiej części wynosi 15000 mikrosekund. Dzięki temu prędkość kopiowania bazy danych wynosi 16.7 Mb na sekundę (58.6 Gb na godzinę). Aby przeliczyć prędkość kopiowania, podziel wielkość buforu w Mb (0.256 w tym przykładzie) na czas opóźnienia w sekundach (0.015). W tym przypadku rezultat wyniesie teoretycznie maksymalnie 17.07 Mb na sekundę, co należy następnie zmniejszyć, aby zapewnić wystarczający czas na skopiowanie buforu (ten czas będzie zależał od sprzętu).
---
W tym rozdziale:
Wróć do: