Wymagania Sprzętowe
System HansaWorld Enterprise wymaga co najmniej 50 Mb wolnej pamięci na dysku twardym, jednak wraz z rozbudową bazy danych, będzie wymagał więcej. Program jest przystosowany do pracy w sieci "mieszanej" (np. dla sieci z klientem na Linux, Mac OS X i Windows jednocześnie), pod warunkiem, że na sprzęcie zainstalowano TCP/IP.
HansaWorld Enterprise nie wymaga włączenia opcji dzielenia plików między systemami Windows i Mac OS X.
Każdy użytkownik systemu może pracować na nim zarówno w sieci WAN jak i w sieci lokalnej LAN. Jako że HansaWorld Enterprise wspomaga technologię zapory sieciowej niezależnie od typu połączenia internetowego (ADSL, ISDN lub modem), zaleca się, aby na serwerze była zainstalowana zapora sieciowa firewall.
Ze względów bezpieczeństwa, bardzo ważne jest, aby przepływ danych pomiędzy serwerem HansaWorld Enterprise a klientami serwera był kodowany. Pliki z kopiami zapasowymi utworzonymi za pomocą wbudowanego narzędzia do tworzenia back-upów w HansaWorld Enterprise są również kodowane. Ponadto każdy użytkownik systemu ma właściwą mu nazwę użytkownika i znane tylko jemu hasło logowania. Aby wymóc na użytkownikach regularne znienianie hasła, możesz użyć do tego celu specjalnego ustawienia w module System - Ustawienia hasła.
Serwer
Poniższe parametry dla serwera dotyczą wszystkich platform:
- Serwer powinien być serwerem dedykowanym, przeznaczonym tylko do obsługi systemu HansaWorld (nie powinien służyć do innych celów, obsługi innych aplikacji).
- Serwer powinien mieć podłączenie stałe i stały adres IP.
- Dyski twarde serwera muszą być chronione (RAID 1, 5, 1+0 itp). Niezabezpieczone dyski, takie jak dyski pojedyńcze czy w konfiguracji RAID 0, stanowią zagrożenie dla Twoich danych.
- Powinno się tworzyć kopie zapasowe w innym miejscu niż miejsce instalacji serwerów. Najprostszą metodą będzie bezpośrednie połączenie dysku kopii zapasowych z odpowiednimi narzędziami i oprogramowaniem do ich tworzenia, z jasno opracowanymi rutynami ich kontroli i testowania. Rutyny te powinny przewidywać przenoszenie taśm z archiwum tekstowym w inne miejsce na noc (na wypadek np. pożaru lub innego zdarzenia losowego) oraz okresowe testy przenoszenia plików z back-upem w celu odtworzenia bazy danych.
Poniżej opisano trzy proste przykłady konfiguracji i normalnego zachowania systemu HansaWorld Enterprise. Jeśli eksploatujesz system bardzo intensywnie, powinieneś wziąć to pod uwagę i przewidzieć odpowiednie zmiany. Jeśli wykorzystujesz inne funkcje systemu, jak np. zintegrowany webshop, wez również to pod uwagę zastosowanie odpowiednich zmian. Średnio użytkownik korzysta z Księgi Głównej, Księgi Sprzedaży, Zakupów, modułów Logistyka i CRM. W przypadku, gdy wykorzystujesz system w znacznie bardziej zaawansowanym stopniu, wymagania te będą się różnić. Np. użytkownicy tylko Business Communicatora będą mieli znacznie mniejsze wymagania, podczas gdy użytkownicy POS, wystawiający duże ilości faktur, większe.
Mały serwer - odpowiedni dla 1 - 5 użytkowników
- CPU 1.8 GHz, jeden rdzeń
- RAM 1 Gb
- Dysk 2 x 7200 RPM dysk lustrzany
- Prędkość sieci wewnętrznej (karta sieciowa) 100 Mb/s
Średniej wielkości serwer - odpowiedni dla 3 - 30 użytkowników
- CPU 2.0 GHz, dwa rdzenie
- RAM 2 Gb
- Dysk4 x 10000 RPM
- Kontrola sprzętu RAID z 128 Mb pamięci cache
- Predkość sieci wewnętrznej 100 Mb/s
Duży serewer - odpowiedni dla 20 - 60 użytkowników
- CPU 2.5 GHz, cztery rdzenie
- RAM 4 Gb
- Dyski 6 x 15000 RPM
- Kontrola sprzętu RAID z 256 Mb pamięci cache
- Prędkość sieci wewnętrznej 1Gb/s (umożliwiający tworzenie kopii zapasowych w sieci)
Zaleca się używanie procesora najnowszej generacji (2007) Intel i AMD x86 CPUs. Można również korzystać z procesorów IBM POWER4 i nowszych, ale o podobnej prędkości GHz. Natomiast starsze procesory, jak Old Intel Pentium 4 (NetBurst-based) powinny mieć większą predkość GHz.
Jeśli potrzebujesz szczegółowych wymagań sprzętowych dla większych niż ww. instalacje, skontaktuj sie z biurem HansaWorld
Systemy Operacyjne
Serwer HansaWorld Enterprise współpracuje z systemami operacyjnymi:
- Mac OS X i Mac OS X Server 10.3.9 i nowsze
- Windows 2000 i nowsze
- RedHat Enterprise version 3 i nowsze, SuSE Enterprise i Ubuntu/Kubuntu są zalecane dla klientów na system Linux, ze względu na dostępne wsparcie ze strony dystrybutorów OS Linux. Dla klientów graficznych zalecia się natomiast środowisko graficzne KDE, zawierające wszystkie standardowe czcionki
- IBM AIX
- IBM i5/OS (w trybie PASE)
- Sun Solaris (SPARC)
Wybierając system operacyjny do pracy z HansaWolrd, powinno się wziąć pod uwagę, że
- dla Windows Vista wymagana jest dodatkowa pamięć,
- przy pracy na Microsoft Windows konieczne jest dodatkowe oprogramowanie antywirusowe,
- dla wszystkich platform, konieczne jest oprogramowanie tworzące kopie zapasowe,
- przy instalacji w środowisku wirtualnym(VMware, Xen etc.), należy zwrócić szczególną uwagę na stałość i logiczność zapisów na dysku. HansaWorld Enterprise zazwyczaj zapewnia stałość i logiczność zapisu poprzez wpisywanie danych na dysku fizycznym lub pamięci cache, jeśli jest dostępna. W przypadku niektórych konfiguracji przy oprogramowaniu wirtualizującym mogą nie działać. Należy upewnić się, że synchronizacja dysku jest włączona w środowisku wirtulanym.
Sieć
HansaWorld łączy się siecią za pomocą protokołów TCP/IP i ma stosunkowo niewielkie wymagania szerokości pasma częstotliwości.
Minimalna prędkość połączenia dla pierwszego użytkownika to 30 kb/s i dodatkowe 10 kb/s dla każdego kolejnego. Zalecana szerokość pasma częstotliwości natomiast to 50 kb/s dla pierwszego użytkownika i dodatkowe 10 kb/s dla każdego kolejengo i powinna być dedykowana tylko dla użytkowania przez system HansaWord. Prędkość ta powinna być większa jeśli sieć używana jest dla innych celów, jak na przykład korzystanie z przeglądarek internetwoych, w przypadku konieczności tworzenia złożonych raportortów zawierających wiele stron danych lub w przypadku gdy intensywnie wykorzystujesz funkcje załączania plików. W czasie bezczynności użytkownika lub kilku użytkowników, wymagania te maleją.
Czas oczekiwania sieci powinien być niższy niż 0.1 s. Czas oczekiwania powyżjej 0.5 s opózni pracę systemu i będzie powodował spowolnienia niedogodne dla użytkowników.
Na przykład połączenie z serwerem o prędkości 128 kb/s (np. podwójne połączenie ISDN) z czasem oczekiwania 0.1s będzie odpowiedie dla systemu do 6 użytkowników i względnie dobre dla 10-11 użytwkoników, pod warunkiem, że nie zbyt często używaja systemu do przesyłania plików.
Dla użytkowania wewnętrznego połączenie poprzez GPRS (czas oczekiwania 0.5s, szerokość pasma 20-50 kb/s ) dla 2-4 użytkowników CRM i skrzynki pocztowej również spełnia swoje zadania.
---
W tym rozdziale: