Language:


Formaty dat i liczb

Ustawienie pozwala zdefiniować preferowany format dat i liczb w systemie.

System Hansa spełnia wymagania roku 2000: wszystkie lata w dacie są przechowywane w formacie czteroznakowym w systemie (np. 2002). System będzie wyświetlał lata w formacie czteroznakowym, jeśli zaznaczysz check box 'Pełny rok'. Wprowadzając datę nie trzeba jednak wpisywać pierwszych dwóch znaków roku, bo system zrobi to automatycznie. Jeśli wpiszesz "100400" w polu Data, system automatycznie wprowadzi datę 10-04-2000.

Check box 'Pełny rok' należy zaznaczyć w długim okresie, aby pełna data pojawiała się w plikach archiwum oraz eksportach. Jeśli check box nie zostanie zaznaczony to wszystkie daty w plikach archiwum oraz eksportach zostaną zapisane bez pierwszych dwóch znaków. Może to spowodować problemy, jeśli do systemu zostaną zaimportowane pliki z przełomów wieków.

Zaleca się, aby check box 'Pełny rok' był zawsze włączony. Zapewni to zawsze prawidłowe działanie systemu oraz poprawną komunikację z inymi aplikacjami.

Wszystkie zmiany w ustawieniu Formaty dat i liczb mają natychmiastowy skutek w systemie z jednym wyjątkiem. Wszystkie separtory wprowadzone w ustawieniu
Autooperacje w Księdze Głównej należy zmienić ręcznie, gdyż nie zostaną uaktualnione automatycznie przez system.

W wersjach wielostanowiskowych, każda zmiana ustawienia Formaty dat i liczb wprowadzona z klienta, nie zostanie zapisana na serwerze, a więc nie ma również wpływu na pozostałych klientów. Jeśli chcesz zmienić ustawienie na serwerze należy to zrobić bezpośrednio na serwerze lub na kliencie w trybie "Admin Klient". Więcej informacji na temat "Admin Klient" znajdziesz w dalszej części podręcznika.

Chociaż na kliencie można zdefiniować inne formaty w ustawieniu niż formaty na serwerze - nie jest to zalecane. Jeśli formaty dat i liczb będą się różnić na kliencie i na serwerze, daty nie będą prezentowane w konsekwentny sposób. Jeśli separatory zdefiniowane w ustawieniu na kliencie będą się różnić od separatorów zdefiniowanych na serwerze to, np. użycie niektórych autoopreacji ( w których pierwotnie zdefiniowano przecinek) może spowodować nieoczekiwane rezultaty.