Language:


Receptury

Wyroby gotowe są tworzone przez firmę z innych towarów (tj. komponentów). Jeśli dostępny jest moduł Produkcja można wyróżnić dwa rodzaje wyrobów gotowych:
Towary strukturalne
W sytuacji, gdy moduł Produkcja nie jest używany, wyrób gotowy można wprowadzić do systemu jako towar strukturalny (wykorzystując w tym celu opcję dostępną na zakładce 'Ceny' na karcie towaru). Towar strukturalny nie jest towarem magazynowanym. Towar strukturalny składa się z różnych elementów magazynowanych, kompletowanych w momencie wydania do Odbiorcy. Stan magazynowy tych elementów zostanie zmniejszony w momencie wydania towaru strukturalnego do Odbiorcy.

Towary magazynowane
"Produkcje" są tworzone w module Produkcja z zamówień produkcyjnych. Jeśli produkcja zostanie "Zakończona", system zmniejszy stan magazynowy towarów wejściowych, a zwiększa stan magazynowy towarów wyjściowych. Wszystkie towary wyjściowe należy zdefiniować jako towary magazynowane. Takie towary magazynowane tworzy się tylko w module Produkcja, a następnie przechowuje na stanie do wydania.

Towar wejściowy może być półproduktem. Jeśli towar wejściowy jest półproduktem powinien być również towarem magazynowanym, tworzonym w kartotece Produkcje w module Produkcja. Stan magazynowy półproduktów będzie się zwiększał wraz z produkcją oraz zmiejszał po użyciu do dalszej fazy produkcji. Używanie półproduktów wymaga instalacji modułu Produkcja.
W obu sytuacjach proces produkcji (ilość komponentów wejściowych oraz produkt gotowy) jest określony przez recepturę. Pojęcie "receptury" zostało przedstawione poniżej na przykładzie towaru strukturalnego.

Załóżmy, że produkujemy zestaw stereo składający się z różnych komponentów jak, np. wzmacniacz, głośniki. Zestaw jest sprzedawany jako oddzielny produkt. Zestaw stereo wprowadź do kartoteki Towary z typem towar strukturalny na zakładce 'Ceny'.

Następnie wprowadź recepturę dla tego towaru na zakładce 'Receptura' na karcie towaru. Definiowanie receptury zostało przedstawione poniżej. Wprowadzając zamówienie na towar "zestaw stereo" w module Zamówienia sprzedaży należy wykorzystać kod towaru określony dla zestawu stereo. W momencie wydania towaru z magazynu, system zmniejszy stan magazynowy komponentów wyjściowych wchodzących w skład tego towaru, zgodnie z recepurą tj. np. wzmacniacza, głośników itd.. Stan magazynowy zestawu stereo zależy od dostępności poszczególnych komponentów.

Wprowadzając recepturę dla zestawu stereo należy wykorzystać ten sam kod receptury, który został użyty na zakładce 'Receptura' na karcie towaru. Aby wprowadzić recepturę przejdź do modułu Magazyn, a następnie wybierz 'Ustawienia' z menu Plik lub kliknij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym. Dwukrotnie kliknij 'Receptury' na liście dostępnych ustawień. Kliknij przycisk [Nowa] dostępny na pasku przycisków, aby utworzyć nową recepturę.

Kod
Wprowadź kod. Kod może się składać maksymalnie z 20 znaków. Zaleca się, aby kod receptury był podobny do kodu towaru strukturalnego (czyli wyrobu gotowego).

Opis
Podaj opis produkcji.

Typowa il. prod.
Pole można wykorzystać, jeśli został zainstalowany moduł Produkcja (tj. kiedy wynikiem receptury jest towar magazynowany). Więcej informacji na ten temat kliknij tutaj.

Czas przygotow., Min. ilość prod., Stała il. dni montażu, Ilośc dni, Ilość godzin, Kolor wyświetlania, Ilość wyprodukowana, Standardowa partia, Dodatk. produkcja
Pole można wykorzystać, jeśli został zainstalowany moduł Produkcja.

Zamknięta
Zaznacz check box, jeśli receptura nie będzie więcej używana w systemie. Jeśli w wyniku receptury powstaje towar strukturalny to nie będzie go można wykorzystać na zamówieniu, fakturze lub w innym dokumencie sprzedażowym lub magazynowym. Zaleca się równoczesne zamykanie receptury oraz towaru strukturalnego, do którego odnosi się dana receptura, aby towar nie był wybierany błędnie z listy podpowiedzi.

Instrukcje
Wykorzystaj pola, aby wprowadzić opis dotyczący wykorzystania receptury.
Część tabelaryczną, która zajmują większą cześć okna ustawienia należy wykorzystać do określenia listy towarów wejściowych (tj. komponentów, które zostaną użyte do produkcji wyrobu finalnego). W ostatnim wierszu należy wprowadzić kod towar wyściowego/finalnego będącego wynikiem receptury. Jeśli moduł Produkcja nie został zainstalowny to wynikiem receptury, a więc towarem wyjściowym będzie
towar strukturalny. Jeśli moduł Produkcja jest zainstalowny, a towar wyjściowy powstanie przy użyciu kartoteki Produkcje to wynikiem receptury będzie towar magazynowany.

Zakładka A

Towar
polecenie Wstaw kartoteka    Towary
Podaj kody towarów wejściowych tj. komponentów. W ostatnim wierszu należy podać kod towaru wyjściowego.

Opis
Po wprowadzeniu kodu towaru w kolumnie Towar, system automatycznie wstawi opis z karty towaru w tym polu.

We
Podaj ilość towarów/komponentów wymaganych do utworzenia towaru wyjściowego (czyli wyrobu gotowego). W tym polu nie należy wprowadzać ilości dla towaru wyjściowego.

Wy
Podaj ilość towarów wyjściowych (tj. wyrobów gotowych), które powstaną z wprowadzonych powyżej komponentów. Ilość najczęściej wynosi jeden zwłaszcza, jeśli receptura odnosi się do towaru.

Wzgl.
Jest to współczynnik podziału materiałów wejściowych w stosunku do materiałów wyjściowych. Pole wykorzystuje się tylko w sytuacji, kiedy towarów wyjściowych jest więcej niż jeden, a więc, kiedy towarem wyjściowym są towary magazynowane (towary utworzone w kartotece Produkcje). Współczynnik należy wprowadzić w formie procentu we wszystkich wierszach dotyczących towarów wejściowych. Jeśli receptura jest używana w module Produkcja to całkowity koszt komponentów wejściowych zostanie podzielny zgodnie z procentami wprowadzonymi w tej kolumnie.

Koszt mat
W tym polu należy podać koszt dla jednostki towaru wejściowego. Domyślnie system wstawi cenę kosztową towaru wejściowego. Koszt wyświetlany w tym polu nie zawsze będzie zgodny z ceną kosztową towaru obliczoną według przyjętego modelu kosztu. Aby uaktualnić koszt na karcie recepty należy wykorzystać polecenie Obsługi 'Aktualizuj ceny kosztowe towarów'.

W tym polu należy podać także koszt dla jednostki towaru wyjściowego (tj. wyróbu gotowego). Najczęściej koszt będzie sumą kosztów i ilości towarów wejściowych. Domyślnie system wstawi cenę kosztową towaru wyjściowego.

Całkowity koszt towarów wejściowych jest prezentowny w polu Koszt w stopce receptury, a całkowity koszt towarów wyjściowych w polu Wartość obok.

Koszt prac
Podaj koszt pracy (na jednostkę towaru wyjściowego). Koszt można wprowadzić dla towarów wejściowych oraz/lub dla wyjściowych. Najczęściej jest to koszt robocizny wymagany do utworzenia wyrobu gotowego.

Koszt pracy należy określić tylko w sytuacji, kiedy wynikiem receptury będzie towar magazynowany utworzony za pomocą kartoteki Produkcje. Koszt pracy zostanie zignorowany, jeśli wynikiem receptury będzie towar strukturalny.

Koszt pracy należy określić dla towaru wejściowego jak pokazno na powyżej ilustracji. Wówczas koszt ten zostanie prawidłowo zaksięgowany po stronie MA w operacji księgowej utworzonej z karty Produkcji, na której została określona dana receptura. Jeśli koszt pracy zostanie określony w wierszu odpowiadającemu towarowi wyjściowemu, to zostanie zaksięgowany po stronie WN w tej operacji.

Koszt pracy jest wliczany zarówno do kosztu w polu Koszt oraz Wartość w stopce na karcie receptury.
Zakładka B
Opis
Podaj dodatkowy opis dotyczący towaru.

Receptura
Pole pokazuje czy towar jest wyrobem gotowym (tj. ma zdefiniowaną recepturę na zakładce 'Receptury'). Pole jest uaktualniane automatycznei przez system i nie może być modyfikowane.
Stopka
Zamknięta
Jeśli receptura zostanie zdefiniowana poprawnie, zaznacz check box, aby uniemożliwić modyfikowanie karty. Receptura nie powinna być modyfikowana, jeśli została użyta już w operacji (np. na WZ lub w Produkcji) zwłaszcza, jeśli w wyniku receptury powstaje towar strukturalny na karcie, które opcja 'Wstaw składniki na dokumentach' jest nieaktywna. W takiej sytuacji modyfikowanie receptury może być przyczyną nieprawidłowości, dlatego receptura zostanie automatycznie zamknięta po pierwszym użyciu na WZ.

Jeśli zainstnieje potrzeba wprowadzenia zmian na recepturze należy utworzyć nową recepturę (a następnie załączyć ją do karty nowego towaru magazynowanego lub strukturalnego.

!

Nie należy modyfikować receptury, jeśli została już użyta w dokumentach magazynowych.


Koszt
Pole zawiera sumę kosztów towarów wejściowych (Koszt prac +(Koszt mat * ilość WE)). Jeśli towar wyjściowy jest towarem magazynowanym, wartość obliczoną w tym, polu należy przenieść ręcznie lub za pomocą polecenia 'Uaktualnij receptury' (moduł Produkcja) do pola Cena kosztowa na zakładce 'Koszt' na karcie towaru.

Wartość
Pole zawiera sumę kosztów towarów wyjściowych (Koszt prac +(Koszt mat * ilość Wy)).