Polecenia - importy
Polecenie importów pozwala na zaimportowanie zawartości plików tekstowych, zapisanych wcześniej we właściwym formacie, do Firmy, w której jesteś w danej chwili zalogowany. Zazwyczaj tylko nowe rekordy będą dodane podczas procesu importu, i nie ma zagrożenia, że dane będą w jakikolwiek sposób powielone w bazie danych. Jednakże, jeżeli importujesz ustawienie, które jest zestawem pól i przycisków (np. ustawienia
Rozksięgowanie - sprzedaż i
Rozksięgowanie - zakupy), zaimportowane ustawienie nadpisze ustawienie istniejące.
Aby rozpocząć importowanie, kliknij przycisk [Polecenia] w Oknie Głównym, a następnie przycisk [Importy] w oknie poleceń. Alternatywnie, możesz w każdej chwili użyć skrótu klawiszowego Ctrl-Shift-I (Windows i Linux) lub ⌘-Shift-I (Mac OS X), nawet gdy Okno Główne jest schowane lub zamknięte. Otworzy się lista "Importy", gdzie możesz wybrać, co ma być zaimportowane. Opcje dostępne w oknie "Importy" będą się zmieniały w zależności od modułu. Kliknij dwukrotnie na wybraną opcję, otworzy się okno dialogowe, znajdź i otwórz plik importu.
Musisz zapisać lub anulować wszystkie zmiany w systemie zanim cokolwiek zaimportujesz. Jeżeli jesteś w trakcie edycji rekordu lub ustawienia (np. co najmniej jedno okno jest otwarte w statusie "Uaktualnianie"), i spróbujesz zaimportować jakieś dane, pojawi się komunikat: "Część rekordów/bloków jest zablokowana".
Powinieneś użyć funkcji "Importy" aby przywrócić bazę danych Enterprise z archiwum tekstowego oraz po aktualizacji do nowszej wersji programu. Szczegóły dotyczące tego zagadnienia opisane są na stronie Przywracanie systemu z archiwum bazy danych.
W instalacjach wielostanowiskowych można użyć polecenia "Importy" tylko wówczas, gdy żaden inny użytkownik nie jest zalogowany.
Możesz również użyć polecenia Importów do zaimportowania informacji wcześniej wyeksportowanych z innej bazy danych systemu Enterprise by HansaWorld lub z pliku tekstowego utworzonego przez inny program komputerowy. W tym drugim przypadku plik tekstowy musi być właściwie sformatowany (zawierać informacje we właściwym porządku) zanim zostanie zaimportowany. Informacja na temat formatu może być uzyskana w lokalnym biurze HansaWorld, a także można ją znaleźć w raporcie "Format Importu/Eksportu" w module Technicznym.
Zazwyczaj używa się opcji importu "automatycznego" lub "ręcznego wyboru pliku" w module System. Te opcje wymagają, aby na początku pliku importu istniały poniższe wiersze:
- format
- 1 46 1 0 1 44
-
- codepage UTF-8
Liczby w drugim wierszu powinny być oddzielone tabulatorami. Powinien być co najmniej jeden pusty wiersz przed wierszem strony kodowej. Wyraz "codepage" oraz strona kodowa (tu "UTF-8") powinny być oddzielone tabulatorem.
Liczby w drugim wierszu są parametrami informującymi procedurę importową o zawartości pliku:
- Format daty
- Pierwszy parametr mówi, jaki jest format daty użyty w pliku tekstowym. Możesz użyć poniższych wartości:
- 0
- Miesiąc/Dzień/Rok
- 1
- Dzień/Miesiąc/Rok
- 2
- Rok/Miesiąc/Dzień
- 3
- Miesiąc/Rok/Dzień
- 4
- Dzień/Rok/Miesiąc
- 5
- Rok/Dzień/Miesiąc
- 6
- Hijri (arabski)
- 7
- Perski
- Separator dziesiętnych
- Drugi parametr używa kodu ASCII do oznaczenia separatora miejsc dziesiętnych użytych w pliku. Typowe wartości:
- 44
- przecinek
- 46
- kropka
- Tryb importu
- Trzeci parametr służy do sprecyzowania platformy, na której utworzony został plik tekstowy:
- 0
- Mac OS X, AIX, iSeries
- 1
- Windows, Linux
- Procedura importowa używa domyślnej strony kodowej dla platformy określonej w trzecim parametrze w celu konwersji ciągów, jeżeli piąty parametr (typ ciągu) ma wartość 0 i jeżeli nie ma wiersza "codepage" na początku pliku.
- Tryb zastąpienia
- Ten parametr określa, jaka akcja ma być wykonana, jeżeli w systemie już istnieją rekordy zawarte w pliku.
- 0
- Żadne informacje istniejące już w systemie nie będą zaimportowane. Dane w bazie danych nie będą zastąpione danymi z pliku.
- 1
- Dane z pliku nadpiszą istniejące dane w systemie. To dotyczy całych rekordów. Na przykład, w systemie istnieje kontrahent 001 o nazwie A i terminem płatności 30 dni. W pliku importu kontrahent 001 ma nazwę AA i nie posiada przypisanych warunków płatności. Procedura importowa nadpisze cały rekord dotyczący kontrahenta 001, a więc po zakończeniu importu pod numerem 001 w systemie będzie widniał kontrahent AA bez przypisanych warunków płatności. Rekordy, które istnieją w systemie, ale nie ma ich w pliku tekstowym, nie będą zmienione.
- Bloki będą zawsze napisane informacją z pliku, bez względu na to, czy parametr będzie ustawiony na 0 czy na 1. Istnieją dwa rodzaje bloków: ustawienie zawierające pola i przyciski (np. Rozksięgowanie - sprzedaż, Rozksięgowanie - zakupy, Zamykanie okresów); oraz ustawienie zawierające wiersze (np. Sposoby płatności, Kody VAT).
- Typ ciągu
- Użyj piątego parametru do określenia zestawu znaków użytych w pliku:
- 0
- Plik tekstowy zawiera znaki należące do pojedynczego zestawu znaków (np. ASCII, KOI-8R [cyrylica rosyjska], ISO-8859-1 [zachodnioeuropejski]).
- 1
- Plik tekstowy zawiera znaki Unicode.
- Jeżeli ten parametr ma wartość 0 i jeżeli nie ma wiersza "codepage" na początu pliku, trzeci parametr określi stronę kodową / zestaw znaków.
- Domyślnie pliki tekstowe importowane z bazy danych systemu Enterprise by HansaWorld będą zawierały znaki Unicode. Możesz zmienić to ustawienie strony kodowej w polu "Domyślna strona kodowa eksportu", w module Ustawienia użytkownika, ustawienie Stanowisko lokalne.
- Separator tysięcy
- Szósty parametr używa kodów ASCII aby określić, jaki separator tysięcy został użyty w pliku tekstowym. Typowe wartości:
- 0
- brak separatora tysięcy
- 32
- spacja
- 44
- przecinek
- 45
- dywiz
- 46
- kropka
Użyj wiersza "codepage" aby nazwać zestaw znaków użytych w pliku tekstowym. Wiersz ten powinien zawierać odpowiednią wartość pobraną z kolumny po lewej stronie w poniższej tabeli:
UTF-8 | UTF-8 (Unicode) |
ISO-8859-1 | ISO 8859-1 (Europa Zachodnia) |
ISO-8859-4 | ISO 8859-4 (Nadbałtyckie) |
ISO-8859-5 | ISO 8859-5 (Cyrylica) |
ISO-8859-15 | ISO 8859-15 (Europa Zachodnia ze znakiem euro) |
US-ASCII | ASCII Stany Zjednoczone |
CP437 | DOS CP 437 (Stany Zjednoczone) |
CP850 | DOS CP 850 (Europa Zachodnia) |
CP1250 | Windows codepage 1250 (Europa Centralna) |
CP1251 | Windows codepage 1251 (Cyrylica) |
CP1252 | Windows codepage 1252 (Europa Zachodnia) |
CP1257 | Windows codepage 1257 (Nadbałtyckie) |
KOI8-R | KOI8-R (Cyrylica) |
MACINTOSH | Apple Europa Zachodnia |
ACE | Apple Europa Centralna |
ACYR | Apple Cyrylica |
Generowanie unikalnych numerów
Jeżeli importujesz oferty, zamówienia, faktury lub faktury zakupowe, plik importu może już zawierać numery ofert, zamówień lub faktur. Jednakże, może będziesz chciał przypisać nowe numery do każdego rekordu jako element procesu importu. Jeśli tak, wprowadź "-99" w pliku w miejscu, gdzie normalnie pojawiłby się numer oferty, zamówienia czy faktury. Kiedy każdy rekord zostanie zaimportowany, otrzyma następny numer z odpowiedniej serii numerów, tak jakbyś sam ten numer przypisał.
Jeżeli korzystasz z tej opcji, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa aspekty:
- W przypadku faktur zakupu i sprzedaży nr faktury jest określony datą transakcji, a nie datą faktury. Numer faktury będzie więc pierwszym wolnym numerem serii za rok lub inny okres, w którym ma miejsce transakcja. Numer oferty jest określony poprzez datę oferty, a numer zamówienia - poprzez datę zamówienia. Daty te powinny być zawarte w pliku importu, w przeciwnym razie zaimportowane rekordy mogą mieć niewłaściwą numerację.
- W odpowiedniej serii numerów powinna być wystarczająca ilość wolnych numerów dla tej ilości rekordów, które importujesz. Jeżeli nie ma wystarczającej liczby wolnych numerów, niektóre rekordy nie otrzymają żadnego numeru.
Automatyczny import danych
Można zaimportować dane do systemu Enterprise by HansaWorld automatycznie. Aby użyć tej opcji, wykonaj poniższe kroki:
- Sprawdź, czy główny folder aplikacji Enterprise zawiera katalog "Import". W instalacjach wielostanowiskowych ten folder powinien znajdować się na serwerze. Jeśli nie ma takiego folderu, utwórz go.
- Otwórz ustawienie Inne funkcje w module System i zaznacz opcję "Automatyczne przeszukiwanie folderu importu".
- Zrestartuj aplikację Enterprise. W instalacjach wielostanowiskowych należy zrestartować aplikację na serwerze.
Po wykonaniu tych kroków, zapisanie jakiegokolwiek pliku w folderze "Import" spowoduje jego automatyczne zaimportowanie, zazwyczaj w ciągu kilku minut. Po zaimportowaniu plik będzie usunięty. Jeżeli zapiszesz więcej niż jeden plik w tym folderze w tym samym czasie, będą one zaimportowane w kolejności alfabetycznej nazw plików. W przeciwieństwie do importów inicjowanych poleceniem, automatyczny import odbędzie się nawet wtedy, gdy zalogowanych jest więcej użytkowników niż jeden, ale tylko pod warunkiem, że żaden z nich nie modyfikuje w danym momencie rekordów lub ustawień (żadne okno w trybie "Uaktualniania" nie może być otwarte). Import automatyczny zostanie wstrzymany, dopóki wszystkie edytowane okna nie są zapisane lub anulowane. Podczas gdy plik jest importowany, żaden użytkownik nie będzie mógł pracować w systemie, więc dobrym pomysłem może być import kilku mniejszych plików z większą częstotliwością niż jednego dużego pliku.
Jeżeli masz więcej niż jedną firmę, możesz sprecyzować w pliku importu, do której firmy mają być zaimportowane dane. Aby to zrobić, pierwsze wiersze w pliku importu powinny wyglądać jak poniżej:
- compnr x
-
- format
- 1 46 1 0 1 44
-
- codepage UTF-8
gdzie "x" jest pozycją w kartotece Firmy tej firmy, do której dane mają być zaimportowane. Na przykład, jeżeli masz firmy z kodami 1, 3, 5, 7, 9 i "x" ma wartość 3, informacja będzie zaimportowana do firmy 5, ponieważ jest to trzecia firma na liście. Słowo "compnr" powinno być oddzielone od "x" tabulatorem, i powinien być co najmniej jeden pusty wiersz pomiędzy tym, a kolejny wierszem ("format").
Pamięć cache
Jeżeli dane są importowane regularnie do bazy danych Enterprise, przydatnym może być zwiększenie pamięci cache. Przejdź do sekcji na temat pamięci cache na stronie Raporty, aby uzyskać więcej szczegółów.
Indywidualne importy
Kliknij w poniższe linki, aby uzyskać więcej informacji na temat importów w poszczególnych modułach: