Language:


Wprowadzenie

Jeżeli nie rozpoczynasz nowej działalności gospodarczej, a planujesz wykorzystać system Hansa do zarządzania w swojej firmie, musisz wprowadzić bilanse otwarcia (BO) w poszczególnych księgach. Jeżeli rozpoczynasz pracę z systemem na początku roku obrotowego to bilans otwarcia konta jest bilansem zamknięcia tego konta na koniec poprzedniego roku obrotowego. Jeżeli rozpoczynasz pracę z systemem w trakcie roku obrotowego to bilans otwarcia będzie dwuskładnikowy:bilans zamknięcia każdego konta na koniec poprzedniego roku obrotowego oraz salda kont w bieżącym roku obrotowym aż do bieżącego dnia.

Aby wprowadzić bilans otwarcia, należy skorzystać ze wszystkich informacji oraz raportów dostępnych w starym systemie.

Zaleca się zmianę systemu w trakcie roku obrotowego. Należy wówczas wprowadzić bilanse zamknięcia na kontach na koniec starego roku obrotowego, a następnie zarejestrować wszystkie operacje dotyczące nowego roku obrotowego. Takie działanie a)pozwoli na zapoznanie się z systemem oraz z jego funkcjonalnościami b)umożliwi kontrolę bieżących operacji księgowych.

Na tym etapie pracy z systemem użytkownik powinien mieć zdefiniowany bieżący
(oraz poprzedni, jeśli jest taka potrzeba) rok obrotowy, wprowadzony plan kont oraz kody VAT. Użytkownik może wykorzystać standardowy plan kont dostępny w systemie. Jeśli standardowy plan kont jest nieodpowiedni, można zaimportować własny plan kont w formacie pliku tekstowego lub wprowadzić go ręcznie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poprzedniej części podręcznika, zobacz: 'Podstawowe ustawienia księgowe'.

Można również wprowadzić waluty oraz kursy walut, jeśli będą potrzebne do pracy z systemem.

Po zdefiniowaniu roku obrotowego oraz wprowadzeniu planu kont, kodów VAT, walut można wprowadzić BO w księgach. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem pracy z system i wprowadzeniem nowych operacji. W razie potrzeby, można zmienić BO w dowolnym momencie w trakcie roku obrotowego.

Przy wprowadzaniu BO użytkownik sam określa poziom rejestrowanych szczegółów. Wpływ na decyzję może mieć: liczba operacji, czas dostępny na wprowadzenie danych, sposób wprowadzania danych do systemu (import czy ręczne wprowadzanie danych) oraz poziom szczegółów wymaganych na raportach. Użytkownik może wprowadzić lub zaimportować poszczególne operacje księgowe (w postaci faktur sprzedaży, zapłat, faktur zakupu, płatności oraz operacji Księgi Główej) lub można wprowadzić pojedyncze zapisy dla poszczególnych kont. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części rozdziału.

Po wprowadzeniu BO w systemie, należy wydrukować stosowne raporty oraz porównać je z raportami ze starego systemu. Powinny to być m.in. raporty:
Bilans wstępny, Rachunek zysków i strat oraz Bilans z Księgi Głównej oraz zestawienia otwartch faktur z Księgi Sprzedaży oraz Księgi Zakupu.