Ievads

HansaWorld programmas datu bāzē var būt vairākas kompānijas. Tas var būt noderīgi, ja uzņēmumā ir vairākas nodaļas vai meitas uzņēmumi, kas veic atsevišķu grāmatvedības uzskaiti. HansaWorld tās var uzstādīt kā atsevišķas grāmatvedības vienības. Katra nodaļa vai meitas uzņēmums tiek uzskatīts par kompāniju.

Ievērojiet, ka šī iespēja jāizmanto tikai tad, ja jāatšķir dažādas nodaļas, kurām ir katrai sava grāmatvedības uzskaites sistēma. Ja visam uzņēmumam ir tikai viens kontu plāns, datu bāzē jāveido tikai viena kompānija.

Kompānijas tiek glabātas Sistēmas moduļa reģistrā Kompānijas. Jaunu kompāniju var pievienot jebkurā laikā; skatiet aprakstu sadaļā Jaunas kompānijas pievienošana. Ja reģistrā Kompānijas ir vairākas kompānijas, ieteicams katrai norādīt īso nosaukumu:

Katru reizi, pieslēdzoties HansaWorld, sistēma piedāvās izvēlēties kompāniju, kurā strādāsit:

Nosaukumi šajā sarakstā tiek ievietoti no lauka ‘Nosaukums’ reģistrā ‘Kompānijas’.

Pēc pieslēgšanās katra loga nosaukuma joslā tiks rādīts kompānijas īsais kods (attēlā - “1”):

Ja vēlaties pāriet uz citu kompāniju, nav nepieciešams izslēgt un pārstartēt HansaWorld programmu. Bāzes logā uzklikšķiniet uz ikonas [Kompānijas] un izvēlēties citu kompāniju. Tiklīdz tas būs izdarīts, īsais kods loga nosaukumā norādīs kompāniju, kurai pieder attiecīgā loga informācija:

Attēlā redzams logs ‘Grāmatojumi: Pārskats’ ar kompānijas “1” grāmatojumu sarakstu, bet logā 'Grāmatojumi: Jauns’ – kompānijas “2” konti. Uz ekrāna var būt tikai viens Bāzes logs, tāpēc īsais nosaukums vienmēr atspoguļos to kompāniju, kurā attiecīgajā brīdī strādāsiet (attēlā “1”). Tā būs kompānija, kuras nosaukums tiks parādīts visos jaunajos logos, kurus atvērsit, kā arī tā, kur visi izveidotie ieraksti tiks saglabāti. Ja vēlaties atgriezties kompānijā “2”, atkal no izvēlnes ‘Fails’ izvēlieties funkciju ‘Kompānija’.

Parasti katra kompānija ir pilnīgi nesaistīta ar kādu citu kompāniju – tām nav kopīgas informācijas. Ja no viens kompānijas vēlaties nokopēt informāciju uz citu, varat izvēlēties vienu no šīm metodēm:

  1. izmantojot funkciju ‘vilkt un nomest’. Piemēram, lai klienta kartiņu nokopētu no vienas kompānijas uz citu, pirmajā kompānijā atveriet logu ‘Klienti: Pārskats’, tad, no izvēlnes ‘Fails’ izvēloties funkciju ‘Kompānijas’, pārslēdzieties uz otru kompāniju, un arī tur atveriet logu ‘Kontakti: Pārskats’. Pēc tam uzklikšķiniet uz atbilstošā klienta ieraksta un pārvelciet to no viena pārskata loga otrā. Šī metode der arī atsevišķu ierakstu kopēšanai.

  2. Sistēmas moduļa funkciju eksports un imports izmantošana. Šī metode ir piemērota visa reģistra vai sagatavošanas satura pārnešanai no vienas kompānijas uz otru.

Koplietojamie reģistri

Programmā ir iespējams norādīt, ka konkrētu reģistru informācija ir pieejama visām kompānijām datu bāzē. Tādus reģistrus sauc par koplietošanas reģistriem. Piemēram, varat izveidot koplietojamu klientu reģistru, lai klientu saraksts būtu pieejams visās kompānijās. Tas nozīmē, ka visi klienti būs pieejami visām kompānijām. Ņemiet vērā, ka nevarēsit izslēgt kādu klientu tā, lai to varētu izmantot tikai viena kompānija. Tāpat arī nevarēsit uzstādīt, ka, piem., četrām kompānijām ir kopējs klientu saraksts, bet piektajai kompānijai ir pilnīgi cits klientu saraksts.

Lai izveidotu koplietošanas reģistru, rīkojieties šādi:

  1. No jebkuras kompānijas moduļu sarakstā izvēlieties Tehnisko parametru moduli. Lai to varētu izdarīt, jums ir jāieiet sistēmā kā personai, kam ir pieejas tiesības Tehnisko parametru modulim: tas tiek definēts Personu grupās.

  2. Bāzes logā divreiz uzklikšķiniet uz pogas [Sagatavošanas], atverot sagatavošanu sarakstu, vai izvēlieties ‘Sagatavošanas’ no Faila izvēlnes.

  3. Sarakstā divreiz uzklikšķiniet uz ‘Koplietojamie reģistri’. Tiek atvērts logs:

  4. Uzskaitiet koplietojamos reģistrus. Lai nodrošinātu, ka reģistru nosaukumi tiek ievadīti bez pareizrakstības kļūdām (kļūdas gadījumā netiks izveidots vajadzīgais koplietojamais reģistrs), izmantojiet 'Ievietot Speciāli' funkciju (Ctrl-Enter/⌘-Enter). Kad esat pabeiguši aizpildīt laukus, uzklikšķiniet uz pogas [Saglabāt] vai aizveriet logu, ja nevēlaties saglabāt izmaiņas.
Kā redzams attēlā, informācija klientu, piegādātāju, kontu un objektu reģistrā būs pieejama visām datubāzē esošajām kompānijām. Piemēram, Demo kompānijā ievadot jaunu klientu, tas automātiski būs pieejams arī filiāles kompānijā.

Ja šajos reģistros jebkura no kompānijām jau bija ieraksti vēl, pirms reģistri tika definēti kā koplietojami, tad šie ieraksti vairāk nebūs pieejami. Piemēram, vairāk nevarēsit izmantot tos klientus, kas bija reģistrēti Demo kompānijā. Ja vēlaties saglabāt un izmantot šos klientus arī turpmāk, pirms koplietojuma reģistra izveidošanas, eksportējiet tos un pēc tam atkal importējiet. Lai kontaktus eksportētu, izmantojiet eksporta funkciju Bāzes reģistri Sistēmas modulī. Savukārt, lai importētu kontaktus, izmantojiet importa funkcijas 'Automātiski' vai 'Automātiski norādot failu, kas arī ir pieejamas Sistēmas modulī. Ja klienti ir vairākām kompānijām un vēlaties tos izmantot arī turpmāk, eksportējiet tos no katras kompānijas, veidojot vairākus eksporta failus. Ja klienta numurs būs izmantots vairāk nekā reizi, importējot to vairs neizmantos klientam pēdējā importētajā failā. Piemēram, klienta numurs 001 attiecas uz klientu A demo kompānijā un klientu AA filiāles kompānijā (skat. ievada attēlus).

Koplietojams Kontu reģistrs nozīmēs, ka statiskā informācija Kontu reģistrā (piem., kontu numurs un nosaukums, kontu veids utt.) būs pieejams koplietošanai. Tas gan nenozīmē, ka visās kompānijās būs kopēja bilance katram kontam pēc grāmatojumu ievadīšanas. Katrai kompānijai arī turpmāk tiks saglabāta atsevišķa kontu bilance. Ja vēlaties, lai visām kompānijām būtu kopēja kontu bilance pēc grāmatojumu izveidošanas, izmantojiet Konsolidācijas moduli.

Pastāv iespēja mainīt koplietojamā reģistra uzstādījumus, izņemot kādu no reģistriem, taču tas nav ieteicams. Atkarībā no izslēdzamā reģistra,pastāv varbūtība, ka datu bāze tiks nopietni bojāta. Ja tomēr izslēgsit kādu no reģistriem, tad vairāk nevarēsit izmantot ierakstus, ko ievadījāt, izveidojot koplietojamo reģistru, taču varēsit piekļūt ierakstiem, kas katrā kompānijā bija pieejami pirms koplietojuma reģistra izveidošanas.