Language:


Pulpit osobisty

System umożliwia załączanie plików, notatek i innych rekordów do wszystkich kart w systemie (patrz: Załączniki), a także w Oknie Głównym. Załączniki pojawią się po prawej stronie Okna Głównego - na "Pulpicie osobistym" użytkownika. Na pulpit można załączyć ważne raporty, dokumenty, funkcje Obsługi kartotek, ustawienia oraz kartoteki. Definiując pulpit można ustawić szybki dostęp do najważniejszych części systemu. Nie trzeba wówczas zmieniać modułów, przeszukiwać kartotek w poszukiwaniu ważnych rekordów czy wybierać raportów z listy.

Aby użytkownik mógł korzystać z pulpitu musi mieć utworzoną skrzynkę pocztową. Instrukcje dotyczące tworzenia skrzynek pocztowych znajdziesz w dalszej części podręcznika. W instalacjach wielostanowiskowych, każdy użytkownik, który będzie korzystał z pulpit osobistego musi posiadać skrzynkę pocztową.

!

Aby korzystać z pulpitu osobistego użytkownik musi mieć utworzoną skrzynkę pocztową.


Po utworzeniu skrzynki pocztowej dla użytkownika, dane użytkownika pojawią się na pasku tytułowym w Oknie Głównym, a zawartość pulpitu będzie wyświetlana po prawej stronie Okna Głównego:

Zawartość pulpitu osobistego jednego użytkownika nie będzie widoczna dla innego użytkownika. Jeśli na komputerze jednej osoby, do systemu Hansa zaloguje się inna osoba, wykorzystując do tego przycisk [Login] w Oknie Głównym, pulpit osobisty pierwszej osoby zostanie automatycznie zastąpiony przez pulpit drugiej osoby.

Załączanie plików na pulpit

Aby załączyć kartę na pulpit użytkownika możesz wykorzystać jedną z następujących metod:
  1. Przeciągnij kartę z okna przeglądu na pulpit. Na przykład, aby załączyć kartę Odbiorcy na pulpit, otwórz okno 'Odbiorcy:Przeglądanie', wskaż właściwego Odbiorcę na liście, a następnie przeciągnij jego numer na pulpit.

  2. Otwórz kartę w oknie podglądu, a następnie przeciągnij ikonę [Załączniki] z karty na pulpit.

  3. Otwórz kartę w oknie podglądu, a następnie wybierz polecenie 'Wyślij na pulpit' z menu Karta. Kartę trzeba przynajmniej zapisać przed użyciem tej metody (pasek tytułowy w oknie' Faktury:' musi mieć w tytule 'Podgląd' lub 'Uaktualnianie', nigdy 'Nowa').
Wszystkie karty na pulpicie są wyświetlane łącznie z nazwą kartoteki z której pochodzą. Nazwa kartoteki poprzedza nazwę karty. Na powyższej ilustracji pozycja: ("Faktura: 2016") oznacza fakturę o numerze 2016 w kartotece Faktury.

Na pulpit można załączać pliku z różnych firm w bazie danych. Firma H jest aktywną firmą w bazie danych w powyższym przykładzie (skrót aktywnej firmy pojawia się na pasku tytułowym w Oknie Głównym obok personaliów aktualnie zalogowanego użytkownika). "H" to skrót od nazwy firmy Holding Company w przykładowej bazie danych. Przedostatnia pozycja na pulpicie ("S: Faktura: 5015") to faktura załączona z Firmy S (Subsidiary Company). W każdej karcie załączonej na pulpit, która nie należy do aktywnej Firmy, nazwa kartoteki będzie poprzedzona dodatkowo Skrótem firmy z której pochodzi dana karta. Jeśli użytkownik zrestartuje system i wybierze Firmę S to to Faktura 2016 pojawi sie na pulpicie jako 'H:Faktura:2016", a faktura 5015 po prostu jako "Faktura:5015".

Aby otworzyć kartę na pulpicie możesz wykorzystać jedną z poniższych metod:

  1. Zaznacz kartę na pulpicie, a następnie wybierz polecenie 'Otwórz załącznik' z menu Specjalne;

  2. Zaznacz kartę na pulpicie, a następnie wybierz polecenie 'Zapisz' z menu Karta (lub naciśnij klawisz Enter);

  3. Dwukrotnie kliknij kartę na pulpicie.
W rezultacie system wyświetli kartę w oknie podglądu. Można prześledzić informacje zawarte w karcie lub je edytować. Jeśli karta na pulpicie nie należy do aktywnej Firmy, system poprosi najpierw o zalogowanie się do wymaganej Firmy w bazie danych.

Ustawienia, raporty, dokumenty, funkcje Obsługi na pulpicie

Aby załączyć raport, ustawienie, dokument lub funkcję Obsługi kartotek na pulpit, otwórz właściwe okno z listą, a następnie przeciągnij pozycję z listy na pulpit. Funkcję 'Drag and Drop' można zastosować również przy załączaniu poleceń eksportów i importów.

Aby, na przykład, załączyć raport Zestawienie otwartych faktur odbiorców na pulpit (powyższa ilustracja), przejdź do modułu Księga Sprzedaży, a następnie wybierz 'Raporty' z menu Plik lub kliknij [Raporty] w Oknie Głównym. Zaznacz raport Zestawienie otwartych faktur odbiorców na liście i przeciągnij tekst na pulpit osobisty.

Aby wykorzystać w pracy z systemem ustawienia, raporty, dokumenty, funkcje Obsługi kartotek załączone na pulpit użyj jednej z poniższych metod:

  1. Zaznacz właściwą pozycję na liście, a następnie wybierz polecenie 'Otwórz załącznik' z menu Specjalne.

  2. Zaznacz właściwą pozycję na liście, a następnie wybierz polecenie 'Zapisz' z menu Karta lub kliknij klawisz Enter.

  3. Dwukrotnie kliknij właściwą pozycję na pulpicie.

Załączanie kartotek na pulpit

Aby załączyć kartotekę na pulpit osobisty, przeciągnij kartotekę z Okna Głównego na pulpit. Aby załączyć, kartotekę Faktury (jak pokazano to na powyższej ilustracji), przejdź do modułu Księga Sprzedaży, a następnie kliknij przycisk [Faktury] w Oknie Głównym
i przeciągnij ikonę kartoteki na pulpit osobisty.

Aby wykorzystać w pracy kartoteki załączone na pulpit użyj jednej z poniższych metod:

  1. Zaznacz kartotekę na liście, a następnie wybierz polecenie 'Otwórz załącznik' z menu Specjalne.

  2. Zaznacz kartotekę na liście, a następnie wybierz polecenie 'Zapisz' z menu Karta lub kliknij klawisz Enter.

  3. Dwukrotnie kliknij kartotekę na pulpicie.

Użycie każdej z metod otwiera w rezultacie okno przeglądu wybranej kartoteki. Jeśli w bazie danych zdefiniowano więcej niż jedną firmę, to w oknie przeglądu pojawi się lista rekorów kartoteki z aktywnej firmy.

Tworzenie notatek na pulpicie

Użytkownik może załączać notatki na pulpit. Aby załączyć notatkę na pulpit, wybierz polecenie 'Utwórz notatkę' z menu Specjalne w Oknie Głównym. Pojawi się okno 'Notatka: Podgląd', w którym wprowadź notatkę.

Kliknij przycisk [Zapisz], aby zapamiętać notatkę. Notatka pojawi się na liście z prefixem "Notatka". Aby wprowadzić nazwę notatki należy postępować zgodnie z instrukcją opisaną w dalszej części podręcznika - 'Zmiana opisów załączników na pulpicie'. Na pulpit można załączyć dowolną liczbę notatek.

Aby odczytać notatkę załączoną na pulpit należy wykorzystać jedną z poniższych metod:

  1. Zaznacz notatkę na pulpicie, a następnie wybierz polecenie 'Zapisz' z menu Karta;

  2. Dwukrotnie kliknij notatkę na pulpicie.
Pojawi się okno 'Notatka: Podgląd', w którym można przeczytać lub zredagować notatkę.

Zmiana opisów załączników na pulpicie

Po załączeniu pliku na pulpit, nazwa pliku pojawia się automatycznie na liście. Nazwa notatki nie pojawia się bezpośrednio po załączeniu notatki na pulpit.

Aby zmienić nazwę załączonego pliku lub wprowadzić/zmienić nazwę notatki, zaznacz właściwy obiekt na pulpicie, a następnie wybierz polecenie 'Opis załącznika' z menu Specjalne w Oknie Głównym. Pojawi się okno, w którym (pole 'Opis') można wprowadzić lub zmienić nazwę załączonego obiektu.

Kliknij przycisk [Zapisz], aby zapamiętać wprowadzoną nazwę lub [Anuluj], jeśli nie chcesz zapamiętać wprowadzonych zmian.

Usuwanie obiektów z pulpitu

Aby usunąć obiekt z pulpitu, zaznacz właściwą pozycję, a następnie wybierz polecenie 'Wymaż' z menu Edycja.

Tworzenie archiwum na pulpicie

Jeśli na pulpicie znajduje się wielu obiektów, można je uporządkować w archiwa (teczki). W archiwum można umieścić różne typy załączników, a nawet inne archiwa.
  1. Aby przywrócić Okno Główne na ekran: kliknij Okno Główne, użyj skrótu klawiaturowego Ctrl-M/⌘-M lub wybierz polecenie 'Okno Główne' z menu Plik.

  2. Wybierz polecenie 'Nowa teczka' z menu Specjalne w Oknie Głównym. Nowe archiwum z prefixem "Archiwum" ("Archiwum:Nowe") pojawi się na początku listy na pulpicie.

  3. Za pomocą funkcji 'Drag and Drop' przenieś wybrane obiekty do "Archiwum:Nowe".

  4. Aby otworzyć załącznik umieszczony w archiwum, dwukrotnie kliknij archiwum. Pojawi się nowe okno z listą wszystkich obiektów w danym archiwum. To okno ma takie same właściwości, opcje i funkcje jak okno załączników, więc możesz z nim pracować w sposób, jaki został opisany na tej stronie.

  5. Aby wprowadzić nazwę archiwum, otwórz archiwum (patrz powyżej krok 4), a następnie wybierz polecenie 'Zmień nazwę teczki' z menu Specjalne.

    Wprowadź nazwę archiwum, a następnie kliknij przycisk [Zapisz]. Wprowadzona nazwa zastąpi tekst 'Nowe" w pasku tytułowym okna 'Archiwum' na pulpicie:

  6. Obiekty z archiwum można usunąć na dwa sposoby: można przeciągnąć obiekt z archiwum na pulpit lub do innego archiwum na pulpicie lub usunąć obiekt całkowicie z pulpitu używając polecenia 'Wymaż' z menu Edycja po zaznaczeniu właściwej pozycji w archiwum.

  7. Aby usunąć archiwum z pulpitu, zaznacz archiwum, a następnie wybierz polecenie 'Wymaż' z menu Edycja. Można usunąć tylko puste archiwum z pulpitu. Aby usunąć zawartość archiwum, zastosuj metody opisane w kroku 6.