Language:


Tworzenie kopii zapasowych

Po zakończeniu pracy z systemem Hansa każdego dnia zalecane jest wykonanie archiwum bazy danych (backup). Pliki archiwum należy przechowywać w bezpieczny sposób. Wykonywanie archiwum każdego dnia może wydawać się zbyteczne lecz ta krótka chwila przeznaczona na tę czynność zapewnia użytkownikowi bezpieczeństwo pracy w przypadku problemów technicznych ze sprzętem komputerowym.

Wykonywanie archiwum jest szczególnie ważne w przypadku zintegrowanej bazy danych systemu Hansa, która zawiera wszystkie informacje finansowe dotyczące przedsiębiorstwa. Jeżeli dane zostaną utracone, użytkownik znajdzie się w bardzo niewygodnej sytuacji, tracąc dostęp do wszystkich faktur, zapłat, raportów i innych istotnych dokumentów. Należy więc upewnić się, że backup wykonywany jest każdego dnia a zwłaszcza, gdy dane księgowe były uaktualniane. Pliki backup zaleca się zapisywać zgodnie z datą ich wykonania, co umożliwia szybkie odbudowanie bazy danych na konkretny dzień w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jeżeli komputer zostanie zawirusowany to najpierw należy ustalić datę zainfekowania komputera. Zaleca się odbudowanie bazy danych z archiwum utworzonego przez zainfekowaniem komputera. W przeciwnym razie dalsza praca będzie obarczona oczywistym ryzykiem ponownego zainfekowania komputera.

Sposób wykonywania archiwum zastosowany w systemie Hansa jest szybki oraz ekonomiczny. Backup zapisywany jest w formacie pliku tekstowego, który zajmuje bardzo mało miejsca na dysku i jest niezależny od wersji programu. Oczywiście można również kopiować pliki bazy danych na twardy dysk ale nie jest to metoda ekonomiczna i zalecana. Po pierwsze przechowywanie plików bazy danych pochłania znacznie więcej miejsca na dysku niż przechowywanie plików w formacie tekstowym, po drugie zaś pojawiają się problemy z odbudową bazy danych w przypadku zmiany wersji oprogramowania.

!

Tworzenie archiwum (backup) każdego dnia po zakończeniu pracy z systemem Hansa gwarantuje bezpieczną odbudowę bazy danych w przyszłości.


Aby wykonać archiwum należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Wybierz 'System' z menu Moduły.

  2. Wybierz 'Eksporty' z menu Plik lub w Oknie Głównym. Pojawi się następujące okno:

  3. Wybierz polecenie 'Archiwum tekstowe firmy' (jeśli zamierzasz wykonać backup bieżącej firmy) lub 'Archiwum tekstowe bazy danych' (jeśli zamierzasz wykonać backup całej bazy danych) w oknie 'Exporty' i naciśnij przycisk [Uruchom].

    Zazwyczaj powinna być używana opcja 'Archiwum teksowe bazy danych', ponieważ wykonuje kopię bezpieczeństwa całej bazy danych. Niektóre kartoteki i ustawienia (np. Konfiguracja, Poczta, Konferencje) są przechowywane na poziomie bazy danych, a nie na poziomie firmy. Nie zostaną więc wyeksportowane, kiedy wybrana zostanie opcja 'Archiwum tekstowe firmy' nawet wówczas, kiedy baza danych zawiera tylko jedną firmę. Opcja 'Archiwum teksowe bazy danych' jest używana, gdy istnieje potrzeba przemieszczenia wszystkich informacji dotyczących konkretnej firmy z jednej bazy danych do drugiej.

    W konfiguracji wielostanowiskowej, nie można używać opcji 'Archiwum teksowe bazy danych' na kliencie. Backup należy wykonać tylko na serwerze, kiedy użytkownicy systemu są wylogowani. Aby wykonać backup na serwerze wybierz polecenie 'Zakończ, usuń opcję:Uruchom w trybie Serwer' z menu Plik oraz uruchom system Hansa ponownie. Następnie, wybierz moduł System z menu Moduły.
    Jeżeli praca z poziomu serwera nie jest wygodna, należy wykorzystać opcję
    automatycznego tworzenia archiwum.

    Jeśli serwer nie posiada interfejsu graficznego można wykorzystać opcję automatycznego tworzenia archiwum lub wykonać backup za pomocą terminala:

    ./hansa --backup
    Polecenie uruchamia aplikacje serwera, która utworzy plik backup a następnie zamyka się.

  4. Pojawi się okno 'Opis archiwum:'. System pozwala wykorzystać 40 znaków do opisania tworzonego pliku archiwum. Jeżeli zaistnieje potrzeba odbudowy bazy danych z pliku backup, opis ten pojawi się na liście plików dostępnych do importu i ułatwi wybór właściwego pliku.

    Wprowadź opis a następnie naciśnij przycisk [Uruchom].

  5. Jeśli została wybrana opcja 'Archiwum teksowe bazy danych' a w bazie danych zostało zdefiniowanych więcej niż jedna firma, system wymaga zalogowania się do każdej z firm, która nie była używana w danej sesji. Ze względów bezpieczeństwa system nie pozwoli na wykonanie archiwum, jeśli nie można zalogować sie do wszystkich firm zdefiniowanych w bazie danych.

  6. System otwiera okno dialogowe wskazywania plików, w którym należy podać nazwę eksportowanego pliku i wskazać dla niego docelowe miejsce na dysku. W pole nazwa pliku należy wprowadzić nazwę dla tworzonego pliku backup oraz wskazać dysk i katalog do jego zapisania. Nazwa pliku archiwum powinna zawierać datę jego wykonania, należy jednak pamietać, że w przypadku wersji 3 Windows NT można użyć w nazwie maksymalnie 8 znaków. Po wprowadzeniu nazwy naciśnij przycisk [Zapisz].

    Zaleca się przechowywanie plików backup w katalogu o nazwie "Backup" w tym samym folderze w którym znajduje się aplikacja Hansy. Wszystkie pliki backup zapisane w katalogu "Backup" będą widoczne na liście plików dostępnych do importu, co ułatwi wybór właściwego pliku w momencie odtwarzania bazy danych.

    Na ekranie wyświetli się okno informujące o postępach wykonywania eksportu.

Po zakończeniu eksportu zamknij okno 'Eksporty'.

!

Nie można edytować lub zmieniać utworzonego pliku archiwum za pomocą innego oprogramowania.