Language:


Operacje - magazyn

W każdej firmie, w której zarządza się zapasem magazynowym, pojawiają się rozbieżności pomiędzy ilością przyjętą na magazyn, ilością fizyczną oraz wartością zapasu. Powodem tych rozbieżności są uszkodzenia towaru, błędy w dostawach i przyjęciach, itp. W systemie Enterprise by HansaWorld wartości magazynu są rejestrowane w modułach Magazyn oraz Księga Główna. Bardzo trudno uzyskać absolutną zgodność pomiędzy poziomem zapasu FIFO a bilansem konta magazynowego w księdze głównej, i każda firma musi sama zadecydować, jak ważne jest dla niej zminimalizowanie różnic. Duża dokładność ma swoją cenę. Im mniejsza tolerancja na błędy, tym bardziej złożony aparat kontroli, i tym większy koszt. Każda firma musi sama zdecydować jak dużej kontroli potrzebuje i jak duże koszty jest w stanie w związku z tym ponieść.

Moduł Magazyn zawiera oddzielne kartoteki dla przyjęć, rozchodów, przesunięć MM (przesunięcia wewnątrz firmy pomiędzy magazynami) oraz rozchodów wewnętrznych. Kiedy wprowadzasz i zatwierdzasz nową transakcję w którejkolwiek z tych kartotek, poziom zapasu fizycznego towarów z transakcji oraz wartość magazynu w księdze głównej są natychmiast aktualizowane. W drugim przypadku każdy ruch magazynowy powoduje utworzenie operacji księgi głównej, co z kolei aktualizuje wartość zapasu w księdze głównej. Poziom oraz wartość zapasu mogą być też aktualizowane poprzez zatwierdzanie faktur.

Kiedy zmniejszasz zapas danego towaru (np. poprzez rozchód bądź rozchód wewnętrzny), wartość tego towaru zostanie przeliczona w oparciu o model kosztowy. Ta wartość zostanie odjęta od całej wartości zapasu w księdze głównej. Model kosztowy jest też używany przez raport "Towary w magazynie" do obliczenia wartości zapasu. Możesz wybrać taki model kosztowy, który najlepiej pasuje do profilu twojej działalności, dostępne są następujące modele: cena kosztowa, % ceny bazowej (np. % ceny sprzedaży), średnia ważona, FIFO ('First In First Out' - pierwsze weszło, pierwsze wyszło) oraz LIFO ('Last In First Out' - ostatnie weszło, pierwsze wyszło). W przypadku towarów z numerami seryjnymi można użyć modelu kosztowego, który łączy rzeczywistą wartość danego towaru z jego numerem seryjnym. Przejdź do tej strony, aby uzyskać więcej informacji na temat modeli kosztowych.

W poniższym przykładzie zostało przedstawione przyjęcie towarów do magazynu, ich wycena oraz rozchód. Wartości na ilustracji zostały skalkulowane przy użyciu modelu kosztowego FIFO: jeżeli używasz innego modelu kosztowego, wartości mogą się różnić. Zilustrowane poniżej przykładowe przyjęcie rejestruje zwiększenie zapasu o 3 sztuki towaru 10118 w cenie 4.00 każda:

A to jest utworzona z przyjęcia towaru operacja księgi głównej, która aktualizuje wartość zapasu w księdze głównej zwiększając ją o wartość przyjętego towaru:

Kiedy towary są przyjmowane do magazynu, konto magazynu zostaje obciążone kosztem towarów, a konto rozliczenia zakupu towarów zostaje uznane do czasu zaksięgowania faktury zakupu. Użyte tu konto magazynu pochodzi z ustawienia magazynów w module Magazyn lub też - jeżeli to pole jest puste - z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn.

W zależności od lokalnych zasad księgowych możesz dodać koszt zakupu, VAT, koszty transportu i celne do wartości magazynowej na karcie przyjęcia towarów, bądź też nie uwzględniać ich do czasu wpłynięcia faktury. Jeżeli jednak dodasz je w chwili przyjmowania towarów do magazynu, ich wartość powiększy konto magazynu i uzna konta frachtu i cła pobrane z ustawienia Rozksięgowanie - magazyn:

Po przyjęciu do magazynu kolejnych dwóch dostaw towaru 10118, raport Towary w magazynie zaprezentowany poniżej przedstawia wartość zapasu policzoną z użyciem indywidualnych wartości FIFO pobranych z odpowiednich dokumentów przyjęcia:

Możesz też utworzyć raport "Towary w magazynie" używając innych metod wyceny (modeli kosztowych), np. średniej ważonej.

Kiedy sprzedajesz towary, wartość zapasu się zmniejsza, a konto magazynu zostaje uznane. W tym przykładzie wartość zaksięgowana w dobro konta magazynu oraz w ciężar konta kosztów sprzedaży towarów jest przeliczona wg modelu kosztu FIFO.

W kolejnym przykładzie zostaje sprzedanych i wysłanych 26 sztuk towaru 10118. Na karcie rozchodu, który rejestruje tę wysyłkę, wartość FIFO wszystkich 26 sztuk zostaje automatycznie umieszczona w kolumnie "Wiersz FIFO" w zakładce C. (Choć to pole ma nazwę "Wiersz FIFO", w rzeczywistości pokazuje koszt wartości sprzedaży wysłanych towarów, a więc pokazuje całkowitą wartość obliczoną wg metody FIFO, LIFO, średniej ważonej lub innej, w zależności od wybranego modelu kosztowego. Opisywany przykład opiera się na metodzie FIFO).

W operacji księgi głównej całkowity koszt wartości sprzedaży (w tym przykładzie FIFO) zostanie zaksięgowany w dobro konta magazynu i w ciężar konta kosztu towarów. Operacja zostanie utworzona w momencie zatwierdzania rozchodu (tzn. w chwili zaznaczenia pola OK oraz zapisania karty, po której to czynności dana karta nie może być już modyfikowana):

Raport Historia towaru w module Magazyn pokazuje, że z uwagi na to, iż używamy modelu kosztowego FIFO, całkowity koszt wartości sprzedaży jet kalkulowany w oparciu o średnią wartość FIFO na sztukę sprzedanego towaru:

W tym przypadku, ponieważ sprzedaliśmy nasz cały zapas, nie ma różnicy pomiędzy wartością zapasu a stanem konta magazynu.

W kolejnym przykładzie zostało przyjęte do magazynu 20 sztuk towaru 10127 dwoma dokumentami przyjęcia. Pierwszy dokument rejestruje zakup 10 sztuk towaru w cenie 8.00 za sztukę, a drugi rejestruje zakup 10 sztuk towaru w cenie 9.00:

Następnie utworzone zostaje wydanie na 12 sztuk towaru 10127. W dokumencie rozchodu całkowity koszt wartości sprzedaży (FIFO) przedstawiony na zakładce C wynosi 98.00 (a więc 8.1667 za sztukę):

Ponownie, w operacji księgi głównej ten całkowity koszt wartości sprzedaży będzie zaksięgowany w dobro konta magazynu i w ciężar konta kosztu sprzedaży. Operacja zostanie utworzona w chwili zatwierdzenia rozchodu:

Cena za sztukę w dokumencie rozchodu oraz w powiązanej operacji księgi głównej w tym przykładzie została skalkulowana metodą FIFO. A zatem wśród wysłanych towarów znalazło się wszystkie 10 przyjętych wcześniej (po cenie 8.00 za sztukę) oraz dwa przyjęte później (po cenie 9.00 za sztukę), jak to widać poniżej:
(10 x 8) + (2 x 9)= 8.1667
12
Kiedy przeliczymy raport Historia towaru po utworzeniu rozchodu, zobaczymy co następuje:

Raport Towary w magazynie przedstawia teraz pozostałe 8 sztuk w cenie 9.00 każda, a więc w cenie zakupu za sztukę z drugiego dokumentu przyjęcia:

W Enterprise by HansaWorld rozchody są zawsze tworzone z zamówień. Każde zamówienie zawiera wartość "Razem marża". Zwykle, jak pokazuje poniższa ilustracja, jest ona kalkulowana z użyciem standardowych cen kosztowych towarów na zamówieniu, choć jest możliwa opcja przeliczenia jej z użyciem kosztu wartości sprzedaży towarów. W tym przykładzie standardowa cena kosztowa za sztukę towaru 10127 wynosi 10.00:

Ta kalkulacja jest również używana w raporcie Marża, zamówienia w module Zamówienia Sprzedaży:

Standardowa cena kosztowa każdego towaru może być uaktualniana tak, aby stanowić ostatnią aktualną cenę zakupu (czyli tę, po której została przyjęta ostatnia dostawa danego towaru). Możesz to zrobić na dwa sposoby:
  1. Moduł Magazyn zawiera polecenie obsługi o nazwie "Aktualizuj ceny kosztowe towarów". Nie jest to polecenie automatyczne: od ciebie zależy czy chcesz go użyć i kiedy. Za każdym razem, gdy uruchomisz tę funkcję, ostatnia cena zakupu każdego towaru zostanie przekopiowana do pola Cena kosztowa na kartach towarów.

  2. Jeżeli chcesz, aby cena kosztowa danego towaru była aktualizowana automatycznie ostatnią ceną zakupu za każdym razem, gdy zatwierdzisz przyjęcie towaru, użyj jednej z opcji "Zmiana ceny kosztowej po PZ" na każdej karcie towaru, w zakładce "Koszty".
W powyższym przykładzie marża zamówienia zostałaby zmniejszona o 12 jeżeli cena kosztowa towaru 10127 zostałaby zaktualizowana jedną z dwóch metod przed utworzeniem zamówienia.

Częściej spotykane operacje opisane są na poniższych stronach: