Language:


Piemērs

Nākamajā piemērā ir vienkāršā veidā parādīts, kā Pamatlīdzekļu moduli var izmantot reālā situācijā. Piemērā tiek izmantots vienkāršs uzņēmums, kura privātajā zemes gabalā atrodas rūpnīca. Tā sastāv no galvenās ēkas un dažām iekārtām. Rūpnīcā atrodas tehnika un dažāda veida aprīkojums. Birojs tiek īrēts, un tajā atrodas biroja aprīkojums, daži citi pamatlīdzekļi, kā arī tirdzniecības zāle ar daudzām automašīnām. Pamatlīdzekļu moduļa uzstādījumu sagatavošana jāsāk ar pamatlīdzekļu klasifikāciju (sagatavošanā Pamatlīdzekļu grupas) un pamatlīdzekļu nolietojuma kontu definēšanu (sagatavošanā Pamatlīdzekļu kategorijas). Pēc tam attiecīgajā sagatavošanā jāievada visas nolietojuma metodes (kuru formula tiks izmantota nolietojuma aprēķināšanai) un jādefinē departaments , kas kontrolē dažādus pamatlīdzekļus Pēc tam jāievada pamatlīdzekļi.

Ievadot pamatlīdzekļus, katrs tiek piesaistīts pamatlīdzekļu grupai, kura savukārt tiek piesaistīta pamatlīdzekļu kategorijai. Pamatlīdzekļu uzskaitei tiek izmantoti trīs konti: tie var mainīties atkarībā no pamatlīdzekļa kategorijas. Šie trīs konti ir pamatlīdzekļu konts, uzkrātā pamatlīdzekļu nolietojuma konts un pašreizējā perioda nolietojuma peļņas un zaudējumu konts.

Iespējams finanšu gada laikā vēlēsities katram pamatlīdzeklim un norakstīšanai piesaistīt papildu kontus. Tas vienkāršos atskaišu sagatavošanu par atsevišķiem pamatlīdzekļiem vai to grupām.

Nākamajā attēlā katrai pamatlīdzekļu kategorijai tika definēti un tabulā ievadīti atbilstoši konti. Katrai kategorijai tika piešķirts nosaukums un sniegts apraksts, kā arī tika piesaistīts objekts. Objekti pieder Finanšu moduļa sagatavošanā Objektu tipi definētajam objektu tipam “PAM” (pamatlīdzekļi). To kodi ir tādi paši kā pamatlīdzekļu kategoriju kodi, tādējādi tos būs vienkārši lietot.

Tagad jāievada daži pamatlīdzekļi.

Parasti, sākot izmantot Pamatlīdzekļu moduli, uzņēmums jau kādu laiku ir darbojies. Tāpēc visi esošie pamatlīdzekļi tiks datēti ar pirmo pašreizējā finanšu gada datumu. Vispirms tika reģistrēts zemes gabals un rūpnīca. Rūpnīcas ēka tika nopirkta 1997. gada 1. janvārī, un katru gadu tās nolietojums tiek aprēķināts 5% apmērā. Reģistrā Pamatlīdzekļi ievadiet tās nosaukumu un aprakstu, norādiet pamatlīdzekļu grupu un departamentu (abos gadījumos izmantojiet funkciju ‘Ievietot Speciāli’). Ievadiet sākotnējo iegādes vērtību.

Nolietojuma aprēķināšana par pašreizējo finanšu gadu tiks noteikta sadaļā 'Nolietojums' Kā sākuma datumu 1 ievadiet pašreizējā finanšu gada pirmo datumu un izvēlieties nolietojuma metodi. Sākuma datums būs datums, kad pamatlīdzekļu nolietojuma reģistrēšanai sākāt izmantot HansaWorld Enterprise. Nolietojuma aprēķināšana tika sākta pirms šī datuma, tāpēc šī vērtība jāievada laukā 'Uzkr. nol. 1'. Ja izmantojat lineāro nolietojuma metodi, nolietojuma aprēķināšana būs balstīta uz sākotnējo iegādes vērtību. Ja tiek izmantota degresīvā nolietojuma metode, aprēķins tiks balstīts uz pamatlīdzekļa vērtību pašreizējā finanšu gada sākumā (t.i., iegādes vērtība mīnus uzkrātais nolietojums). Piemērā tiek izmantota degresīvā nolietojuma metode:

Lauki 'Nol. metode 2', 'Uzkr. nol. 2' un 'Sākuma datums 2' tiek izmantoti tad, ja nepieciešama otra, alternatīva nolietojuma aprēķināšanas metode.

Tagad jāpārbauda iegūtie rezultāti. Vispirms jāizveido Nolietojuma atskaite par visu 2005. gadu. Izvēlieties atskaiti, ievadiet pamatlīdzekļa numuru (“RUPN”) norādiet periodu 2005. gadu:

No opcijām 'Rādīt' izvēlieties 'Detalizēti' un pogu joslā noklikšķiniet uz [OK], un tiks izveidota šāda atskaite:

Tiks parādīts nolietojums par 2005. gadu, un tas tiks pievienots iepriekšējo gadu uzkrātajam saldo, kā arī tiks aprēķināta jauna bilances vērtība.

Atskaiti var izveidot arī tikai par 2005. gada janvāri:

Tajā tiks aprēķināts nolietojums tikai par vienu mēnesi.

Ja reģistrā ievadīsit vairākus pamatlīdzekļus, varēsit aprēķināt nolietojumu par katru mēnesi:

Augšējā atskaitē (Nolietojuma prognožu pārskats) tiek rādīts visu pamatlīdzekļu nolietojums par vienu mēnesi (2005. gada martu). Atskaites informāciju varat pārsūtīt uz Finanšu moduli divējādi: varat ievadīt datus reģistrā Grāmatojumi (t.i., vadoties pēc atskaites); varat izmantot arī Apkalpošanas funkciju 'Nolietojuma prognozes' Otrā metode izveidos ierakstu reģistrā Prognozes, kuru pirms grāmatošanas varēsit pārbaudīt. Prognozes varat iekļaut arī atskaitēs Bilance un P/Z aprēķins. Nākamajā attēlā parādīta atskaite P/Z aprēķins par martu, kurā iekļauta viena prognoze:

Šī prognoze ir veidota, izmantojot funkciju ‘Nolietojuma prognozes’. Katram grāmatojumam ir piesaistīti atbilstošie objekti, kurus var izmantot atskaišu veidošanai:

Ja prognozes ieraksts ir pareizs, mēneša nolietojuma summas var grāmatot Finanšu modulī. Tas izdarāms logā ‘Prognozes: Pārskats’ no izvēlnes Speciāli izvēloties funkciju ‘Veidot grāmatojumu’.

Piemērus, kas atspoguļo specializētākas Pamatlīdzekļu moduļa iespējas skatiet tālāk atbilstošajās šīs rokasgrāmatas nodaļās.