Odbudowa bazy danych z archiwum
Aby odbudować bazę danych z pliku archiwum (backup) należy utworzyć nową bazę danych a następnie zaimportować do tej bazy właściwy plik archiwum korzystając z polecenia 'Importy' w menu Plik w module System. Sam import archiwum do bazy danych nie jest procesem destruktywnym, co oznacza, że plik archiwum nie zostanie uszkodzony w trakcie procesu wczytywania. Oznacza to, że ten sam plik archiwum można wykorzystywać wielokrotnie.
Ze względu na prędkość zaleca się, aby w instalacjach wielostanowiskowych proces odbudowy bazy danych wykonywany był na serwerze. Jeżeli użytkownik posiada osobne archiwa dla różnych firm w bazie danych należy zaimportować je oddzielnie. Próba importowania plików przy równoczesnym użyciu różnych stanowisk klienckich może zakończyć się utratą danych.
Aby odbudować bazę danych z archiwum należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Przenieś starą bazę danych (plik o nazwie "Hansa.HDB") do innego katalogu/ miejsca na dysku. Możesz nadać plikowi starej bazy danych nową nazwę, która identyfikowałaby jego zawartość.
- Usuń plik bazy danych "Hansa.HDB" z katalogu zawierającego aplikację systemu Hansa. Kliknij przycisk aplikacji programu Hansa wymuszając w ten sposób utworzenie nowej bazy danych, tak jak zostało to opisane
w innej części podręcznika.
! | Aby odbudować bazę danych należy wczytać archiwum zawsze do pustej bazy danych, unikając w ten sposób możliwości nadpisania danych,co mogłoby spowodować uszkodzenie bazy danych. |
|
Pliki "DBDef.txt" oraz "Default.txt" powinny znajdować się w tym samym katalogu co aplikacja Hansy. Pliki zawierają istotne informacje wykorzystywane w trakcie tworzenia nowej bazy danych oraz nowych firm. Jeżeli jeden z plików zaginie, system może pracować w inny sposób niż oczekuje tego użytkownik.
- Po zdefiniowaniu firmy w pustej bazie danych pojawi się okno plików dostępnych do importu. Okno wyświetla wszystkie pliki zachowane w folderze "Backup" lub "Setup" w tym samym katalogu co aplikacja Hansy.
Każdy plik zawiera datę powstania oraz informacje o sposobie jego utworzenia opisane we wcześniejszej częsci podręcznika-
patrz krok 4.

- Wskaż plik archiwum do imporu na liście dostępnych plików (backup, który chesz przywrócić) i naciśnij przycisk Enter ( lub kliknij dwukrotnie nazwę wskazanego pliku). System rozpocznie importowanie danych z wskazanego pliku archiwum. Na ekranie pojawi się okno informujące użytkownika o postępach importu. Ze względów bezpieczeństwa system zostanie zamknięty po zakończeniu importu, jeżeli plik archiwum zawiera chociaż jeden rekord w kartotece Osoby.
Po uruchomieniu systemu ponownie i wprowadzeniu Klucza rejestracyjnego w ustawieniu Konfiguracja można kontynuować pracę z systemem.
W pewnych okolicznościach na liście plików dostępnych do importu mogą pojawić się pliki, których nie można z powodzeniem zaimportować do bazy danych. Dotyczy to platformy Windows oraz Macintosh, jeżeli nazwa pliku nie jest zgodna z Dos-ową konwencją nazywania plików (tj. ma maksymalnie 8 znaków oraz następujące po nich 3 znaki rozszerzenia). W tej sytuacji (lub gdy plik archiwum nie pojawia się na liście dostępnych plików do importu, ponieważ nie został wcześniej zapisany w katalogu "Backup" ub "Setup" należy postępować zgodnie z poniższmi krokami:
- Zamknij okno dostępnych plików do importu, jeśli nadal jest otwarte.
- Wybierz 'Importy' z menu Plik w module System. Pojawi się następujące okno:

- Wybierz polecenie 'Automatyczny, dialog otwarcia pliku' i naciśnij przycisk Enter (lub kliknij polecenie 'Automatyczny, dialog otwarcia pliku' w oknie 'Importy').
W większości systemów operacyjnych system otwiera standardowe okno dialogowe z listą plików dostępnych w bieżącym katalogu na aktualnym dysku. Aby odnaleźć właściwy plik archiwum należy standardowo przewinąć listę lub wskazać inny katalog lub dysk.

W niektórych systemach operacyjnych (np. Macintosh OS X), system Hansa wykorzystuje własne okno dialogowe:

Kiedy okno dialogowe zostanie otwarte po raz pierwszy, główna część okna wyświetla zawartość katalogu z aplikacją systemu Hansa. Nazwy folderów są wyświetlane w <>. Kliknij dwukrotnie nazwę katalogu, żeby zobaczyć jego zawartość. Kliknij dwukrotnie pierwszą pozycję na liście (..), aby przejść poziom wyżej. Kliknij [Pulpit], aby przejść na pulpit użytkownika oraz [Backup], aby przejść do folderu Backup znajdującego się w katalogu zawierającym aplikację Hansy. Pokazuje to powyższa ilustracja.
- Wskaż właściwy plik archiwum do importu i naciśnij przycisk
[Otwórz] or [Wybierz] (w zależności od systemu operacyjnego) lub kliknij dwukrotnie nazwę pliku w oknie.
Na ekranie pojawi się okno informujące o postępach wykonywania importu.
Ze względów bezpieczeństwa system zostanie zamknięty po zakończeniu importu, jeżeli plik archiwum zawiera chociaż jeden rekord w kartotece
Osoby.
Po uruchomieniu systemu ponownie i wprowadzeniu Klucza rejestracyjnego w ustawieniu Konfiguracja można kontynuować pracę z systemem.