Wprowadzenie do Ustawień w module Magazyn
W module Magazyn dostępne są następujące ustawienia:

Aby edytować ustawienie, kliknij przycisk [Wybierz moduł] w Oknie Głównym lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl-0/⌘-0, wybierz moduł Magazyn, a następnie naciśnij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym lub wybierz 'Ustawienia' z menu Plik. Pojawi się okno z listą dostępnych ustawień. Kliknij dwukrotnie właściwą pozycję na liście, aby wprowadzić/zmodyfikować ustawienie.
Rozksięgowanie - magazyn
Ustawienie pozwala określić konta, które będą używane domyślnie przez system w operacjach księgowych do dokumentów magazynowych. Upewnij się, że konta księgowe wprowadzone w tym ustawieniu zostały zdefiniowane w kartotece Plan kont. Definiując konta w tym ustawieniu można wykorzystać
'polecenie Wstaw' (Ctrl-Return lub ⌘-Return). Polecenie otwiera okno podpowiedzi z listą kont zdefiniowanych w systemie.
Zakładka Magazyn

- Magazyn
- Podaj konto magazynu. Jeśli towary są wyceniane w Księdze Głównej to na tym koncie powstanie stosowny zapis po stronie WN przy przyjęciach towarów oraz po stronie MA przy rozchodach towarów o ile osobne konto magazynu nie zostało zdefiinowane dla magazynu lub grupy towarowej.
- Więcej informacji na ten temat zobacz: Rozliczenie kosztu.
- Nadwyżki, Niedobory
- Konta są używane w kartotece Przesunięcia MM do księgowania różnic wynikających z przesunięć towarów pomiędzy magazynami. Konto Niedobory jest także domyślnie obciążane -zapis po WN) w momencie zatwierdzania rozchodów wewnętrznych, a konto Nadwyżki domyślnie uznawane -zapis po MA) w momencie zatwierdzania przyjęć utworzonych z polecenia 'Porównanie inwentaryzacji' w menu Obsługa kartotek.
- Koszt własny sprzed. - kraj, Koszt własny sprzed.- EU, Koszt własny sprzed.- poza UE
- Podaj konta własne sprzedaży używane do księgowania rozchodów z magazynu. Jeśli towary są wyceniane w Księdze Głównej to odpowiednie konto zostanie obciążane (zapis po WN) przy księgowaniu rozchodów lub faktur sprzedaży o ile osobne konto nie zostało zdefinowane dla grupy towarowej. Konta własne sprzedaży można zdefiniować dla każdej strefy.
- Magazyn transfer.
- Na koncie używanym w module Magazyn Wewnętrzny
są księgowane różnice wynikających z przesunięć towarów pomiędzy magazynami. - Produkcja - koszt mat.
- Konto zostanie użyte do zaksięgowania całkowitego zużycia materiałów po stronie MA (wejście) oraz po stronie WN (wyjście) po zatwierdzeniu karty produkcji, jeśli konto magazynu nie zostało zdefiniowane na karcie magazynu lub w grupie towarowej. Karty produkcji (używane do produkcji towarów magazynowych z komponentów) zostały opisane w dalszej części podręcznika.
- Produkcja - koszt pracy
- Konto zostanie użyte do zaksięgowania całkowitego kosztu robocizny po stronie MA po zatwierdzeniu karty produkcji. Zwykle jest to koszt robocizny wymagany do wytworzenia wyrobów gotowych.
- Zwroty towarów
- Zwrot towaru od Odbiorcy jest rejestrowany w kartotece Zwroty towarów. Po zatwierdzeniu karty w kartotece powstanie zapis po stronie MA na tym koncie w operacji księgowej chyba, że zwracany towar należy do grupy towarowej dla której zdefiniowano koszt własny sprzedaży oraz wykorzystywana jest opcja 'Korzystaj z kont koszt własny, magazyn z karty grupy towarowej' w ustawieniu Rozliczenie kosztu w module Magazyn.
- Zwroty tow. do dostawcy
- Zwrot towaru do dostawcy jest rejestrowany w kartotece Zwroty do dostawów. Po zatwierdzeniu karty w kartotece powstanie zapis po stronie WN na tym koncie w operacji księgowej, jeśli nie jest używana opcja 'Pobierz konto na zwrot towaru do dost. z PZ' poniżej.
- Kiedy towar wraca do dostawcy, zdarzenie jest rejestrowane w kartotece Zwroty do dostawów. Kartę zwrotu towaru do dostawcy zwykle tworzy się z karty PZ, na którym zostało zarejestrowanie przyjęcie towaru na magazyn. W operacji księgowej, która powstanie po zatwierdzeniu karty Zwrotu towaru do dostawcy obciążone zostanie konto Zwroty tow. do dostawcy lub konto Rozliczenia zakupu (pierwotnie użyte na PZ po stronie MA). Aby obciążać konto pierwotnie użyte na PZ zaznacz check box 'Pobierz konto na zwrot towaru do dost. z PZ'.
- Zwrotu towaru do dostawcy można również
utworzyć z karty zamówienia zakupu. Jeśli zwrot towaru do dostawcy zostanie utworzony w ten sposób, a opcja 'Pobierz konto na zwrot towaru do dost. z PZ' jest aktywna to w operacji księgowej obciążone zostanie konto Rozliczenia zakupu zdefiniowane dla grupy towarowej do której należy zwracany towar (jeśli używana jest opcja 'Korzystaj z kont koszt własny, magazyn z karty grupy towarowej' w ustawieniu Rozliczenie kosztu) lub konto rozliczenia zakupu określone na zakładce 'Koszty zakupu' w ustawieniu Rozksięgowanie -magazyn. - Księguj zmiany cen
- Więcej informacji na ten temat zobacz:'Zmienność cen'.
Zakładka Koszty zakupu

- Rozliczenie zakupu - kraj, UE, poza UE
- Konto rozliczenia zakupu jest wykorzystywane do księgowania przyjęcia towaru do magazynu przed zarejestrowaniem odpowiedniej faktury zakupu. Powstaje na nim zapis po stronie MA po zatwierdzeniu dokumentu PZ w module Magazyn (jeśli dane konto nie zostało zdefiniowane osobno na karcie grupy towarowej) oraz zapis po stronie WN po utworzeniu i zatwierdzeniu faktury zakupu z zamówienia zakupu (w zależności od wybranej opcji Przenoszenie towarów z zamówień zakupu w ustawieniu: Ustawienia faktur zakupu w module Księga Zakupu). Dla każdej strefy należy zdefiniować właściwe konto rozliczenia zakupu.
- Więcej informacji na ten temat zobacz: 'Rozliczenie kosztu'.
- Fracht
- Konto służy do księgowania kosztów frachtu przy przyjęciach towarów. Powstaje na nim zapis po stronie MA po zatwierdzeniu dokumentu PZ w module Magazyn.
- Cło
- Konto służy do księgowania kosztów cła przy przyjęciach towarów. Powstaje na nim zapis po stronie MA po zatwierdzeniu dokumentu PZ w module Magazyn.
- Koszty dodatk.
- Konto służy do księgowania kosztów dodatkowych związanych z przyjęciem towaru (wprowadzonych w poszczególnych wierszach w kolumnie Koszt na zakładce C na karcie PZ oraz w poszczególnych wierszach w kolumnie Koszt dod. na karcie zwrotu towaru. Na koncie powstaje zapis po stronie MA po zatwierdzeniu karty PZ lub karty zwrotu towaru.
- Koszt dodatk. 1, 2,3, 4 oraz 5
- Konta służą do księgowania kosztów dodatkowych związanych z przyjęciem towaru (wprowadzonych w pięciu polach na zakładce
'Koszt dodatkowy' na karcie PZ oraz w poszczególnych wierszach na zakładce H na karcie PZ). Na kontach powstaje zapis po stronie MA po zatwierdzeniu karty PZ. Poszczególnym kontom Koszt dodatk. 1, 2,3, 4 oraz 5 można przypisać identyfikujące nazwy pól w ustawieniu
Etykiety dla pól użytkownika - koszty dodatkowe w module Magazyn.
Zakładka Zmienność cen
Więcej informacji na temat kont definiowanych na tej zakładce zobacz
'Zmienność cen' w dalszej części podręcznika.
Wskazane jest określenie poszczególnych kont na tej zakładce nawet, jeśli sama funkcjonlaność nie jest używana w systemie. Jeśli na karcie PZ rejestrowane są koszty frachtu lub/i cła w stopce oraz/lub dodatkowe koszty na zakładce 'Koszt dodatkowy', a koszty dodatkowe nie mogą być bezpośrednio podzielone na poszczególne wiersze towarów to zaokrąglenia zostaną zaksięgowane odpowiednio na kontach zdefiniowanych na zakładce Zmienność cen po zatwierdzeniu karty PZ.
Poszczególnym kontom Koszt dodatk. 1, 2,3, 4 oraz 5 zmiana można przypisać identyfikujące nazwy pól w ustawieniu
Etykiety dla pól użytkownika - koszty dodatkowe w module Magazyn.
VC
W ustawieniu można wprowadzić oddzielne kody kreskowe dla towarów z odmianami. Więcej informacji na ten temat zobacz
Odmiany i kody kreskowe w dalszej części podręcznika.
Zmiany cen bazowych
Aby uzyskać więcej informacji na ten temat kliknij
tutaj.
Opisy partii towaru
Ustawienie ułatwia zarządzanie terminami przydatności w przypadku towarów o krótkim terminie przydatności (towary łatwo psujące się).
Jeśli firma kupuje towary do dalszej odsprzedaży, karty opisów partii towarów można utworzyć bezpośrednio w kartotece Przyjęcia. Można to wykorzystać w przypadku towarów, dla których są śledzone numery seryjne według nr jednostki lub partii towaru oraz dla których określono termin przydatności (pole Termin przyd. na karcie PZ).
Jeśli firma produkuje towary, to dla każdego towaru należy najpierw utworzyć kartę produkcji w kartotece Produkcje (w module Produkcja), a następnie wygenerować numery seryjne dla tych towarów. Karty opisów partii towarów z właściwymi terminami przydatności można wprowadzić ręcznie w tym ustawieniu. Towary muszą mieć zdefiniowane numery seryjne, ponieważ numer seryjny odwołuje się do terminu przydatności danego towaru lub partii towaru.
Po wprowadzeniu numeru seryjnego towaru w momencie tworzenia rozchodu dla towaru, dla którego zdefiniowano kartę opisu partii towarów (wykorzystując jedną z dwóch wyżej przedstawionych metod) system automatycznie wstawi termin przydatności w odpowiednim polu. Aby wydrukować termin przydatności na dokumencie wydania towaru należy wykorzystać pole "Best Before Date" na formularzu wydruku. Aby uniemożliwić sprzedaż towarów przeterminowanych wykorzystaj ustawienia: Kontrola jakości partii towaru oraz Statusy partii towarów w module Zlecenia Usług. System może wyświetlać terminy przydatności w oknie podpowiedzi po użyciu polecenia Wstaw w każdym polu Nr seryjny. W tym celu należy załączyć opcję 'Pokaż datę przydatności' w ustawieniu
Domyślne ustawienia towarów w module Księga Sprzedaży.

- Towar
- polecenie Wstaw
kartoteka Towary
- Podaj kod towaru.
- Nr seryjny
- polecenie Wstaw
numery seryjne towarów w magazynie
- Podaj numer seryjny towaru lub partii towarów. Należy podać tylko istniejące numery seryjne utworzone wcześniej w kartotekach Przyjęcia lub Produkcje.
- Szer., Dług., Wys.
- Jeśli karta opisu statusu towaru zostanie utworzona bezpośrednio z karty PZ, gdzie zdefiniowano długość, szerokość, wysokość (na zakładce G), to parametry te zostaną automatycznie wstawione w odpowiednie pola. W przeciwnym razie poszczególne dane można uzupełnić ręcznie.
- Szer. sprzed., Dług. sprzed., Wys. sprzed.
- Pola są wykorzystywane w Portugalii. Aby uzyskać więcej informaji na ten temat skontaktuj się z lokalnym biurem lub Autoryzowanym Partnerem HansaWorld.
- Data produkcji
- Podaj datę produkcji towaru.
- Termin przydatności
- domyślnie pobierany z
karty PZ
- Wstaw termin przydatności. Termin przydatności podany w tym polu zostanie przeniesiony na kartę WZ po wskazaniu do sprzedaży towaru z odpowiednim numerem seryjnym. Aby uniemożliwić sprzedaż towarów przeterminowanych wykorzystaj ustawienia
Kontrola jakości partii towaru oraz Statusy partii towarów w module Zlecenia Usług.
- Opis
- Opis wprowadzony w tym polu można wydrukować na fakturze.
Rozliczenie kosztu (część 1)
Ustawienie służy do określenia modelu kosztu, który zostanie wykorzystany do wyceny kosztu towaru przy wydaniach.

- Model kosztu
- Przy wydaniu towaru z magazynu system automatycznie tworzy operację w Księdze Głównej z kosztem. Koszt w operacji księgowej jest kalkulowany przy użyciu wybranego modelu kosztu określonego na karcie towaru lub grupie towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny na karcie towaru lub w grupie towarowej, system użyje model kosztu zdefiniowany w tym ustawieniu. Wykorzystaj poszczególne opcje ustawieniu, aby określić poprawne działanie systemu.
- Użyj modelu kosztu z grupy towarowej
- W operacjach księgowych tworzonych przy wydaniach towaru z magazynu do takich dokumentów jak WZ, faktura, RW, przesunięcie MM, karta pracy, koszt obliczany jest przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru. Jeśli model kosztu określony na karcie towaru jest domyślny to system użyje model kosztu określony na karcie grupy towarowej, do której należy dany towar. Jeśli model kosztu zdefiniowany na karcie grupy towarowej będzie ponownie domyślny to system użyje model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu. Jeśli model kosztu na karcie towaru jest domyślny, a opcja nie jest aktywna, system wykorzysta model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu (model kosztu określony na karcie grupy towarowej zostanie pominięty).
- Jeśli opcja jest aktywna zaleca się, aby wszystkie towary
magazynowane należały do grupy towarowej, a dla wszystkich grup towarowych określono model kosztu.
- Koszt oryginalny na zwrotach do dostawców
- Specyficzną formą wydania towaru z magazynu jest zwrot towaru do dostawy. Zwroty towarów do dostawców są rejestrowane w kartotece
Zwroty do dostawców bezpośrednio z karty oryginalnego dokumentu PZ lub zamówienia zakupu.- Przy zwrocie towaru do dostawcy koszt można kalkulować zgodnie z modelem kosztu (jak przy normalnym wydaniu towaru z magazynu) lub można wykorzystać faktyczny koszt towaru z oryginalnego dokumentu PZ. Zaznacz opcję, jeśli chcesz wykorzystywać drugę metodę.
- Załóżmy np., że używany jest model kosztu według FIFO i w magazynie znajdują się 3 sztuki towaru w cenach 100, 200 oraz 300. Aby zwrócić ostatni towar do dostawcy, należy odszukać oryginalny dokument PZ, a następnie utworzyć kartę zwrotu do dostawcy. Jeśli opcja nie będzie aktywna, cena kosztowa wyniesie 100, bo taka jest wartość pierwszego towaru w magazynie (metoda FIFO). Jeśli opcja będzie aktywna, cena kosztowa wyniesie 300, bo taki jest dokładny koszt towaru na oryginalnym PZ.
- Jeśli opcja nie jest wykorzystywana, zwrot towaru do dostawcy można utworzyć z oryginalnego PZ lub zamówienia zakupu wykorzystując polecenie 'Utwórz zwrot towaru' z menu Specjalne. Jeśli opcja jest wykorzystywana, zwrot towaru do dostawcy można utworzyć tylko z oryginalnego PZ.
- Koszt oryginalny na zwrotach towarów
- Specyficzną formą przyjęcia towaru na magazyn jest zwrot towaru od Odbiorcy. Zwroty towarów od Odbiorców są rejestrowane w kartotece Zwroty towarów bezpośrednio z karty oryginalnego dokumentu WZ lub zamówienia sprzedaży.
- Przy przyjęciu towaru na magazyn od Odbiorcy można wykorzystać cenę kosztową z karty towaru lub można wykorzystać faktyczny koszt towaru z oryginalnego dokumentu WZ. Zaznacz opcję, jeśli chcesz wykorzystywać drugę metodę.
- Załóżmy, np., że używany jest model kosztu według FIFO i w magazynie znajdują się 3 sztuki towaru w cenach 100, 200 oraz 300. Cena kosztowa na karcie towaru wynosi 150. Jeśli towar zostanie sprzedany, koszt wyniesie 100 (przy FIFO). Jeśli Odbiorca zwróci towar to należy odszukać oryginalny WZ, a następnie utworzyć kartę zwrotu towaru. Jeśli opcja nie będzie aktywna to ceną jednostkową i ceną kosztową na karcie zwrotu towaru będzie cena kosztowa z karty towaru - czyli 150. Jeśli opcja będzie aktywna to ceną jednostkową i ceną kosztową na karcie zwrotu towaru będzie 100 - czyli faktyczny koszt z karty WZ.
- Jeśli opcja nie jest wykorzystywana, zwrot towaru od Odbiorcy można utworzyć z oryginalnego WZ lub zamówienia sprzedaży wykorzystując polecenie 'Uwórz zwrot towaru' z menu Specjalne. Jeśli opcja jest wykorzystywana, zwrot towaru od Odbiorcy można utworzyć tylko z oryginalnego WZ.
- Jeśli używany jest model kosztu według kolejki (FIFO lub LIFO) to decyzja o zaznaczeniu opcji jest związana z innym ustawieniem - Zwroty towarów (należy określić czy zwrócony towar zostanie wpisany jako oryginalna pozycja czy nowy towar w kolejkę kosztów (zobacz część 2).
- Podstawowy model kosztu
- Model kosztu określa się w dwóch celach.
- Po pierwsze przy wydaniu towaru z magazynu (faktura, WZ, karta pracy lub RW) system automatycznie tworzy operację w Księdze Głównej z kosztem (zapis po Ma na koncie magazynu oraz zapis po WN na koncie kosztu). Koszt wydanego towaru jest kalkulowany przy użyciu wybranego modelu kosztu określonego na karcie towaru lub, jeśli używana jest opcja 'Użyj modelu kosztu z grupy towarowej' (opisana powyżej) na karcie grupy towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny, system wykorzysta model kosztu określony w ustawieniu Rozliczenie kosztu.
- Po drugie, model kosztu jest używany na raporcie
Towary w magazynie do obliczania wartości magazynu. Wartość towaru jest kalkulowana przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru lub na karcie grupy towarowej. Jeśli model kosztu jest domyślny, system wykorzysta model kosztu określony w podstawowym ustawieniu Rozliczenie kosztu. Raport można także uruchomić wykorzystując alternatywny model kosztu dla celów porównawczych. Jeśli podstawowy model kosztu w ustawieniu Rozliczenie kosztu (opcja Brak) nie zostanie określony, bo nie ma potrzeby wyceny kosztu towarów przy wydaniach (zobacz krok 2 w
'Wyłączanie modelu kosztu'), model kosztu można wskazać na raporcie Towary w magazynie.
W obu przypadkach wybrany model kosztu zostanie pominięty, jeśli używana jest opcja 'Cena kosztowa dla numeru seryjnego' na towarze, grupie towarowej lub w ustawieniu Rozliczenie kosztu. W takiej sytuacji cena kosztowa oraz numer seryjny są powiązane. Przy sprzedaży towaru z numerem seryjnym, w operacji księgowej pojawi się koszt związany z danym numerem seryjnym. Raport
Towary w magazynie uwzględnia koszt dla numeru seryjnego. Dotyczy to wyłącznie towarów, dla których są śledzone numery seryjne.
W podstawowym modelu kosztu dostępne są następujące opcje:
- Brak
- Zaznacz opcję, jeśli nie chcesz używać żadnego modelu kosztu. Przy wydaniu towaru z magazynu system nie będzie generował operacji w Księdze Głównej z kosztem. W parametrach raportu Towary w magazynie zawsze należy wskazać model kosztu, aby raport prezentował wartości.
- Cena kosztowa
- System wykorzysta cenę kosztową określoną na zakładce
'Koszt' na karcie towaru. Aby cena kosztowa na karcie towaru była zawsze aktualna zaleca się załączenie dodatkowo opcji 'Uaktualnij cenę przy PZ - Ostatni koszt nabycia' (także na zakładce 'Koszt' na karcie towaru). - % z ceny bazowej
- Koszt zostanie obliczony jako % z ceny bazowej określonej na karcie towaru. % należy określić w polu znajdującym się po prawej stronie. Ten model można wykorzystać w sytuacji, kiedy wymagana jest stała marża.
- Średnia ważona
- System obliczy koszt na podstawie średniej ważonej (średnia cena ze wszystkich PZ wyświetlana za zakładce 'Koszt' na karcie towaru).
- Średnia ważona na karcie towaru zostanie uaktualniona przy każdym przyjęciu towaru na magazyn zgodnie z formułą:
ŚW = | ((Ilość w magazynie x aktualna ŚW) + (Ilość na PZ x cena jednost. na PZ)) |
| (Ilość w magazynie + Ilość na PZ) |
- (gdzie PZ oznacza przyjęcie towaru (PZ)).
- Wg. kolejki
- System obliczy koszt towaru na podstawie kolejności przyjęcia na magazyn: dostępne są dwie metody FIFO (First In First Out) oraz LIFO (Last In First Out). Właściwą metodę kosztu należy wskazać poniżej w 'Model kosztowy wg. kolejki'
- Model kosztu wg. kolejki umożliwia bardzo dokładną wycenę magazynu zwłaszcza w przypadku towarów o zmiennych cenach kosztowych. Dokładność wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wszystkie dokumenty magazynowe muszą być wprowadzane w porządku chronologicznym, nie można np. wprowadzić dokumentu PZ z datą wcześniejszą, jeśli istnieje już inny PZ z późniejszą datą (dotyczy to wszystkich dokumentów magazynowych). Niedopilnowanie tego warunku może być przyczyną nieprawidłowej wyceny kosztu. W systemie są dostępne opcje, które wspomagają rejestrowanie dokumentów w porządku chronologicznym: 'Chronologia na magazynie' w ustawieniu Ustawienia magazynów oraz 'Wymagaj chronologii dla faktur' w ustawieniu
Rozksięgowanie-sprzedaż.
! | Jeśli koszt będzie liczony w oparciu o Cenę kosztową, % z ceny bazowej lub Średnią ważoną upewnij się, że w odpowiednich polach na karcie towaru zostały zdefiniowane wymagane dane. Brak danych może objawiać się powstaniem zerowych operacji księgowych przy wydaniach towarów z magazynu lub brakiem wartości na raporcie
Towary w magazynie. |
|
- Modek kosztu wg kolejki
- Wybierz FIFO (First In First Out) lub LIFO (Last In First Out), jeśli wybrano podstawowy model wg. kolejki powyżej.
- FIFO
- Najpier wydawane są towary najwcześniej przyjęte na magazyn. Na raporcie Towary w magazynie wszystkie towary są wyceniane w porządku chronologicznym.
- LIFO
- Najpier wydawane są towary najpóźniej przyjęte na magazyn. Na raporcie Towary w magazynie wszystkie towary są wyceniane w odwróconym porządku chronologicznym.
Model kosztu wg kolejki należy wybrać nawet w sytuacji, kiedy podstawowy model koszty zostanie określony jako - Brak. Dzięki temu nie trzeba będzie określać modelu kosztu w parametrach raportu
Towary w magazynie przed wygenerowaniem raportu.
Więcej informacji na temat pozostałych opcji w tym ustawieniu kliknij
tutaj.
Rozliczenie kosztu (część 2)

- Zwroty towarów
- Opcje są używane tylko, jeśli jest wykorzystywany model kosztu wg. kolejki (FIFO lub LIFO). Przy zwrotach na magazyn towary zostaną wpisane odpowiednio w kolejkę. Jeśli wykorzystywany jest model kosztu wg kolejki to towary są wydawane zgodnie z chronologicznym porządkiem przyjęć na magazyn (metoda FIFO) lub odwrotnie (metoda LIFO). Opcje kontrolują zachowanie systemu przy zwrotach towarów do magazynu.
- Jeśli nie jest używany model kosztu wg kolejki należy zaznaczyć opcję 'Wpisz jako nowy towar w kolejkę kosztów'. W innym przypadku raport Towary w magazynie nie będzie poprawny. Jeśli jest używany model kosztu wg kolejki, ale na raporcie Towary w magazynie jest wybierany inny model kosztu należy pamiętać, że prezentowane dane mogą być wtedy niepoprawne.
- Wpisz jako nowy towar w kolejkę kosztów
- Zwracany towar zostanie wpisany na koniec kolejki (przy FIFO) lub na początek kolejki (przy LIFO). Karta zwrotu towaru będzie zachowywała się w ten sam sposób jak nowa karta PZ. Opcja jest zalecana przy dokładnej wycenie wg FIFO/LIFO.
- Wpisz jako oryg. pozycję w kolejkę kosztów
- Zwracany towar zostanie wpisany w oryginalną pozycyję w kolejce, sortowaną wg daty. Przy FIFO, towar zostanie wstawiony na początk kolejki i będzie pierwszym towarem do wydania.
- Jeśli opcja zostanie wybrana, zwroty towarów należy tworzyć z WZ (nie będzie można tworzyć zwrotów z zamówień sprzedaży).
Jeśli towar został pierwotnie wydany do Odbiorcy kartą WZ utworzoną z zamówienia sprzedaży, zwrot towaru należy zarejestrować odpowiednim dokumentem WZ utworzonym z zamówienia lub WZ. Karta zwrotu towaru wpisze towar w kolejkę FIFO/LIFO jak określono powyżej.
- Jeśli towar został pierwotnie wydany do Odbiorcy dokumentem faktury bez zamówienia sprzedaży, zwrot towaru należy najlepiej zarestrować (w celu zachowania poprawnych wartości) odpowiednim dokumentem PZ. Towar zostanie wpisany na koniec kolejki (FIFO) lub na początek kolejki (LIFO) niezależnie do wybranej powyżej opcji.
- Nie księguj kosztu z WZ
- W niektórych krajach (np. Wielka Brytania) wymaga się, aby transakcja sprzedaży i powiązany z nią koszt własny zostały zaksięgowane z tą samą datą. Zaznacz opcję, aby zastosować się do tego wymogu i księgować koszt własny razem z fakturą sprzedaży. W tym przypadku należy wyłączyć opcję Rozchody w ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w module Księga Główna, a załączyć opcję Faktury uaktualniają magazyn w ustawieniu Rozksięgowanie -Sprzedaż w module Księga Sprzedaży. Jeśli jedna z tych opcji nie zostanie określona prawidłowo, istnieje ryzyko, że koszt nie będzie wogóle księgowany. Stan magazynu jest uaktualniany nadal z dokumentów WZ. Jeśli więc dokument WZ zostanie wystawiony z datą wcześniejszą niż faktura, pojawi się okres, w którym wartość magazynu na raporcie Towary w magazynie będzie różna od wartości magazynu w Księdze Głównej.
- Jeśli chcesz księgować koszt z WZ wyłącz opcję Nie księguj kosztu z WZ oraz załacz opcję Rozchody w ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w module Księga Główna.
- Aktualizuj marżę przy fakturowaniu
- Jeśli faktura jest tworzona z zamówienia, to cena kosztowa towaru na fakturze może być pobierana z zamówienia lub z karty towaru jako suma ceny kosztowej i kosztu dodatkowego. Zaznacz opcję, aby system pobierał dane bezpośrednio z karty towaru (druga opcja). Dane na karcie towaru są dokładniejsze, jeśli cena kosztowa jest uaktualniana na bieżąco z PZ i są wystawiane zamówienia zakupu
back-to-back (zamówienie zakupu z zamówienia sprzedaży). W tej sytuacji PZ z ostatnią ceną koszytową, która uaktualni kartę towaru zostanie prawdopodobnie wprowadzony po zarejestrowaniu zamówienia sprzedaży.- Jeśli została załączona opcja Uaktualnij marże na zamówieniu przy wystawieniu WZ w ustawieniu Ustawienia zamówień sprzedaży w module Zamówienia Sprzedaży to przy tworzeniu WZ z zamówienia aktualny koszt sprzedaży każdego towaru (obliczony zgodnie z modelem kosztu) zostanie przeniesiony z WZ do karty zamówienia (kolumna cena kosztowa). Jeśli więc używana jest opcja Uaktualnij marże na zamówieniu przy wystawieniu WZ, a nie opcja Aktualizuj marżę przy fakturowaniu, koszt sprzedaży poszczególnych towarów będzie przenoszony z zamówienia do faktury.
- Obiekt na koncie magazynu
- Po
zatwierdzeniu WZ, każdy obiekt określony na zakładce E zostanie przypisany do konta kosztowego, na którym powstanie zapis po stronie WN w operacji księgowej. Zaznacz check box, jeśli obiekt ma zostać przypisany do konta, na którym powstaje zapis po stronie MA w operacji księgowej (konto magazynu).
- Po zatwierdzeniu RW, każdy obiekt określony w nagłówku oraz na zakładce A zostanie przypisany do konta (kont) kosztowego (Niedobory), na którym powstanie zapis po stronie WN w operacji księgowej. Jeśli opcja będzie aktywna, obiekty zostaną przypisane także do konta (konto magazynu), na którym powstaje zapis po stronie MA w operacji księgowej.
- Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej
- Jeśli zaznaczysz opcję, system użyje w pierwszej kolejności konta określone na karcie grupy towarowej w operacjach księgowych utworzonych do WZ, faktur, PZ oraz kart pracy.
- Jeśli opcja zostanie zaznaczona, zaleca się, aby wszystkie
towary magazynowe należały do grup towarowych, a dla wszystkich grup towarowych zdefiniowano właściwe konto magazynu i konto kosztu.
- Wstaw koszt sprzedaży dla towarów strukturalnych na fakturę
- Przy wydaniu towaru strukturalnego koszt tworzony z WZ, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów. Podobnie, jeśli na karcie towaru strukturalnego zaznaczona został opcja Wstaw składniki na dokumentach to przy wydaniu towaru z magazynu koszt tworzony z faktury, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów. Jeśli jednak opcja Wstaw składniki na dokumentach nie została załączona na karcie towaru strukturalnego to przy wydaniu towaru z magazynu koszt tworzony z faktury, konta, model kosztu są pobierane z poszczególnych komponentów, jeśli opcja Wstaw koszt sprzedaży dla towarów strukturalnych na fakturę jest załączona. W innym przypadku przy wydaniu towaru strukturalnego z magazynu koszt nie będzie tworzony z faktury.
- Oddzielne wiersze operacji dla poszczególnych towarów
- Jeśli wydania lub przyjęcia towarów dotyczą kilku towarów, dla których używane są te same konta kosztu, rozliczenia zakupu oraz/lub magazynu to operacja księgowa utworzona do takiego wydania/przyjęcia może składać się z oddzielnych wierszy dla poszczególnych towarów lub jednego zapisu łącznego. Zaznacz check box , jeśli chcesz wykorzystywać pierwszą metodę zapisu.
- Uaktualnij średnią ważoną przy zwrotach towarów do dostawców
- Zaznacz opcję, jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z kartoteki Zwroty do dostawców po utworzeniu zwrotu towaru do dostawcy.
- Przykładowo, jeśli na magazyn zostaną przyjęte dwa towary: po 100.00 oraz 200.00 to średnia ważona wyniesie 150.00. Jeśli drugi towar zostanie zwrócony do dostawcy, a średnia ważona ma pozostać 150 - nie należy zaznaczyć tej opcji. Jeśli jednak średnia ważona ma się zmienić do wartości pozostałego towaru (która będzie zależała od tego czy używana jest opisna powyżej opcja Koszt oryginalny na zwrotach do dostawców) zaznacz tą opcję.
- Uaktualnij średnią ważoną ze zwrotów towarów i korekt
- Zaznacz opcję, jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z kartoteki Zwroty towarów po utworzeniu zwrotu towaru od odbiorcy.Jeśli chcesz, aby średnia ważona towarów była uaktualniana z korekt zaznacz również opcję, a także dodatkowo opcję Faktury korygujące uaktualniają magazyn w ustawieniu Funkcje dodatkowe w module System.
- Na przykład, jeśli na magazyn zostanie przyjęty towar po 100.00,
po czym towar zostanie wydany odbiorcy i ponownie zostanie przyjęty jeszcze raz, ale po 200.00 to średnia ważona wyniesie 200.00. Jeśli towar zostanie zwrócony od odbiorcy, a średnia ważona ma pozostać 200.00 - nie należy zaznaczyć tej opcji. Zaznacz opcję jeśli średnia ważona ma się zmienić na 150.00 (średnia ważona ze 100.00 oraz 200.00), a koszty dodatkowe określone na karcie zwrotu mają wpływać na średnią ważoną.
- Księgowanie kosztu dla materiałów
- Zazwyczaj koszt jest księgowany przy przyjęciach i wydaniach
towarów magazynowych. Zaznacz opcję, jeśli koszt ma być księgowany także dla
materiałów oraz usług.- Jeśli opcja zostanie załączona, zaleca się , aby nie był używany model kosztu według kolejki dla materiałów i usług. Opcja Przekroczenie stanu mag. w ustawieniu
Ustawienia magazynów nie ma wpływu na materiały oraz usługi, a więc nie zabezpiecza przed ujemnymi stanami na magazynie. Ujemne stany na magazynie mogą spowodowac nieprawidłową wycenę według FIFO/LIFO.
- Średnia ważona w walucie bazowej 2
- Wartość w walucie bazowej 1 na operacji księgowej tworzonej przy wydaniu towaru (np. dokumentem WZ lub fakturą) jest obliczana na podstawie zdefiniowanego modelu kosztu. Następnie jest ona przeliczana do waluty bazowej 2 zgodnie z aktualnym kursem.
- Zaznacz opcję, jeśli wartość w walucie bazowej 1 ma być kalkulowana normalnie czyli zgodnie z określonym kursem, a system zamiast przeliczać wartość do waluty bazowej 2 ma pobierać wartość z pola Średnia waż. WB 2 na zakładce 'Koszt' na karcie towaru (ta wartośc jest również wyświetlana na zakładce C na WZ).
- Jeśli opcja zostanie zaznaczona i wykorzystywany jest model kosztu według średniej ważonej to wartość magazynu w Księdze Głównej będzie taka sama w obu walutach bazowych.
- Cena kosztowa dla numeru seryjnego
- Jeśli sprzedawane są towary dla, których śledzone są numery seryjne to numer seryjny należy wskazać na fakturze, WZ lub RW ręcznie. Numer seryjny nie zostanie przypisany automatycznie przez system. System dopuszcza dwie metody zmiany wartości magazynu przy wydaniach towarów dla których są śledzone numery seryjne.
- W pierwszej metodzie, numer seryjny jest niezależny od ceny kosztowej. Po zatwierdzeniu
faktury, WZ lub RW, zmiejszenie wartości magazynu oraz koszt (jeśli koszt jest kalkulowany) są obliczane przy użyciu modelu kosztu określonego na karcie towaru, w grupie towarowej lub w tym ustawieniu. Jeśli, np. używany jest model kosztu FIFO to system wyda w pierwszej kolejości towar z najstarszą cena kosztową niezależnie od tego czy wybrany numer seryjny będzie najstarszy. Aby zastosować pierwszą metodę nie należy zaznaczać opcji Cena kosztowa dla numeru seryjnego w ustawieniu Rozksięgowanie kosztu.
- W drugiej metodzie cena kosztowa jest połączona z numerem seryjnym. Po zatwierdzeniu faktury lub WZ cena kosztowa wskazanego numeru seryjnego zmiejszy wartość magazynu i zostanie zaksięgowana w operacji księgowej. System nie wymaga, aby pobrana cena kosztowa była zgodna z wybranym modelem kosztu. Aby zastosować drugą metodę należy zaznaczać opcję Cena kosztowa dla numeru seryjnego w ustawieniu Rozksięgowanie kosztu.
- Druga metoda jest zalecana w sytuacji, kiedy towary są kupowane w specjalnych cenach, np. do sprzedaży na cele edukacyjne lub na potrzeby wystawowe. Przy przesunięciu (dokument MM) towaru przeznaczonego na potrzeby wystawowe z magazynu do salonu wystawowego lub z salonu wysyłkowego do innego salonu (możliwe w połączeniu z zamówieniami wewnętrznymi) cena kosztowa będzie odpowiadała właściwemu numerowi seryjnemu.
- Jeśli cena kosztowa zostanie połączona z numerem seryjnym nie należy zmieniać statusu opcji. Jeśli opcja zostanie zaznaczona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według FIFO/LIFO lub średnia ważona mogą być nieprawidłowa. Jeśli status check boxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości FIFO/LIFO i średniej ważonej, ale nie będzie miało wpływu na rekordy istniejące już w bazie danych (np. WZ) oraz operacje księgowe utworzone do tych rekordów. Jeśli zaistnieje potrzeba zaksięgowany koszt należy skorygować ręcznie w Księdze Głównej.
- Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).
- Model według kolejki dla magazynu
- System dopuszcza dwie metody wyceny kosztu według FIFO/LIFO, jeśli w bazie danych zostały zdefiniowane magazyny oraz wykorzystywany jest model kosztu według kolejki.
- W pierwszej metodzie koszt jest kalkulowany niezależnie od liczby magazynów. Metoda ma zastosowanie w sytuacji, kiedy nie ma magazynów lub kiedy magazyny oznaczają pomieszczenia lub półki w tym samym budynku. Przy wydaniach system będzie wydawał towary najpóźniej przyjęte (FIFO) lub najwcześniej przyjęte (LIFO) niezależnie od magazynu, w którym towary są przechowywane. Aby zastosować metodę opcja musi być wyłączona.
- W drugiej metodzie koszt według FIFO/LIFO jest kalkulowany dla każdego magazynu oddzielenie. Metoda ma zastosowanie w sytuacji, kiedy magazyny oznaczają oddzielne budynki lub składy. Przy wydaniach system będzie wydawał towary najpóźniej przyjęte (FIFO) lub najwcześniej przyjęte (LIFO) według określonego magazynu. Aby zastosować metodę należy zaznaczyć opcję.
- Jeśli opcja zostanie zaznaczona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według FIFO/LIFO lub średnia ważona mogą być nieprawidłowe. Jeśli status checkboxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości FIFO/LIFO i średniej ważonej, ale nie będzie miało wpływu na rekordy istniejące już w bazie danych (np. WZ) oraz operacje księgowe utworzone do tych rekordów. Jeśli zaistnieje potrzeba zaksięgowany koszt należy skorygować ręcznie w Księdze Głównej.- Opcję można wykorzystać nawet w sytuacji, kiedy nie jest używany model wyceny według kolejki (np. koszt jest kalkulowany jako cena kosztowa lub średnia ważona i wykorzystywane są opcje: Średnia ważona dla magazynu lub Cena kosztowa dla magazynu). Raport Towary w magazynie można utworzyć dla wykorzystywanego modelu kosztu lub innego alternatywnego. Zaznaczenie opcji umożliwia wykonanie raportu według metody wyceny według kolejki i analizę danych w celach porównawczych.
- Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).
- Średnia ważona dla magazynu
- System dopuszcza dwie metody wyceny kosztu według średniej ważonej, jeśli w bazie danych zostały zdefiniowane magazyny. W pierwszej metodzie system pobiera przy wydaniach średnią ważoną określoną na karcie towaru na zakładce
'Koszt'. W drugiej metodzie wartość średniej ważonej jest obliczana dla każdego towaru w każdym magazynie. Średnia ważona jest pobierana z ustawienia
Średnia ważona.
- Jeśli używany jest model wyceny według średniej ważonej należy wykorzystać opcję do określenia, które wartości zostaną użyte do obliczenia wartości magazynu oraz wydań na raporcie
Towary w magazynie. Jeśli opcja nie zostanie zaznaczona system wykorzysta średnią ważoną określoną na karcie towaru. W przeciwnym razie system wykorzysta średnią ważoną obliczoną dla towaru w każdym magazynie.
- Jeśli, na przykład przyjęto dwa towary w cenach 100 oraz 150 do magazynu 1 oraz dwa towary w cenach 150 oraz 200 do magazynu 2 to ogólna średnia ważona wynosi 150, dla magazynu 1- 125 oraz dla magazynu 2 - 175. Jeśli opcja nie zostanie zaznaczona to wartość magazynu wyniesie 4 x 150, a koszt przy wydaniu 150 (niezależnie od magazynu). Jeśli opcja zostanie zaznaczona to wartość magazynu wyniesie (2 x 125) + (2 x 175), a a koszt przy wydaniu 125 lub 175 w zależności od magazynu.
- Jeśli towar zostanie przesunięty z jednego magazynu do innego magazynu przy użyciu
przesunięcia MM, każdy dodatkowy koszt określony na karcie przesunięcia MM będzie miał wpływ na średnią ważoną towaru. Jeśli opcja zostanie zaznaczona dodatkowy koszt określony na karcie przesunięcia MM będzie wpływał na średnią ważoną w magazynie docelowym.
- Jeśli opcja zostanie załączona, a następnie wyłączona po rozpoczęciu pracy z modułem Magazyn wycena według średniej ważonej może być nieprawidłowa. Jeśli status checkboxa zostanie zmieniony należy bezzwłocznie uruchomoć polecenie Obsługi
'Odbuduj magazyn' w module Techniczny. Polecenie przywróci poprawne wartości średniej ważonej.
- Opcję można wykorzystać również w sytuacji, kiedy nie jest używany model wyceny według średniej ważonej i został zdefiniowany więcej niz jeden magazyn (np. koszt jest kalkulowany jako cena kosztowa lub według kolejki i wykorzystywane są opcje: Model według kolejki dla magazynu lub Cena kosztowa dla magazynu). Raport Towary w magazynie można utworzyć dla wykorzystywanego modelu kosztu lub innego alternatywnego. Zaznaczenie opcji umożliwia wykonanie raportu według metody wyceny według średniej ważonej i analizę danych w celach porównawczych.
- Opcja zostanie nadpisana przez ustawienia z karty towaru oraz karty grupy towarowej (jeśli jest używana opcja Korzystaj z kont kosztowych z karty grupy towarowej).
Firmy przewozowe
Jeśli firma korzysta z usług kurierskich lub firm transportowych przy dostarczaniu towarów do klientów, przyjmowaniu towarów na magazyn lub przesuwaniu pomiędzy magazynami to informcje dotyczące firm przewozowych można zdefiować w tym ustawieniu. Informacje o firmie przewozowej można wprowadzić na zakładce 'Fracht' na karcie
WZ,
PZ,
zwrocie towaru do dostawcy lub
przesunięciu MM. Dane wprowadzone w tym ustawieniu można wydrukować na różnych dokumentach magazynowych. Określenie firmy przewozowej na dokumencie WZ jest np. wymagane przez prawo w niektórych krajach.
Kliknij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym lub wybierz 'Ustawienia' z menu Plik. Pojawi się okno z listą dostępnych ustawień w module Magazyn. Dwukrotnie kliknij 'Firmy przewozowe' na liście. Pojawi się okno 'Przewoźnicy:Przeglądanie' z listą wszystkich firm przewozowyh zdefiniowanych w systemie. Dwukrotnie kliknij właściwą pozycję na liście, aby zmodyfikować wprowadzone dane lub kliknij przycisk [Nowa], aby utworzyć nową kartę w kartotece. Po wprowadzeniu danych kliknij przycisk [Zapisz] na pasku przycisków, aby zapamiętać wprowadzone dane lub nacisnij przycisk krzyżyk, aby anlulować dane.

- Kod
- Podaj unikalny kod, który będzie identyfikował przewoźnika w systemie. Kod może zawierać maksymalnie 5 alfanumerycznych znaków.
- Nazwa
- Podaj nazwę przewoźnika.
- NIP
- Podaj numer NIP firmy przewoźnika.
- Samochód
- W tym polu można wprowadzić istotne informacje dotyczące samochodu używanego przez firmę przewozową (np. numer rejestracyjny samochodu).
- Kierowca
- Wstaw dane kierowcy.
- Tekst CMR
- Jeśli firma przewozowa jest wykorzystywana łącznie ze sposobem dostawy to w tym polu można podać opis dla listu przewozowego"CMR".
Odmiany towarów
Więcej informacji na temat ustawienia Odmiany towarów kliknij
tutaj.
Grupy odmian towarów
Więcej informacji na temat ustawienia Grupy odmian towarów kliknij
tutaj.
Location Accounts
The Location Accounts setting allows you to set different Purchase Accruals, Cost and Sales Accounts for each Location. You can also set a Stock Account for each Location, but you should do this in the
Location record itself.
To work with the Location Accounts setting, first ensure you are in the Stock module. Then, if you are using Windows or Mac OS X, click the [Settings] button in the Navigation Centre to open the 'Settings' list and double-click 'Location Accounts' in this list. If you are using iOS or Android, select 'Settings' from the Tools menu (with 'wrench' icon) and tap 'Location Accounts' in the 'Settings' list. In both cases, the 'Location Accounts: Inspect' window illustrated below will open. Fill in the fields as described below the illustration. Then, to save changes and close the window, click the [Save] button (Windows/Mac OS X) or tap √ (iOS/Android). To close the window without saving changes, click the close box (Windows/Mac OS X) or tap < (iOS/Android).

Use each row in the matrix to specify Accounts for a particular Location. You do not have to list every Location, only those that will not use the default Accounts.
To edit a row, simply click or tap in the field to be changed and overtype the existing entry. If you are using Windows or Mac OS X, you can add a new row by clicking in the Code field in the first blank line and entering appropriate text. To remove a row, click on the row number on the left of the row and press the Backspace key. To insert a new row, click on the row number and press the Return key. If you are using iOS or Android, you can add rows by tapping the + button below the matrix. To remove a row, long tap on the row number on the left of the row and select 'Delete Row' from the resulting menu. To insert a row, long tap on the row number where the insertion is to be made and select 'Insert Row' from the resulting menu.
The Location Accounts setting is spread over three flips. To view specific flips, click (Windows/Mac OS X) or tap (iOS/Android) one of the three flip tabs (marked A-C) on the right of (Windows/Mac OS X) or under (iOS/Android) the matrix.
Flip A
- Code
- Paste Special
Locations setting, Stock module
- Use 'Paste Special' to specify the Location for which you need to set dedicated Purchase Accruals, Cost and/or Sales Accounts.
- Dom. Purch. Accruals, EU Purch. Accruals, Export Purch. Accruals
- Paste Special
Account register, Nominal Ledger/System module
- If you are maintaining stock valuations in the Nominal Ledger, a Purchase Accruals Account will be credited whenever you receive a Stocked Item into stock and debited when you receive the Purchase Invoice for that Item.
- Use these fields if you need to set dedicated Purchase Accruals Accounts for the Location specified in the Code field to the left. You should specify a separate Account for each Zone. These Purchase Accruals Accounts will be used in preference to those specified in Item Groups or in the Account Usage Stock setting. Please refer here for more details about how the Purchase Accruals Account will be chosen in each Purchase Order and Goods Receipt row.
- You can change the name of the EU Purch. Accruals field if it is not suitable. Using the VAT Zone Label setting in the Sales Ledger, you can replace the string "EU" with your own string (for example "SACU" in South Africa). This also applies to the EU Cost A/C on flip B and the EU Sales A/C on flip C.
Flip B
- Dom. Cost A/C, EU Cost A/C, Export Cost A/C
- Paste Special
Account register, Nominal Ledger/System module
- If you are maintaining stock valuations in the Nominal Ledger, a Cost of Sales Account will be debited with the calculated cost of goods whenever you sell a Stocked Item.
- Use these fields if you need to set dedicated Cost Accounts for the Location specified in the Code field to the left. You should specify a separate Account for each Zone. These Cost Accounts will usually be used in preference to those specified in Item Groups, in Item records or in the Account Usage Stock setting. Please refer here for full details about how the Cost of Sales Account will be chosen in an individual transaction.
Flip C
- Dom. Sales A/C, EU Sales A/C, Export Sales A/C
- Paste Special
Account register, Nominal Ledger/System module
- A Sales Account will be credited whenever you sell an Item, allowing you to record the levels of sales of different types of Items in the Nominal Ledger.
- You can use these fields to specify dedicated Sales Accounts to be used when you make sales from the Location specified in the Code field to the left. Please refer here for full details about how a Sales Account will be chosen when you sell an Item (i.e. when you specify an Item in a row in an Invoice, Order, Quotation or other sales transaction).
---
Settings in the Stock module:
Go back to:
Magazyny
HansaWorld Enterprise umożliwia przechowywanie towarów w wielu magazynach. Towary w magazynie można śledzić i analizować według wskazanego magazynu lub na wszystkich magazynach łącznie.
Jeśli w systemie został zdefiniowany przynajmniej jeden magazyn należy określić magazyn główny w ustawieniu Ustawienia magazynów. Określenie magazynu głównego zabezpiecza przed wprowadzaniem dokumentów magazynowych (przyjęć i wydań) bez wskazania magazynu. Jeśli magazyn nie zostanie określony, to przyjęcie lub wydanie towarów będzie odnosiło się do magazynu głównego. Jest to użyteczne w sytuacji, gdy został zdefiniowany tylko jeden magazyn. Jeśli istnieje więcej magazynów można wykorzystać opcję 'Wymagaj magazynu' dostępną w tym samym ustawieniu: system uniemożliwi wtedy zapisanie karty dokumentu magazynowego bez podania właściwego magazynu. Domyślny magazyn można określić w ustawieniu Stanowisko w module Ustawienia użytkownika (pole Domyślny magazyn) oraz na zakładce 'Premia' na karcie Osoby. Magazyn zdefiniowany w ustawieniu Stanowisko zostanie domyślnie użyty we wszystkich dokumentach magazynowych wprowadzonych na określonym komputerze kliencie. Magazyn przypisany do karty Osoby zostanie domyślnie użyty we wszystkich dokumentach magazynowych wprowadzonych przez danego użytkownika.
Aby otworzyć ustawienie Magazyny przejdź do modułu Magazyn. Kliknij przycisk [Ustawienia] na pasku przycisków w Oknie Głównym lub wybierz polecenie 'Ustawienia' z menu Plik. Dwukrotnie kliknij 'Magazyny' na liście dostępnych ustawień. Pojawi się okno 'Magazyny:Przeglądanie' z listą wszystkich magazynów zdefiniowanych w systemie.
Kliknij przycisk [Nowa] na pasku przycisków, aby wprowadzić nowy magazyn. Alternatywnie zaznacz magazyn zdefiniowany na liście, a następnie kliknj przycisk [Kopiuj].
Pojawi się okno 'Magazyn:Nowa karta'. Okno będzie puste, jeśli wybrano przycisk [Nowa] lub będzie zawierało dane ze skopiowanej karty, jeśli wybrano przycisk [Kopiuj].

Wprowadź kod oraz pozostałe informacje o magazynie.
- Konto magazynu
- Na koncie magazynu określonym w tym polu powstanie zapis księgowy po stronie WN przy przyjęciach towarów do magazynu oraz zapis po stronie MA przy wydaniach towarów z magazynu (warunkiem powstania operacji księgowych po zatwierdzeniu PZ oraz WZ jest zdefiniowanie właściwej daty w ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w Księdze Głównej oraz poprawne określenie serii numerów dla dokumentów magazynowych). Jeśli konto magazynu nie zostanie określone na karcie magazynu system użyje konto magazynu zdefiniowane dla grupy towarowej, do której należy towar lub określone w ustawieniu Rozksięgowanie - magazyn.
- Obiekt
- polecenie Wstaw
kartoteka Obiekty, moduł Księga Główna/System - Do magazynu można przypisać 20 obiektów, oddzielonych przecinkiem. Obiekty zostaną skopiowane na zakładkę 'Opis' na karcie PZ oraz do nagłówka na karcie RW utworzonych z polecenia Obsługi kartotek 'Porównanie inwentaryzacji'. Na karcie PZ obiekty zostaną przypisane po stronie MA na koncie Nadwyżki (oraz po stronie WN na koncie magazynu, jeśli zaznaczona została opcja 'Obiekt dostawcy na koncie magazynu' w ustawieniu Rozksięgowanie -Zakupy w module Księga Zakupu).
Na karcie RW obiekty zostaną przypisane po stronie WN na koncie Niedobory (oraz po stronie MA na koncie magazynu, jeśli zaznaczona została opcja 'Obiekt na koncie magazynu' w ustawieniu Rozliczenie kosztu). Obiekty nie będą kopiowane do innych kart PZ lub RW co umożliwia analizę nadwyżek/niedoborów dla każdego magazynu w Księdze Głównej.
- Bez chronologii
- System wspomaga chronologiczne wprowadzanie dokumentów magazynowych, wymagane w przypadku wyceny towarów na magazynie według metody FIFO/LIFO. System będzie wymagał rejestrowania dokumentów magazynowych zgodnie z chronologią, jeśli zaznaczona zostanie opcja 'Chronologia na magazynie' w ustawieniu Ustawienia magazynów. W takiej sytuacji system uniemożliwi zatwierdzenie jakiegokolwiek dokumentu magazynowego (np. karty PZ, WZ, Przesunięcia MM, zwrotu towaru lub RW), jeśli będą istniały jakiekolwiek inne, niezatwierdzone dokumenty magazynowe z wcześniejszą datą operacji lub jakiekolwiek inne, zatwierdzone dokumenty magazynowe z datą poźniejszą. Zaznaczysz check box 'Bez chronologii' na karcie magazynu, jeśli system ma ignorować chronologię na tym magazynie.
- Wymagaj podania pozycji
- Zaznacz check box, jeśli w magazynie są określane pozycje, a system ma wymagać podawania pozycji w dokumentach magazynowych rejestrowanych w tym magazynie.
- Opcję należy zaznaczyć, jeśli używany jest moduł Magazyn Wysokiego Składu, a magazyn jest Magazynem Wysokiego Składu w ustawieniu Zarządzanie magazynem w tym module.
- Jeśli moduł Magazyn Wysokiego Składu nie jest używany w konfiguracji nie należy zaznaczać tej opcji.
- Typ
- Opcje mają wpływ na wybór konta Nadwyżki oraz Niedobory po uruchomieniu polecenia Obsługi 'Porównanie inwentaryzacji' dla magazynu.
- Inny
- Zaznacz opcję dla normalnego magazynu. Jeśli po uruchomieniu polecenia Obsługi 'Porównanie amortyzacji' zostaną utworzone dokumenty PZ dla towaru z tego magazynu, system pobierze konto Nadwyżki z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn. Jeśli po uruchomieniu polecenia zostaną utworzone dokumenty RW, system pobierze konto Niedobory z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn.
- Produkcja
- Jeśli po uruchomieniu polecenia Obsługi 'Porównanie amortyzacji' zostaną utworzone dokumenty PZ dla towaru z tego magazynu i jeśli towar należy do grupy towarowej, dla której zaznaczono opcję 'Korzystaj z kont koszt własny, magazyn z karty grupy towarowej' w ustawieniu Rozliczenie kosztu to, zamiast konta Nadwyżki zostanie użyte konto Rozksięg. zmian z karty grupy towarowej. W przeciwnym razie konto zostanie pobrane z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn. Podobnie, jeśli po uruchomieniu polecenia Obsługi 'Porównanie amortyzacji' zostaną utworzone dokumenty RW (i będą spełnione te same warunki jak wyżej) to, zamiast konta Niedobory zostanie użyte konto Rozksięg. zmian z karty grupy towarowej. W przeciwnym razie konto zostanie pobrane z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn.
Jeśli zostaną zdefiniowane różne magazyny, można włączyć opcję 'Model według kolejki dla magazynu' lub 'Średnia ważona według magazynu' w ustawieniu
Rozliczenie kosztu w module Magazyn. Wówczas towary będą wyceniane przy wydaniach według metody FIFO/LIFO lub średniej ważonej w każdym magazynie oddzielnie. Jeśli opcje są wyłączone towary będą wyceniane przy wydaniach według metody FIFO/LIFO lub średniej ważonej w kolejności przyjęcia, niezależnie od magazynu na który zostały przyjęte. Opcje mają wpływ również na obliczenie wartości magazynu na raporcie Towary w magazynie. Zaleca się, włączenie opcji 'Wymagaj magazynu' albo określenie Magazynu głównego (oba w ustawieniu
Ustawienia magazynów w module Magazyn. System zabezpiecza wtedy przed wprowadzaniem dokumentów magazynowych (przyjęć i wydań) bez wskazania magazynu.
Minimalne stany magazynowe
Minimalny stan magazynowy danego towaru można zdefiniować na karcie towaru na zakładce
'Magazyn' w polu Poziom min. Aby określić minimalny stan magazynowy danego towaru dla różnych magazynów należy wykorzystać ustawienie Minimalne stany magazynowe.
Wykorzystując polecenie Obsługi 'Utwórz zamówienia zakupu' w module Zamówienia zakupu (dostępne także z menu Specjalne w oknie 'Zamówienia zakupu:Przeglądanie') można utworzyć zamówienia zakupu, które pokryją wymagane, minimalne ilości towaru w magazynie po uwzględnieniu ilości na niezrealizowanych zamówieniach sprzedaży. Minimalny stan magazynowy danego towaru jest kalkulowany poprzez dodanie wszystkich kart tego towaru w ustawieniu Minimalne stany magazynowe. Jeśli w ustawieniu nie zostały zdefiniowane żadne karty dla danego towaru to minimalny stan magazynowy jest pobierany bezpośrednio z karty towaru (pole Poziom min.). Z tego powodu, jeśli wykorzystywane jest ustawienie Minimalne stany magazynowe to nie należy definiować pola Poziom min. bezpośrednio na karcie towaru.
Ustawienie jest także wykorzystwane na raportach Zestawienie niedoborów oraz Propozycje zakupu, które prezentują sugerowane ilości zakupu towarów. Dane na raportach stanowią prognozę zamówień zakupu, które zostaną utworzone po uruchomieniu wyżej opisanego polecenia Obługi. Jeśli w parametrach raportów nie zostanie określony magazyn, to minimalny stan magazynowy prezentowany na raporcie dla poszczególnych towarów jest kalkulowany na podstawie wszystkich magazynów. Jeśli w parametrach raportów zostanie określony magazyn, to minimalny stan magazynowy prezentowany na raporcie dla poszczególnych towarów dotyczy określonego magazynu. Jeśli w ustawieniu Minimalne stany magazynowe nie zdefiniowano żadnych kart dla poszczególnych towarów to minimalny stan jest pobierany z karty towaru.

Podaj towar oraz magazyn (wykorzystaj polecenie Wstaw, aby otworzyć okno podpowiedzi w poszczególnych polach) na karcie w ustawieniu. System dopuszcza wprowadzenie tylko jednej kombinacji towar/magazyn. Następnie podaj minimalny stan towaru dla kombinacji towar/magazyn w polu Min. poziom. Kliknij przycisk [Zapisz] na pasku przycisków, aby zatwierdzić wprowadzone dane.
Serie numerów - Rozchody
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefiniować serie numerów dla dokumentów
WZ, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Serie numerów - Przyjęcia towaru
Każdy
PZ zdefiniowany w systemie ma unikalny numer zgodny z określoną numeracją. Podczas wprowadzania nowego przychodu system podpowiada kolejny numer z przyjętej numeracji, który może być użyty. Jeśli istnieje taka potrzeba można zdefiniować kilka serii numerów dla dokumentów PZ odpowiadających różnym magazynom, latom, działom lub typom zakupów.
Aby zdefiniować numeracje dla dokumentów PZ należy wykorzystać ustawienie Serie numerów - Przyjęcia towaru. Wprowadzając dane należy pamiętać, że poszczególne serie nie mogą się nadpisywać. Jeśli nie zostanie zdefiniowana żadna seria numerów w tym ustawieniu system rozpocznie numerowanie dokumentów PZ od 1.
Serię numerów zdefiniowaną w tym ustawieniu można przypisać bezpośrednio na karcie Osoby w module System ( pole 'Nr przyjęcia' na zakładce 'Serie numerów'. Kiedy użytkownik wprowadzi nowy dokument PZ system automatycznie wskaże pierwszy, wolny numer z serii numerów zdefiniowanej na jego karcie. Można również określić domyślną serię numerów w ustawieniu Domyślne serie numerów w module System. Jeśli seria numerów nie zostanie zdefiniowana na karcie użytkownika lub nie zostanie określona domyślna seria numerów, system wskaże pierwszy, wolny numer z serii numerów zdefiniowanej w ustawieniu Serie numerów - Przyjęcia towaru. Bezpośrednio na karcie PZ można zmienić serię numerów i przypisać kolejny numer z innej zdefiniowanej serii numerów. W tym celu należy wykorzystać polecenie Wstaw w polu Nr na karcie PZ.
Dla każdej zdefiniowanej serii numerów można określić czy po zatwierdzeniu dokumentu PZ będzie automatycznie generowana operacja księgowa. W tym celu otwórz okno podpowiedzi w polu KG w oknie podglądu ustawienia. W oknie podpowiedzi dostępne są dwa polecenie: "Twórz operacje KG" oraz "Bez operacji KG". Wybierz pierwsze polecenie, jeśli chcesz, aby po zatwierdzeniu dokumentu PZ automatycznie powstała operacja w Księdze Głównej lub drugie polecenie, jeśli nie chcesz, aby po zatwierdzeniu dokumentu PZ automatycznie powstała operacja w Księdze Głównej. W rzeczywistości polecenia te nie są jedynym ustawieniem, jakie decyduje o powstawaniu operacji księgowych dla danej serii numerów. Jeśli w ogólnych preferencjach zdefiniowanych w systemie dotyczących tworzenia operacji księgowych (czyli ustawieniu Księgowanie z modułów - od dnia w module Księga Główna) nie określono dokumentów, do których będą powstawać operacje automatycznie, to nie można tego określać także na poziomie serii numerów tych dokumentów.
Dwukrotnie kliknij 'Serie numerów - Przyjęcia towaru' w oknie 'Ustawienia'. Pojawi się następujące okno:

Wprowadź serię numerów w pierwszym wolnym wierszu w oknie podglądu. Opis wprowadzony dla serii numerów pojawi się w oknie podpowiedzi po użyciu polecenia Wstaw, co ułatwi wybór właściwej serii numerów. Kliknij przycisk [Zapisz] na pasku przycisków, aby zapamiętać wprowadzone dane. Kliknij przycisk krzyżyk, aby zamkąć okno i anulować wprowadzone dane.
Serie numerów - Zwroty towarów
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefiniować serie numerów dla rekordów w kartotece
Zwroty towarów, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Serie numerów - Zwroty towarów do dostawców
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefiniować serie numerów dla poszczególnych rekordów w kartotece
Zwroty do dostawców, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Serie numerów - Rozch. wewn.
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefiniować serie numerów dla dokumentów
RW, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Serie numerów - Przesunięcia MM
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefinować serie numerów dla dokumentów
MM, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Number Series - Stock Revaluations
Each record in the
Stock Revaluation register has its own unique identifying number, based on a sequential series. When you enter a new record, the next number in the sequence will be used. If required, you can have a number of such sequences running concurrently, perhaps representing different years or different departments.
Use this setting to define these sequences, or Number Series. The different series should not overlap. If you leave the setting empty, Stock Revaluation Numbers will start at 1 and continue consecutively.
When you enter a Stock Revaluation, the next number in the first valid Number Series entered to this setting will be used as a default; change to the first unused number in any other valid Number Series using 'Paste Special'.
When you open the Number Series - Stock Revaluations setting, the following window will appear:

Enter each new Number Series on the first blank line. The Comment will be shown in the 'Paste Special' list, so enter some text that will help you choose a number from the correct sequence.
The N/L field gives you a measure of control over whether Nominal Ledger Transactions will be generated automatically when you mark Stock Revaluations in a particular sequence as OK and save them. Using 'Paste Special' from the N/L field brings up a selection list containing two options: "GenTrans" and "Do Not GenTrans". Select the first option if Nominal Ledger Transactions are to be generated and the second if they are not. In effect, this feature is an exclusionary one in that you can only choose to not have Nominal Ledger Transactions created for a particular number sequence. If the overall preference (set in the Sub Systems setting in the Nominal Ledger) is to not have such transactions created, you cannot decide to have them created for a single sequence.
When the setting is complete, click the [Save] button (Windows/Mac OS X) or tap √ (iOS/Android) to save the changes. To close the window without saving changes, click the close box (Windows/Mac OS X) or tap < (iOS/Android).
---
Settings in the Stock module:
Go back to:
Serie numerów - Inwentaryzacje
Wykorzystaj ustawienie, aby zdefinować serie numerów dla poszczególnych rekordów w kartotece
Inwentaryzacje, w podobny sposób jak zostało to opisane dla dokumentów
PZ.
Typy paczek
Ustawienie służy do przechowywania informacji o różnych typach paczek, które będą wykorzystywane przez firmę podczas rejestrowania dokumentów WZ, np. kopert, bezpiecznych kopert i toreb czy różnej wielkości kartonów. Informację można wydrukować na dokumencie WZ, aby ułatwić Odbiorcy sprawdzenie czy dostarczona została właściwa ilość towaru we właściwym opakowaniu. Aby na wydruku dokumentu WZ pojawiła się informacja o typie paczki wykorzystaj odpowiednio pola "Packages, row", "Package Description, row" oraz "Number of Packages" na formularzu wydruku. Pierwsze pole drukuje informację o ilości paczek w wierszu, a ostatnie o ilości paczek w konkretnej dostawie.
W oknie 'Typy paczek:Przeglądanie' dostępna jest cała lista typów paczek. Dwukrotnie kliknij właściwą pozycję na liście, aby zmodyfikować wprowadzone dane lub kliknij przycisk [Nowa] na pasku przycisków, aby utworzyć nową kartę w ustawieniu.

W oknie 'Typ paczki:Nowa karta' wprowadź kod oraz krótki opis. Kod może zawierać maksymalnie 5 alfanumerycznych znaków. Kiknij przycisk [Zapisz], aby zapisać wprowadzone dane.
Pozycje w magazynie
Ustawienie Pozycje w magazynie zostało przeniesione w formie kartoteki do modułu Magazyn Wysokiego Składu w wersji HansaWorld Enterprise 4.2.
Receptury
Wyroby gotowe są tworzone przez firmę z innych towarów (tj. komponentów). Jeśli dostępny jest moduł Produkcja można wyróżnić dwa rodzaje wyrobów gotowych:
- Towary strukturalne
- W sytuacji, gdy moduł Produkcja nie jest używany, wyrób gotowy można wprowadzić do systemu jako towar strukturalny (wykorzystując w tym celu opcję dostępną na zakładce 'Ceny' na karcie towaru). Towar strukturalny nie jest towarem magazynowanym. Towar strukturalny składa się z różnych elementów magazynowanych, kompletowanych w momencie wydania do Odbiorcy. Stan magazynowy tych elementów zostanie zmniejszony w momencie wydania towaru strukturalnego do Odbiorcy.
- Towary magazynowane
- "Produkcje" są tworzone w module Produkcja z zamówień produkcyjnych. Jeśli produkcja zostanie "Zakończona", system zmniejszy stan magazynowy towarów wejściowych, a zwiększa stan magazynowy towarów wyjściowych. Wszystkie towary wyjściowe należy zdefiniować jako towary magazynowane. Takie towary magazynowane tworzy się tylko w module Produkcja, a następnie przechowuje na stanie do wydania.
- Towar wejściowy może być półproduktem. Jeśli towar wejściowy jest półproduktem powinien być również towarem magazynowanym, tworzonym w kartotece Produkcje w module Produkcja. Stan magazynowy półproduktów będzie się zwiększał wraz z produkcją oraz zmiejszał po użyciu do dalszej fazy produkcji. Używanie półproduktów wymaga instalacji modułu Produkcja.
W obu sytuacjach proces produkcji (ilość komponentów wejściowych oraz produkt gotowy) jest określony przez recepturę. Pojęcie "receptury" zostało przedstawione poniżej na przykładzie
towaru strukturalnego.
Załóżmy, że produkujemy zestaw stereo składający się z różnych komponentów jak, np. wzmacniacz, głośniki. Zestaw jest sprzedawany jako oddzielny produkt. Zestaw stereo wprowadź do kartoteki Towary z typem towar strukturalny na zakładce 'Ceny'.

Następnie wprowadź recepturę dla tego towaru na zakładce
'Receptura' na karcie towaru. Definiowanie receptury zostało przedstawione poniżej. Wprowadzając zamówienie na towar "zestaw stereo" w module Zamówienia sprzedaży należy wykorzystać kod towaru określony dla zestawu stereo. W momencie wydania towaru z magazynu, system zmniejszy stan magazynowy komponentów wyjściowych wchodzących w skład tego towaru, zgodnie z recepurą tj. np. wzmacniacza, głośników itd.. Stan magazynowy zestawu stereo zależy od dostępności poszczególnych komponentów.
Wprowadzając recepturę dla zestawu stereo należy wykorzystać ten sam kod receptury, który został użyty na zakładce 'Receptura' na karcie towaru. Aby wprowadzić recepturę przejdź do modułu Magazyn, a następnie wybierz 'Ustawienia' z menu Plik lub kliknij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym. Dwukrotnie kliknij 'Receptury' na liście dostępnych ustawień. Kliknij przycisk [Nowa] dostępny na pasku przycisków, aby utworzyć nową recepturę.

- Kod
- Wprowadź kod. Kod może się składać maksymalnie z 20 znaków. Zaleca się, aby kod receptury był podobny do kodu towaru strukturalnego (czyli wyrobu gotowego).
- Opis
- Podaj opis produkcji.
- Typowa il. prod.
- Pole można wykorzystać, jeśli został zainstalowany moduł Produkcja (tj. kiedy wynikiem receptury jest towar magazynowany). Więcej informacji na ten temat kliknij tutaj.
- Czas przygotow., Min. ilość prod., Stała il. dni montażu, Ilośc dni, Ilość godzin, Kolor wyświetlania, Ilość wyprodukowana, Standardowa partia, Dodatk. produkcja
- Pole można wykorzystać, jeśli został zainstalowany moduł Produkcja.
- Zamknięta
- Zaznacz check box, jeśli receptura nie będzie więcej używana w systemie. Jeśli w wyniku receptury powstaje towar strukturalny to nie będzie go można wykorzystać na zamówieniu, fakturze lub w innym dokumencie sprzedażowym lub magazynowym. Zaleca się równoczesne zamykanie receptury oraz towaru strukturalnego, do którego odnosi się dana receptura, aby towar nie był wybierany błędnie z listy podpowiedzi.
- Instrukcje
- Wykorzystaj pola, aby wprowadzić opis dotyczący wykorzystania receptury.
Część tabelaryczną, która zajmują większą cześć okna ustawienia należy wykorzystać do określenia listy towarów wejściowych (tj. komponentów, które zostaną użyte do produkcji wyrobu finalnego). W ostatnim wierszu należy wprowadzić kod towar wyściowego/finalnego będącego wynikiem receptury. Jeśli moduł Produkcja nie został zainstalowny to wynikiem receptury, a więc towarem wyjściowym będzie
towar strukturalny. Jeśli moduł Produkcja jest zainstalowny, a towar wyjściowy powstanie przy użyciu kartoteki Produkcje to wynikiem receptury będzie
towar magazynowany.
Zakładka A
- Towar
- polecenie Wstaw
kartoteka Towary
- Podaj kody towarów wejściowych tj. komponentów. W ostatnim wierszu należy podać kod towaru wyjściowego.
- Opis
- Po wprowadzeniu kodu towaru w kolumnie Towar, system automatycznie wstawi opis z karty towaru w tym polu.
- We
- Podaj ilość towarów/komponentów wymaganych do utworzenia towaru wyjściowego (czyli wyrobu gotowego). W tym polu nie należy wprowadzać ilości dla towaru wyjściowego.
- Wy
- Podaj ilość towarów wyjściowych (tj. wyrobów gotowych), które powstaną z wprowadzonych powyżej komponentów. Ilość najczęściej wynosi jeden zwłaszcza, jeśli receptura odnosi się do towaru.
- Wzgl.
- Jest to współczynnik podziału materiałów wejściowych w stosunku do materiałów wyjściowych. Pole wykorzystuje się tylko w sytuacji, kiedy towarów wyjściowych jest więcej niż jeden, a więc, kiedy towarem wyjściowym są towary magazynowane (towary utworzone w kartotece Produkcje). Współczynnik należy wprowadzić w formie procentu we wszystkich wierszach dotyczących towarów wejściowych. Jeśli receptura jest używana w module Produkcja to całkowity koszt komponentów wejściowych zostanie podzielny zgodnie z procentami wprowadzonymi w tej kolumnie.
- Koszt mat
- W tym polu należy podać koszt dla jednostki towaru wejściowego. Domyślnie system wstawi cenę kosztową towaru wejściowego. Koszt wyświetlany w tym polu nie zawsze będzie zgodny z ceną kosztową towaru obliczoną według przyjętego modelu kosztu. Aby uaktualnić koszt na karcie recepty należy wykorzystać polecenie Obsługi 'Aktualizuj ceny kosztowe towarów'.
- W tym polu należy podać także koszt dla jednostki towaru wyjściowego (tj. wyróbu gotowego). Najczęściej koszt będzie sumą kosztów i ilości towarów wejściowych. Domyślnie system wstawi cenę kosztową towaru wyjściowego.
- Całkowity koszt towarów wejściowych jest prezentowny w polu Koszt w stopce receptury, a całkowity koszt towarów wyjściowych w polu Wartość obok.
- Koszt prac
- Podaj koszt pracy (na jednostkę towaru wyjściowego). Koszt można wprowadzić dla towarów wejściowych oraz/lub dla wyjściowych. Najczęściej jest to koszt robocizny wymagany do utworzenia wyrobu gotowego.
- Koszt pracy należy określić tylko w sytuacji, kiedy wynikiem receptury będzie towar magazynowany utworzony za pomocą kartoteki Produkcje. Koszt pracy zostanie zignorowany, jeśli wynikiem receptury będzie towar strukturalny.
- Koszt pracy należy określić dla towaru wejściowego jak pokazno na powyżej ilustracji. Wówczas koszt ten zostanie prawidłowo zaksięgowany po stronie MA w operacji księgowej utworzonej z karty Produkcji, na której została określona dana receptura. Jeśli koszt pracy zostanie określony w wierszu odpowiadającemu towarowi wyjściowemu, to zostanie zaksięgowany po stronie WN w tej operacji.
- Koszt pracy jest wliczany zarówno do kosztu w polu Koszt oraz Wartość w stopce na karcie receptury.
Zakładka B
- Opis
- Podaj dodatkowy opis dotyczący towaru.
- Receptura
- Pole pokazuje czy towar jest wyrobem gotowym (tj. ma zdefiniowaną recepturę na zakładce 'Receptury'). Pole jest uaktualniane automatycznei przez system i nie może być modyfikowane.
Stopka
- Zamknięta
- Jeśli receptura zostanie zdefiniowana poprawnie, zaznacz check box, aby uniemożliwić modyfikowanie karty. Receptura nie powinna być modyfikowana, jeśli została użyta już w operacji (np. na WZ lub w Produkcji) zwłaszcza, jeśli w wyniku receptury powstaje towar strukturalny na karcie, które opcja 'Wstaw składniki na dokumentach' jest nieaktywna. W takiej sytuacji modyfikowanie receptury może być przyczyną nieprawidłowości, dlatego receptura zostanie automatycznie zamknięta po pierwszym użyciu na WZ.
- Jeśli zainstnieje potrzeba wprowadzenia zmian na recepturze należy utworzyć nową recepturę (a następnie załączyć ją do karty nowego towaru magazynowanego lub strukturalnego.
! | Nie należy modyfikować receptury, jeśli została już użyta w dokumentach magazynowych.
|
|
- Koszt
- Pole zawiera sumę kosztów towarów wejściowych (Koszt prac +(Koszt mat * ilość WE)). Jeśli towar wyjściowy jest towarem magazynowanym, wartość obliczoną w tym, polu należy przenieść ręcznie lub za pomocą polecenia 'Uaktualnij receptury' (moduł Produkcja) do pola Cena kosztowa na zakładce 'Koszt' na karcie towaru.
- Wartość
- Pole zawiera sumę kosztów towarów wyjściowych (Koszt prac +(Koszt mat * ilość Wy)).
Ustawienia zwrotów towarów
Opcje dostępne w ustawieniu dotyczą przedstawienia danych w kartotekach
Zwroty towarów oraz
Zwroty do dostawców.

- Zredukuj
- Zaznacz opcję, która zostanie domyślnie użyta na karcie Zwrot towaru i Zwrot towaru do dostawcy. Więcej informacji na ten temat zobacz: zakładka 'Magazyn' na karcie Zwrot towaru oraz Zwrot towaru do dostawcy.
Źródła dostaw
Ustawienie służy do rejestrowania danych (nazwa oraz adres) oryginalnych producentów lub importerów sprzedawanych towarów. Informacje o źródle dostaw można zdefiniować na zakładce
'Magazyn' na karcie każdego towaru. Informacje o źródle dostawy z karty towaru są przenoszone na kartę zamówienia (zakładka F) oraz kartę WZ (zakładka D).
W oknie 'Źródła dostaw: Przeglądanie' dostępna jest lista wszystkich źródeł dostaw zdefiniowanych w systemie. Aby zmodyfikować wprowadzone dane dwukrotnie kliknij wybraną pozycję na liście. Kliknij przycisk [Nowa], aby utworzyć nową kartę w ustawieniu.

W oknie 'Źródło dostaw': Nowa karta' wprowadź kod oraz informacje o oryginalnym producencie/mporterze, a następnie kliknij przycisk [Zapisz], aby zatwierdzić wprowadzone dane.
Czasy realizacji przesunięć MM
Jeśli firma posiada magazyny zlokalizowane w różnych odległościach od siebie i często przesuwa towary pomiędzy tymi magazynami rejestrując zdarzenia dokumentem przesunięcia MM, to może wykorzystać ustawienie do określenia informacji o czasie trwania transportu pomiędzy magazynami, co pozwoli oszacować czas potrzebny do uzupełnienia dokumentu przesunięcia MM.
Wybierz moduł Magazyn. Kliknij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym lub wybierz 'Ustawienia' z menu Plik. Dwukrotnie kliknij 'Czasy realizacji przesunięć MM' na liście dostępnych ustawień. Pojawi się okno 'Czasy realizacji przesunięć MM:Przeglądanie' z listą dostępnych kart w tej kartotece.
Aby wprowadzić nową kartę kliknij przycisk [Nowa] na pasku przycisków. Alternatywnie zaznacz podobną kartę na liście, kliknij przycisk [Kopiuj], aby skopiować , a następnie zmodyfikować wprowadzone dane.
Pojawi się okno 'Czas realizacji MM:Nowa karta'. Okno będzie puste, jeśli wybrano przycisk [Nowa] na pasku przycisków lub będzie zawierało dane ze skopiowanej karty.

- Z magazynu
- polecenie Wstaw
ustawienie Magazyny, moduł Magazyn
- Podaj magazyn, z którego towary zostaną przesunięte (tj. magazyn, od którego zaczyna się transport).
- Przez magazyn
- polecenie Wstaw
Magazyny, moduł Magazyn
- Jeśli przesunięcie towarów pomiędzy magazynami odbywa się z wykorzystaniem magazynu przejściowego podaj ten magazyn w tym polu. W niektórych sytuacjach magazynem przejściowym może być po prostu samochód przewożący towary z magazynu do magazynu. W takiej sytuacji pole można pozostawić puste.
- Do magazynu
- polecenie Wstaw
ustawienie Magazyny, moduł Magazyn
- Podaj magazyn docelowy, do którego towary zostaną przesunięte (tj. magazyn, w którym kończy się przesunięcie MM).
- Koszt (Dni), Koszt (Godz)
- Wykorzystaj pola razem, aby określić standardowy czas transportu towarów pomiędzy magazynem zdefinowanym w polu Z magazynu, a magazynem zdefiniowanym w polu Do magazynu. Zakłada się, że dzień ma 24 godziny. Transport w powyższym przykładzie trwa 32 godziny (składa się na to 1 dzień (czyli 24 godziny) + 8 godzin).
Wprowadzając przesunięcie MM w systemie należy określić w nagłówku karty pola Z magazynu i Do magazynu (oraz fakultatywnie pole Przez magazyn). Po wprowadzeniu odpowiednich magazynów, system odszuka właściwy rekord zdefiniowany w ustawieniu Czas realizacji przesunięć MM odpowiadający właściwej kombinacji magazynów. Rekord zostanie wykorzystany do oszacowania czasu transportu pomiędzy magazynami. Informacja o tym pojawi się na zakładce
'Czasy' na karcie przesunięcia MM:

W polach Data wysł. (plan) oraz Godz. wysł. (plan) pojawi się data oraz czas utworzenia dokumentu. Jeśli dane w tych polach zostaną zmodyfikowane to automatycznie zostaną uaktualnione dane w polach Data odbioru (plan) i Godz. odbioru (plan). Alternatywnie, jeśli dane w polach Data odbioru (plan) i Godz. odbioru (plan) zostaną zmienione, system odpowiednio zmodyfikuje informacje w polach Data wysł. (plan) oraz Godz. wysł. (plan).
Stock Revaluation Settings
This setting contains some miscellaneous options controlling the behaviour of various aspects of the Stock Revaluation register.

- Force same Cost for same Item
- If you hold stock in more than one Location (or you hold stock of Serial Numbered Items), you may want to be able to use Stock Revaluations to revalue an Item differently depending on Location (or depending on Serial Number). On the other hand, you may need to ensure that an Item is always revalued with the same value, irrespective of Location or Serial Number. If you need the latter option, select this option.
---
Settings in the Stock module:
Go back to:
Ustawienia magazynów
Ustawienia zawiera różne opcje, które określają działanie modułu Magzyn.

- Magazyn główny
- polecenie Wstaw
ustawienie Magazyny moduł Magazyn
- Magazyn określony w tym polu zostanie domyślnie użyty we wszystkich polach, w których wymagane jest podanie magazynu, a nie został on zdefiniowany przez użytkownika. Jeśli, na przykład magazyn nie zostanie podany na PZ, to towary zostaną przyjęte domyślnie na magazyn główny zdefiniowany w tym polu.
Jeśli zdefiniowano przynajmniej jeden magazyn należy określić magazyn główny w tym polu.
Określenie magazynu głównego zabezpiecza przed sytuacją, w której towary nie zostaną przypisane do żadnego magazynu. Jest to bardzo użyteczne w sytuacji, kiedy został zdefiniowany tylko jeden magazyn. Jeśli zdefiniowano więcej niż jeden magazyn zaleca się załączenie opcji 'Wymagaj magazynu'. Opcja zabezpiecza przed wprowadzeniem dokumentu magazynowego bez podania magazynu.
- Jeśli opcja 'Wymagaj magazynu' nie została załączona, a Magazyn główny został zmieniony należy utworzyć backup i zaimportować do nowej bazy danych. Backup należy to wykonać przed wprowadzeniem kolejnych dokumentów magazynowych. W rezultacie wszystkie towary ze starego magazynu zostaną przesunięte do nowego magazynu, ponieważ wszystkie dokumenty magazynowe, dla których nie określono magazynu zostaną potraktowane tak jakby dotyczy nowego magazynu głównego. Jeśli jednak towary mają pozostać w starym magazynie (głównym) należy przesunąć je z powrotem do starego magazynu wykorzystując w tym celu przesunięcie magazynowe MM.
- Zdefiniowanie magazynu głównego po raz pierwszy to także specyficzny przypadek. W tej sytuacji wszystkie towary, któe zostały wprowadzone bez podania magazynu będą traktowane jako przyjęte na magazyn główny (po zastosowaniu powyższych kroków, a więc wykonaniu backupu i zaimportowaniu do nowej bazy danych).
- Jeśli po zmianie magazynu głównego powyższe kroki nie zostaną przeprowadzone, a towary zostaną przesunięte ze starego magazynu do nowego magazynu dokumentem MM, stan towarów w magazynie będzie błędny po wykonaniu archiwum i zaimportowaniu tego archiuwm do nowej bazy danych (czyli np. podczas upgradu do nowej wersji). Błędny stan towarów można poprawić poprzez odwrócenie dokumentu przesunięcia MM.
! | Jeśli opcja 'Wymagaj magazynu' nie została załączona, a Magazyn główny został zmieniony, należy bezzwłocznie wykonać backup i zaimportować do nowej bazy danych. |
|
- Magazyn serwisowy
- polecenie Wstaw
ustawienie Magazyny, moduł Magazyn - Pole jest używane razem z modułem Zlecenia usług. Magazyn zdefiniowany w tym polu zostanie domyślnie użyty przy przyjęciach towarów na magazyn serwisowy.
- Klasyfikacja
- polecenie Wstaw
ustawienia Klasyfikacje towarów, moduł Magazyn - Więcej informacji na ten temat, kliknij tutaj.
- Wymagaj magazynu
- Jeśli opcja zostanie załączona , system uniemożliwi wprowadzenie dokumentów magazynowych bez podania magazynu, np. WZ lub PZ. Jeśli opcja nie zostanie załączona, a na karcie dokumentu magazynowego nie zostanie określony magazyn, system domyślnie wykorzysta magazyn zdefiniowany w polu Magazyn główny.
- Zaleca się załączenie opcji, jeśli w bazie danych zdefiniowano więcej niż jeden magazyn. Załączenie opcji zabezpiecza przed wprowadzeniem dokumentów magazynowych bez podania właściwego magazynu.
- Uaktualnij kartotekę znanych numerów seryjnych
- Zaznacz opcję, jeśli wykorzystujesz moduł Zlecenia usług i chcesz wyświetlać okno podpowiedzi z listą numerów seryjnych sprzedanych towarów. Jeśli towar wróci do serwisu, łatwo można określić, czy nadal znajduje się na gwaracji, wykorzystując w tym celu pole Data faktury oraz pole Gwarancja (miesiące) na zakładce
'Recepta' na karcie towaru.
- Automat. ilości w kol. WZ wyst, WZ zatw na ZS dla usług i materiałów
- Z zamówienia sprzedaży tworzy się fakturę dla towarów, dla których zatwierdzono dokument wydania. Oznacza to, że przed wystawienim faktury należy wystawić i zatwierdzić dokument WZ. Takie działanie systemu jest zbędne w przypadku zamówień, które nie dotyczą towarów magazynowanych lub strukturalnych (realizacja takiego zamówienia nie ma wpływu na stan magazynowy towarów). Zaznacz check box, aby umożliwić wystawianie faktur sprzedaży z zamówienia dla usług i materiałów bez konieczności wystawiania dokumentu WZ.
- Jeśli opcja zostanie załączona, a w zamówieniu zostaną zdefiniowane
materiały lub usługi to system automatycznie wstawi ilość zamawianą w polach WZ wyst i WZ zatw dla tych towarów po zatwierdzeniu zamówienia. Oznacza to, że zamówiona ilość towarów (materiałów lub usług) nie może być zmniejszona po zatwierdzeniu zamówienia.- Jeśli opcja zostanie zaznaczona, to przy wystawianiu faktur za wykonane usługi należy zwrócić uwagę czy na zamówieniu nie zostaly zdefiniowane także towary magazynowane.
- Opcji nie należy zaznaczać, jeśli zamówienia są połączone z projektami. Faktury nie można wtedy utworzyć bezpośrednio z zamówienia: faktura jest wystawiana ze składników projektów, które są tworzone z dokumentów WZ. Jeśli opcja zostanie załączona, usługi oraz materiały nie zostaną przeniesione z zamówienia do składników projektów poprzez WZ, ponieważ dokumenty WZ nie będą się tworzyły.
- Automat. ilości w kol. PZ wyst, PZ zatw na ZZ dla usług i materiałów
- Z zamówienia zakupu tworzy się fakturę zakupu zwykle dla towarów, dla których zatwierdzono dokument przyjęcia. Oznacza to, że przed wystawienim faktury zakupu należy wystawić i zatwierdzić dokument PZ. Takie działanie systemu jest zbędne w przypadku zamówień zakupu, które nie dotyczą towarów magazynowanych lub strukturalnych (realizacja takiego zamówienia zakupu nie ma wpływu na stan magazynowy towarów). Zaznacz check box, aby umożliwić wystawianie faktur zakupu z zamówień zakupu dla usług i materiałów bez konieczności wystawiania dokumentu PZ.
- Jeśli opcja zostanie załączona, a w zamówieniu zakupu zostaną zdefiniowane materiały lub usługi to system automatycznie wstawi ilość zamawianą w polach PZ wyst i PZ zatw dla tych towarów po zatwierdzeniu zamówienia zakupu. Oznacza to, że zamówiona ilość towarów (materiałów lub usług) nie może być zmniejszona po zatwierdzeniu zamówienia zakupu.
- Faktury sprzedaży przed WZ
- Z zamówienia sprzedaży można utworzyć fakturę zwykle dla towarów, dla których zatwierdzono dokument WZ. Oznacza to, że przed wystawieniem faktury należy wystawić i zatwierdzić dokument WZ. Zaznacz check box, aby umożliwić wystawianie faktur z zamówień przed wystawieniem dokumentu WZ. Jeśli koszt własny będzie księgowany na poziomie dokumentu WZ, to operacja księgowa powstanie po zatwierdzeniu dokumentu WZ (opcja 'Faktury sprzedaży przed WZ' nie ma w żaden sposób wpływu na rozliczenie kosztu). Jeśli jednak, zdefiniowano, że koszt własny sprzedaży będzie księgowany bezpośrednio z faktury to operacja księgowa nie będzie tworzona wtedy z dokumentu magazynowego (włączona opcja 'Nie księguj kosztu z WZ' w Rozliczeniu kosztu). Koszt własny towarów nie jest znany po wystawieniu faktury, ponieważ WZ nie istnieje. Koszt należy zaksięgować wówczas należy ręcznie w Księdze Głównej.
- Jeśli opcja nie zostanie załączona w bazie danych można ją uaktywnić w wybranych zamówieniach poprzez zaznaczenie check boxa 'Faktura przed WZ' na zakładce 'War. dostawy'.
- Faktury zakupu przed PZ
Z zamówienia zakupu można utworzyć fakturę zakupu zwykle tylko dla towarów, dla których zatwierdzono dokument PZ. Oznacza to, że przed wystawieniem faktury zakupu należy wystawić i zatwierdzić dokument PZ. Zaznacz check box, aby umożliwić wystawianie faktur z zamówień zakupu przed wystawieniem dokumentu PZ.
- Jeśli opcja nie zostanie załączona w bazie danych można ją uaktywnić w wybranych zamówieniach zakupu poprzez zaznaczenie check boxa 'Faktura przed PZ'nazakładce'Warunki'.
- Opcja 'Użyj całkow. ilości z zamówienia' w ustawieniu Ustawienia faktur zakupu umożliwia również tworzenie faktur zakupu z zamówień zakupu przed wystawieniem dokumentu PZ. Po zaznaczeniu opcji 'Użyj całkow. ilości z zamówienia 'można utworzyć fakturę zakupu na całą wartość zamówienia, jeśli był częściowy PZ do tego zamówienia, a opcji 'Faktury zakupu przez PZ' można utworzyć fakturę zakupu do zamówienia na wartość wynikającą z częściowego PZ.
- Numer seryjny partii automatycznie na WZ, Sortuj numer seryjny według daty ważności
- Wprowadzając dokument WZ dla towarów z numerami seryjnymi należy ręcznie wskazać właściwy numer seryjny danego towaru, ponieważ numery seryjne nie są automatycznie przydzielane (FIFO, LIFO). Jednak w przypadku towarów, dla których numery seryjne są śledzone tylko na poziomie partii, numer seryjny partii oraz Termin przyd. pojawią się automatycznie na WZ po załączniu opcji.
- Jeśli zamawiana ilość jest większa niż ilość towarów dostępna w danej partii, system automatycznie utworzy oddzielne wiersze na WZ z różnymi numerami seryjnymi parii. Jeśli, np. mamy partię dziesięciu towarów o numerze seryjnym 1 oraz partię dziesięciu towarów o numerze 2, a zamówienie zostanie utworzone na 11 towarów to system utworzy do tego zamówienia WZ z dwoma wierszami: w pierwszym wierszu 10 sztuk towaru z numerem seryjnym partii 1 oraz w drugim wierszu 1 towar z numerem seryjnym partii 2.
- System wykorzysta najpierw niższą partię (numer seryjny 1 zostanie użyty przed numerem seryjnym 2, numer seryjny A zostanie użyty przed numerem seryjnym B, itd.). Jeśli opcja 'Sortuj numer seryjny według daty ważności ' jest aktywna, system wykorzysta w pierwszej kolejności partię z najwcześniejszą datą ważności. Wszystkie partie z numerami seryjnymi bez określonego terminu przydatności zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności przed tymi ze zdefiniowanym terminem ważności.
- Jeśli dokument WZ nie zostanie zatwierdzony bezpośrednio po utworzeniu, można uaktualnić numer seryjny partii wykorzystując w tym celu polecenie 'Wstaw numery partii' z menu Specjalne.
- Zezwalaj na dostarczenie więcej niż zamówiono
- Podczas tworzenia WZ z zamówienia system uniemożliwa rozchodowanie większej ilości niż zamówiono. Zaznacz check box, aby umożliwić takie działanie systemu. Ustawienie dotyczy wszystkich typów towarów również materiałów oraz usług.
- Zezwalaj na brak numeru seryjnego na PZ
- Przy przyjęciach na magazyn towarów, dla których są śledzone numery seryjne system domyślnie wymaga podania numerów seryjnych przed zatwierdzeniem PZ. Podobnie przy wydaniach takich towarów należy podać ważny numer seryjny towaru (bieżący w magazynie) przed zatwierdzeniem dokumentu WZ lub faktury.
- Zaznacz opcję, aby umożliwić przyjęcia towarów dla których są śledzone numery seryjne bez podania numeru seryjnego na PZ. Opcja nie ma wpływu na wydania towarów (np. WZ, faktura, RW), dla których nadal trzeba określać numer seryjny orzy czym system nie kontroluje czy są to ważne numery seryjne (bieżące w magazynie). Jeśli w systemie nie ma potrzeby wprowadzania numerów seryjnych przy przyjęciach towarów, nie będzie również informacji o tym, który z tych numerów jest ważny. Z tych samych powodów okno podpowiedzi po użyciu polecenia Wstaw będzie niedostępne w polu Nr seryjny na wydaniach z magazynu.
- Ustaw datę dostawy i datę MM jako dzień z OK
- Jeśli używany jest model wyceny kosztu według kolejki , wszystkie dokumenty magazynowe należy wprowadzać w porządku chronologicznym, aby zapewnić prawidłową wycenę kosztu wg. FIFO/LIFO. Nie można wprowadzić np. WZ z datą wcześniejszą, jeśli zostały już zdefiniowane inne dokumenty magazynowe z datą późniejszą. Zaleca się zatwierdzanie dokumentów magazynowych na bieżąco. Nie należy wracać do wcześniejszych niezatwierdzonych dokumentów magazynowch w celu zatwierdzenia tych dokumentów, jeśli istnieje jakiś już inny zatwierdzony dokument magazynowy z poźniejszą datą (chyba, że w celu zmiany daty na tych dokumentach). Zaleca się załączenie tej opcji, jeśli używany jest model wyceny kosztu według kolejki. System automatycznie będzie wówczas zmieniał datę w polu Data dostawy na karcie WZ na aktualną datę w momencie zatwierdzania dokumentu, a także Datę wysyłki na karcie przesunięcia MM na aktualną datę po zaznaczeniu Wysłane i zapisaniu karty MM oraz Datę odbioru na na aktualną datę po zaznaczeniu Otrzymane i zapisaniu karty MM.
- Force Planned Delivery Date
- Zaznacz check box, aby system wymagał podawania planowanej data dostawy w każdym zamówieniu zakupu i sprzedaży.
- Zmniejsz ilość dostępną gdy
- Wykorzystaj opcję, aby określić, w którym momencie przy wydaniu towarów z magazynu zostanie uaktualniony stan magazynowy towarów: po utworzeniu dokumentu WZ czy po zatwierdzeniu dokumentu WZ.
- Stan magazynowy danego towaru można szybko sprawdzić wykorzystując raport 'Status towaru' z menu Specjalne, który jest dostępny w wielu miejscach w systemie. Dostępny stan towaru będzie wyświetlany także w polu Do dysp. po utworzeniu WZ.
- Więcej informacji na temat raportu 'Status towaru' kliknij tutaj oraz tutaj.
- Obliczanie jednostki 2
- Niektóre raporty dostępne w module Magazyn pokazują towar w jednostce 2. Wykorzystując opcję można przedstawić ilośc towaru w magazynie w dwóch jednostkach miary. Opcja ma zastosowanie wyłącznie dla towarów, na kartach których zdefiniowano jednostkę 2 ( pole Jednostka 2) oraz określono współczynnik jednostki (pole Wsp. jedn.) na zakładce 'Magazyn'.
- Dla takich towarów można określić sposób oblicznia jednostki 2 poprzez pomnożenie lub podzielenie standardowej jednostki przez współczynnik. Sposób obliczania można określić wykorzystując dostępne opcje. Jeśli wybrana opcja zostanie zmieniona należy wykonać archiwum tekstowe bazy danych, a następnie zaimportować archiwum do nowej, pustej bazy danych w celu uaktualnienia raportów.
- Chronologia
- Wykorzystaj dostępne opcje, aby zabezpieczyć wycenę towarów według kolejki FIFO/LIFO i kontrolować wprowadzanie dokumetów magazynowych w porządku chronologicznym. Jeśli opcja będzie aktywna, system uniemożliwi zatwierdzenie dokumentu magazynowego, np. PZ, WZ, przesunięcia MM, zwrotu towaru czy RW, jeśli istnieją już inne niezatwierdzone dokumenty magazynowe (w tych kartotekach) z wcześniejszą datą operacji lub inne zatwierdzone dokumenty magazynowe z późniejsza datą operacji. Zaleca się używanie tej opcji, jeśli używany jest model wyceny kosztu według kolejki!!
- Zaznacz opcję ' Dla wszystkich magazynów', aby system śledził wszystkie dokumenty wprowadzone na wszystkich magazynach przy wprowadzaniu nowego dokumentu magazynowego.
- Aby wyłączyć śledzenie chronologii dla danego magazynu zaznacz opcję 'Bez chronologii' na karcie tego magazynu.
! | Jeśli system śledzi chronologię należy uważać, aby pomyłkowo nie wprowadzić dokumentu magazynowego z datą późniejszą, co uniemożliwi w konsekwencji wprowadzenie innych dokumentów magazynowych z aktualną datą.
|
|
- Przekroczenie stanu mag.
- Wykorzystaj opcje, aby określić działanie systemu podczas tworzenia WZ z zamówienia, kiedy na magazynie nie ma wystarczającej ilości do zrealizowania tego zamówienia. Ustawienie nie ma wpływu na materiały lub usługi nawet, jeśli aktywna jest opcja 'Księguj koszty dla materiałów i usług' w ustawieniu Rozliczenie kosztu.
- Zaznacz opcję ' Nie zezwalaj', jeśli używany jest model wyceny według kolejki (FIFO lub LIFO). Jeśli zaznaczona zostanie opcja 'Zezwalaj' lub 'Wymuś dostawę', a towaru nie będzie na magazynie w momencie wydania to system utworzy ujemny stan magazynowy dla tego towaru. Nieprawidlowa będzie także wycena towaru, bo jego wartość FIFO/LIFO jest nieznana
- Zezwalaj
- Opcja umożliwia wydanie większej ilości towaru magazynowego niż stan tego towaru w magazynie. Jednak w momencie tworzenia WZ z zamówienia domyślnie będzie podpowiadana ilość, która znajduje się na magazynie, jeśli zamawiana ilość jest większa.
- Nie zezwalaj
- Zaznacz opcję, aby zabezpieczyć system przed wydaniem towaru magazynowanego, którego aktualnie nie ma w magazynie
- Wymuś dostawę
- Opcja umożliwia wydanie większej ilości towaru magazynowego niż stan tego towaru w magazynie. W tym przypadku w momencie tworzenia WZ z zamówienia domyślnie będzie podpowiadana ilość zamówiona nawet, jeśli nie ma wystarczającej ilości na magazynie.
- Dostawy przekraczające zam.
- Wykorzystaj opcje, aby określić czy ilość towaru na przyjęciu może być większa niż ilość tego towaru na zamówieniu zakupu.
Stock Settings - Part 2
This page describes the radio button options in the Stock Settings setting in the Stock module. Please refer
here for details about the fields and check boxes.
---

- Decrease Available on Deliveries
- When you create a Delivery from an Order, the Avail. field in the Delivery will display the number of units that you have in stock that are available for delivery. This will be the number of units that you have in stock less any that have been reserved.
- Use these options to determine exactly when delivered Items are to be removed from the Avail. figure (i.e. to determine the moment when a unit is said to be no longer available because it has been allocated to a Delivery). This can be when you create Deliveries or when you mark them as OK and save.
- For example, you have ten units of an Item in stock. If you receive an Order for one unit and create a Delivery, the Avail. figure in the Delivery will be ten. Before you mark that Delivery as OK, you receive a second Order for the same Item and create a Delivery from that Order. The Avail. figure in the second Delivery will depend on these options, as follows:
- Delivery is OKed
- The Avail. figure in the second Delivery will be ten. As the first Delivery hasn't been marked as OK yet, the unit in that Delivery is still available to be used in other Deliveries.
- When Delivery has been Created
- The Avail. figure in the second Delivery will be nine. The unit in the first Delivery is no longer available to be used in other Deliveries. If you delete the first Delivery, the unit will once again be made available for use by another Delivery.
These options only affect how the quantity that is available for delivery is calculated. They do not affect the calculation of the quantity that you actually have in stock (i.e. they don't affect the stock level and valuation that will be shown in the Stock List report). The unit in the first Delivery will always be removed from stock when you mark the Delivery as OK and save.
- These options will also affect the Stock, Order and Shippable figures in the 'Item Status' window. Continuing the example, if you are using the Delivery is OKed option, these figures at each stage will be:
Action | Stock | Order | Shippable |
Before Order | 10 | 0 | 10 |
Create Order | 10 | 1 | 9 |
Create Delivery | 10 | 1 | 9 |
|
OK Delivery | 9 | 0 | 9 |
If you are using the When Delivery has been Created option, these figures at each stage will be:
Action | Stock | Order | Shippable |
Before Order | 10 | 0 | 10 |
Create Order | 10 | 1 | 9 |
Create Delivery | 9 | 0 | 9 |
OK Delivery | 9 | 0 | 9 |
- Please refer here for details about the 'Item Status' window.
- Unit 2 Conversion Calculation
- Several reports in the Stock module offer the option to include Quantity 2. This option allows you to express stock quantities using two different units of measurement. You can only use this option with Items that have a Unit 2 and a Unit Coefficient specified on the 'Stock' card.
- You can specify that the Quantity 2 figure (i.e. the figure expressed using the second unit of measurement) is to be calculated by multiplying or dividing the standard quantity by the Unit Coefficient. Make this choice using these options. If you change your choice, you should run the 'Rebuild Stock' Maintenance function in the Technics module selecting both check box options in order to update the reports.
- Service and Plain Items on Purchase Order
- When you create a Purchase Invoice from a Purchase Order, the Purchase Invoice will usually only contain the Items from the Purchase Order that you have received into stock. This means that you must have created at least one Goods Receipt from the Purchase Order and marked it as OK before you can create an Invoice. This might not be appropriate if the Purchase Order does not include any Stocked or Structured Items (i.e. it has no stock implications). If you would like to be able to create a Purchase Invoice without previously entering a Goods Receipt from such a Purchase Order, select one of the following options.
- Automatic Receiving
- If you select this option, when you include a Plain or Service Item in a Purchase Order, the Rcvd. and Rcvd. OK quantities on flip C will be changed to the Order Quantity automatically when you save the Purchase Order. Therefore Plain and Service Items will not be included in Goods Receipts created from the Purchase Order. This also means that you will not be able to remove such Items once you have saved the Purchase Order if you added them by mistake.
- Allow amending received Quantity
- If you include a Plain or Service Item in a Purchase Order, you will be able to enter a Rcvd. OK quantity on flip C yourself (usually this field is not modifiable). If you enter the full Order Quantity in this field, the Item will not be included in Goods Receipts created from the Purchase Order. As the Rcvd. field will remain empty, you will be able to remove the row if you added the Item to the Purchase Order by mistake.
- Over Delivery
- Use these options to control what happens when you create Deliveries from Orders when there is insufficient stock to satisfy those Orders in full. Plain and Service Items are not affected by these options, even if you are using the Cost Accounting for Plain and Service Items option in the Cost Accounting setting.
- If you are using the Queued Cost Model (FIFO or LIFO) to calculate cost of sales values, you must use the Do Not Allow option. If you are using the Allow or Always Deliver options and you try to deliver an Item that is not in stock, negative stock will be created, but the FIFO/LIFO value of the Item will not be known and so the value of the cost of sales transaction will not be correct.
- Allow
- This option will allow you to deliver more units of a Stocked Item than you have in stock. However, when you create Deliveries from Sales Orders, the default quantity will be the quantity in stock if the Order Quantity is greater.
- Do Not Allow
- Use this option to prevent the delivery of more units of a Stocked Item than you have in stock.
- Always Deliver
- This option will allow you to deliver more units of a Stocked Item than you have in stock. It differs from the Allow option in that when you create Deliveries from Sales Orders, the default quantity will always be the Order Quantity, even if there is insufficient stock.
As well as controlling what happens when you create Deliveries from Orders when there is insufficient stock, these options will also be used when you remove Items from stock using other methods (e.g. Stock Depreciations, Stock Movements, Productions). If you are using the Do Not Allow option, you will not be able to use a greater quantity than you have in stock in any outgoing stock transaction. If you are using the Allow or Always Deliver option, there will be no controls.
- Chronology in Stock
- You can use the chronology feature to help improve the accuracy of the FIFO/LIFO queue as it will ensure that you enter stock transactions in date sequence. If you are using this feature, you will not be able to mark a stock transaction (i.e. Goods Receipt, Delivery, Stock Movement, Returned Goods record, Returned Goods to Supplier record, Work Sheet, Invoice that updates stock or Stock Depreciation) as OK or invalidate an Invoice that updates stock if there is a later stock transaction (in any of those registers) that you have marked as OK. By default, you will also not be able to mark a stock transaction as OK if there is an earlier stock transaction that you have not yet marked as OK, but you can disable this by selecting the Ignore UnOKed Records option. It is strongly recommended that you use the chronology feature if you are using the Queued Cost Model.
- Use the For all Locations option if you need every stock transaction to be considered by the chronology check, or the Per Location option to restrict the feature to stock transactions affecting the Location of the new record. For example, you have a Goods Receipt for Location 1 dated 1st May and one for Location 2 dated 2nd May. If you are using the For all Locations option, a new Goods Receipt for Location 1 must be dated 2nd May or later, because it cannot be earlier than the latest Goods Receipt in any Location. If you are using the Per Location option, it can be dated 1st May, because it cannot be earlier than the latest Goods Receipt in Location 1 only.
- If you are using the Queued Cost Model Per Location option in the Cost Accounting setting (i.e. you are maintaining separate FIFO/LIFO Queues for each Location), it is likely you will need to use the Chronology Per Location option. Otherwise (i.e. you are maintaining a single FIFO/LIFO Queue for all Locations), you should use the For all Locations option.
- You can turn off the chronology check for a particular Location using the Ignore Chronology check box in the Location record.
- If you are using the Chronology feature, take care never to enter a stock transaction with a future date. If you do this, you will no longer be able to enter any transactions with the current date. You can prevent this situation by selecting the Disallow creating new records with trans. dates later than current date option in the Locking setting in the System module.
- Over Receive
- Use these options to specify whether you will be able to increase the Quantity in a Goods Receipt to a figure greater than that on the originating Purchase Order.
- Extra Costs Calculation
- When entering a Purchase Order or a Goods Receipt, you will be able to enter any total additional cost figures that may apply to the entire transaction in the Extra Cost 1-5 fields on the 'Extra Cost' card or in the Freight and Customs fields in the footer. These additional costs will then be distributed to each row proportionally, based on the Quantity and Unit Price or the Quantity and Item Weight in each row. Use these options to specify whether this distribution should by default be based on the Unit Price or on the Item Weight. You will be able to override this default in an individual Purchase Order or Goods Receipt.
Please refer
here for details about the remaining options in this setting.
---
Settings in the Stock module:
Go back to:
Towary strukturalne
Towar
strukturalny składa się z różnych elementów, kompletowanych w momencie wydania do Odbiorcy. W ustawieniu dostępne są opcje, które określają, w jaki sposób towary strukturalne będą wyświetlane na dokumentach
WZ oraz
WZ bez OK. Jeśli na karcie towaru strukturalnego zaznaczona zostanie opcja ' Wstaw składniki na dokumentach' (zakładka (
'Recepta'), elementy składowe towaru strukturalnego pojawią się w ofertach, zamówieniach oraz na fakturach i będzie je można wydrukować na dokumentach WZ oraz WZ bez OK. Jeśli opcja 'Wstaw składniki na dokumentach' będzie wyłączona to drukowanie elementów składowych towaru strukturalnego na dokumentach WZ oraz WZ bez OK można zdefiniować w tym ustawieniu.

- Drukuj składniki
- Towary strukturalne zostaną wydrukowane na dokumentach WZ oraz WZ bez OK. Elementy składowe towaru strukturalnego zostaną wyszczególnione w oddzielnych liniach z nazwą towaru oraz ilością.
- Tylko towar główny
- Towary strukturalne zostaną wydrukowane na dokumentach WZ oraz WZ bez OK. Elementy składowe towaru strukturalnego nie zostaną wyszczególnione.
- Zsumowane WZ bez OK i z OK
- Opcja dotyczy zarówno towarów strukturalnych jak i towarów magazynowanych i jest używana w sytuacji, kiedy określony towar został wykorzystany więcej niż jeden raz w WZ (tj. pojawił się w więcej niż jednym wierszu). Jeśli opcja jest aktywna to na wydruku WZ oraz WZ bez OK towar pojawi się w jednym wierszu z ilością. Towary z numerami seryjnymi zostaną wyszczególnione oddzielnie.
Supersession Items
This page describes the Supersession Items setting in the Stock module.
---
The Supersession Items feature is one that you can use when an Item becomes obsolete and is replaced by a new Item, and you still have examples of the old Item in stock.
Follow these steps:
- To enable the Supersession Items feature, select the Use Supersession Items option in the Item Settings setting in the Sales Ledger:

- After receiving the first units of the replacement Item into stock, remain in the Stock module and add a record to the Supersession Items setting as follows:

- Old Item Code
- Paste Special
Item register
- Specify the Item Number of the old (obsolete) Item.
- New Item Code
- Paste Special
Item register
- Specify the Item Number of the new (replacement) Item.
- Closed
- Tick this box when you no longer need the Supersession Item record to be used. You can also delete the record, but you may prefer to keep it for historical audit purposes.
- Comment
- Use this field to record notes about the record. The Comment will be shown in the 'Supersession Items: Browse' window.
- After completing the previous steps, the obsolete Item will not by default be included in the Stock List report. Instead, the remaining quantity and value in stock will be included in the figures for the replacement Item:

If the obsolete Item is not shown in the Stock List report and the remaining quantity and value in stock have not been included in the figures for the replacement Item, the probable reason is that you do not have any units of the replacement Item in stock. As mentioned in step 2, you should not create a Supersession record until you have the new Item in stock.
If you produce the report with the Show with Supersessions option selected, both Items will be included in the report, with the obsolete Item indented under the replacement Item:

- In the 'Item Status' window, figures for the obsolete Item will be included when viewing the Item Status of the replacement Item:

Figures for the obsolete Item will only be included in this way when viewing the Item Status from the Opportunity, Purchase Order, Quotation and Sales Order windows. Figures for the obsolete Item will not be included when viewing the Item Status from other windows (e.g. the Delivery, Goods Receipt, Internal Order, Invoice, Production, Production Operation, Project Budget, Stock Depreciation, Stock Movement, Stock Revaluation and Work Sheet windows).
- If you create a Delivery from an Order for the replacement Item and you do not have sufficient stock of the replacement Item to satisfy the Order, an extra line will be added to the Delivery attempting to make up the shortfall using the units of the obsolete Item that you have in stock. As the Item is obsolete, the assumption is that you will not want to keep these units in stock.

If you mark the Delivery as OK and save, the Del. and Del. OK figures in the Order row will be updated to include the delivery of both Items. If you don’t want to deliver any units of the obsolete Item to the Customer, remove the row from the Delivery before marking it as OK. In this case, the Del. and Del. OK figures in the Order row will only be updated to include the units of the replacement Item i.e. the Order row will be treated as partially delivered.
---
Go back to:
Etykiety dla pól użytkownika - Koszty dodatkowe
Na karcie PZ znajduje się 5 pól, które można wykorzystać do określenia dodatkowych kosztów (zakładka
'Koszt dodatkowy'). Każda wartość zdefiniowana w tych polach zostanie zaksięgowania po zatwierdzeniu karty PZ po stronie MA na kontach Koszt dodatkowy 1-5 zdefiniowanych na zakładce
'Koszty zakupu' w ustawieniu Rozksięgowanie - Magazyn. Wykorzystaj ustawienie, aby zdefiniować nazwy dla poszczególnych pól kosztów dodatkowych co ułatwi wprowadzanie danych w tych polach.
Kliknij przycisk [Wybierz moduł], aby przejść do modułu Magazyn. Wybierz 'Ustawienia'z menu Plik lub kliknij przycisk [Ustawienia] w Oknie Głównym. Dwukrotnie kliknij 'Etykiety dla pól użytkownika - Koszty dodatkowe' na liście dostępnych ustawień. Pojawi się okno: 'Etykiety dla pól użytkownika - Koszty dodatkowe: Podgląd'. Uzupełnij poszczególne pola, a następnie kliknij przycisk [Zapisz] na pasku przycisków, aby zapamiętać wprowadzone dane. Kliknij przycisk krzyżyk, aby anulować wprowadzone dane.

Wprowadź poszczególne etykiety jak pokazano na powyższej ilustracji. Zrestartuj system HansaWorld Enterprise, aby uaktywnić ustawienie.Etykiety są wykorzystywane na zakładce
'Koszty zakupu' oraz
'Zmienność cen' w ustawieniu Rozksięgowanie - magazyn:

Te same etykiety pojawią się na zakładce
'Koszt dodatkowy' oraz na zakładce
'Towary'/H na karcie PZ:

Odmiany towarów - maski odmian
Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawienia kliknij
tutaj.
Odminay towarów - zestawy odmian
Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawienia kliknij
tutaj.
Odmiany towarów - ustawienia
Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawienia kliknij
tutaj.
Odmiany towarów - Subzestawy odmian
Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawienia kliknij
tutaj.
Średnia ważona
W ustawieniu rejestrowane są karty z informacją o średniej ważonej cenie zakupu za jednostkę każdego towaru.
Dwukrotnie kliknij 'Średnia ważona' na liście ustawień w module Magazyn. Pojawi się okno 'Średnia ważona:Przeglądanie' z listą wszystkich średnich ważonych dla towarów. Dwukrotnie kliknij wybraną kartę w oknie przeglądu, aby zmodyfikować wprowadzone dane. Kliknij przycisk [Nowa] na pasku przycisków, aby wprowadzić nową kartę. Zwykle nie ma konieczności tworzenia kart ręcznie, w tym ustawieniu, bo są one tworzone automatycznie po zatwierdzeniu i zapisaniu dokumentu PZ pod warunkiem, że na karcie PZ został określony magazyn. Jeśli dla kombinacji towar/magazyn istnieje już rekord w tym ustawieniu, średnia ważona zostanie zaktualizowana po zatwierdzeniu nowego dokumentu PZ. Dokumenty PZ dla których, nie określono magazynu nie mają wpływu na ustawienie.

Średnia ważona dla kombinacji towar/magazyn aktualizowana w tym ustawieniu może być inna niż średnia ważona wyświetlana na zakładce
'Koszt' na karcie towaru. Przy obliczaniu średniej ważonej na karcie towaru system bierze pod uwagę wszystkie magazyny.
Średnia cena kosztowa zawiera wszystkie dodatkowe koszty jak np. opłaty celne czy koszty transportu. Każdy rekord utworzony w tym ustawieniu bazuje na wszystkich wcześniejszych dokumentach PZ utworzonych dla kombinacji towar/magazyn. Ma to znaczenie w sytuacji, kiedy zostanie usunięta istniejąca karta w tym ustawieniu.
Informacje z tego ustawienia są używane do obliczania wartości magazynu na raporcie Towary w magazynie i kalkulowania wartości przyjęć, jeśli wykorzystywany jest model kosztów - średnia ważona wg. magazynu.
Winedi
Ustawienie jest wykorzystywane w Norwegii. Aby uzyskać więcej informacji na temat ustawienia skontaktuj się z lokalnym biurem HansaWorld lub Autoryzowanym Partnerem.