Language:


Wprowadzenie

Obszar roboczy systemu Hansa składa się z paska narzędzi oraz Okna Głównego programu umieszczonego na środku ekranu. Okno Główne zawiera pulpit osobisty użytkownika oraz cztery wiersze przycisków. Przyciski w dwóch pierwszych wierszach Okna Głównego ('Osobiste' oraz 'Firma') dotyczą funkcji, których nie można wykonać z innego miejsca w systemie. Przyciski w trzecim wierszu ('Operacje podstawowe') odpowiadają częściowo poleceniom menu Plik. Przyciski w czwartym wierszu ('Kartoteki') odpowiadają poleceniom menu Kartoteki. Kartoteki dostępne w Oknie Głównym oraz w menu Kartoteki zmieniają się w zależności od wybranego modułu. Wygodniej jest używać przyciski w Oknie Głównym, które jest zawsze widoczne dla użytkownika niż wybierać polecenia z menu.

Okno Główne programu może być zawsze przywrócone na ekran poprzez wybranie polecenia "Okno Główne' z menu Plik. Użytkownicy Windows oraz Linux mogą wykorzystać skrót klawiaturowy Ctrl-M, a użytkownicy Macintosh ⌘-M. Aby zamkąć Okno Główne, kliknij przycisk krzyżyk w prawym górnym rogu okna albo użyj skrótu klawiaturowego Ctrl-F4/⌘-W.

Okno Główne zawiera cztery wiersze przycisków:
Osobiste
Przyciski umożliwiają komunikację z innymi użytkownikami systemu oraz prowadzenie kalendarza. Kalendarz umożliwia rejestrację wszystkich spotkań oraz zaplanowanych czynności i zadań. Niektóre przyciski mają swoje skróty klawiaturowe jak opisano poniżej, które można wykorzystywać w aktywnym Oknie Głównym.
[Kalendarz]
Kliknij przycisk, aby otworzyć Kalendarz: graficzną prezentację wszystkich wprowadzonych czynności i zadań. Więcej informacji na temat Kalendarza w dalszej części podręcznika.

[Poczta]
Skrót klawiaturowy Windows/Linux: Ctrl-Shift-M
Skrót klawiaturowy Macintosh: ⌘-Shift-M
Jeśli wykorzytujesz pocztę w systemie Hansa, kliknij przycisk, aby otworzyć skrzynkę pocztową. Z tego miejsca można wysyłać i odbierać pocztę elektroniczną wewnętrzną oraz zewnętrzną. Więcej informacji w dalszej części podręcznika.

[Zadania]
Przycisk umożliwia organizację terminarza, dostarczając informacji o zaplanowanych spotkaniach i innych czynnościach. Więcej informacji na ten temat w Menadżerze zadań.

[Login]
Przycisk pozwala zmienić aktualnego użytkownika systemu.
Firma
Przyciski w tej sekcji pozwalają na lepszą komunikację z pozostałymi użytkownikami systemu Hansa. Niektóre przyciski mają swoje skróty klawiaturowe jak opisano poniżej, które można wykorzystywać w aktywnym Oknie Głównym.
[Wybierz moduł]
Skrót klawiaturowy Windows/Linuxt: Alt-M
Skrót klawiaturowy Macintosh: ⌘-0
Przycisk pozwala na wybór właściwego modułu (na przykład, jeśli chcesz przejść z modułu Księga Główna do modułu Księga Sprzedaży). W zależności od wybranego modułu, zmieniają się wszystkie kartoteki w dolnej części Okna Głównego.

[Zasoby]
Przycisk pozwala na korzystanie z modułu Zarządzanie zasobami.

[Konferencje]
Konferencje są wykorzystywane do gromadzenia informacji oraz dokumentów w firmie udostępnianych następnie użytkownikom w zależności od ich praw dostępu. Kliknij przycisk, aby zobaczyć dostępne Konferencje. Więcej informacji na ten temat w dalszej części podręcznika.

[Chat]
Kliknij ten przycisk, aby zobaczyć listę użytkowników aktualnie zalogowanych do systemu.
Na liście pojawią się tylko użytkownicy dla których zdefiniowano skrzynki pocztowe. Aby rozpocząć chat, kliknij na Osobę na liście.
Operacje podstawowe
Przyciski w tej sekcji odpowiadają niektórym poleceniom z menu Plik. Kliknięcie przycisku wyświetla listę dostępnych funkcji. Kliknij dwukrotnie właściwą pozycję na liście, aby ją otworzyć. Poszczególne pozycje w oknach zmieniają się w zależności od wybranego modułu. Wszystkie przyciski mają swoje skróty klawiaturowe, jak opisano poniżej, które można wykorzystywać w aktywnym Oknie Głównym.
[Raporty]
Skrót klawiaturowy Windows/Linux: Ctrl-R
Skrót klawiaturowy Macintosh: ⌘-R
Kliklij przycisk, aby otworzyć listę dostępnych raportów. Można uruchomić raport oraz określić sposób jego wydruku (na ekran, na drukarkę lub do pliku tekstowego). Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w dalszej części podręcznika dotyczącej Okna raportu oraz Menu Plik.

[Dokumenty]
Skrót klawiaturowy Windows/Linux: Ctrl-D
Skrót klawiaturowy Macintosh: ⌘-D
Przycisk umożliwia dostęp do wszystkich dokumentów, jakie można wydrukować w systemie (faktury, zamówienia sprzedaży itd.). Więcej informacji na temat drukowania dokumentów znajdziesz w
Menu Plik. Informacje o dokumentach dostępne są w kolejnych rozdziałach dotyczących modułów, w których te dokumenty się znajdują.

[Eksporty]
Skrót klawiaturowy Windows/Linux: Ctrl-E
Skrót klawiaturowy Macintosht: ⌘-E
Przycisk można wykorzystać w momencie wykonywania archiwum bazy danych lub przy innych eksportach z bazy danych. Informacje na temat eksportów z systemu Hansa dostępne są w dalszej części podręcznika. Więcej informacji na temat wykonywania archiwum znajduje się w poprzednim rozdziale.

[Ustawienia]
Skrót klawiaturowy Windows/Linux: Ctrl-S
Skrót klawiaturowy: ⌘-S
Ustawienia pozwalają zdefiniować system według konkretnych potrzeb. Ustawienia zmieniają się w zależności od wybranego modułu. Przed rozpoczęciem pracy z modułem, należy przeanalizować oraz zdefiniować niektóre ustawienia, ponieważ prawidłowe działanie systemu zależy przede wszystkim od poprawnie zdefiniowanych ustawień. Wiele ustawień ma formę opcji wyboru. Inne wymagają wprowadzenia informacji lub pewnej liczby rekordów. Aby otworzyć listę dostępnych ustawień kliknij przycisk 'Ustawienia'. Ustawienia na liście przedstawione są w porządku alfabetycznym. Dwukrotnie kliknij wybraną pozycję na liście, aby wprowadzić zmiany lub zdefiniowac nowe ustawienie. Wszystkie ustawienia zostały szczegółowo opisane w dalszej części podręcznika.
Kartoteki
Przyciski w tej części okna zmieniaja się w zależności od wybranego modułu. Każdej kartotece odpowiada osobny przycisk. Kartoteki są używane do rejestrowania oraz przechowywania różnych informacji w poszczególnych modułach. Kliknij przycisk kartoteki, aby otworzyć okno przeglądu kartoteki. W oknie pojawia się cała lista rekordów zdefiniowanych w kartotece. Szczegółowe informacje na temat kartotek znajdują się w dalszej części podręcznika.