Language:


Zakładka Waluta

Waluta
polecenie Wstaw    kartoteka Waluty, moduł System
Domyślnie pobierana z    zamówienia zakupu, karty kontrahenta (pole Wal. dostawy) lub pola Domyślna waluta bazowa.
Podaj walutę dostawcy, jeśli nie jest zgodna z walutą bazową. Towary na PZ zostaną zarejestrowane w walucie określonej w tym polu.

Kurs
Domyślnie pobierany z ustawienia Kursy waluty bazowej oraz/i kartoteki Kursy walut, moduł System
Jeśli PZ zostanie utworzony bezpośrednio w kartotece Przyjęcia, system podpowie w tym polu aktualny kurs dla waluty. Jeśli PZ zostanie utworzony z karty zamówienia zakupu, system wprowadzi kurs określony na karcie zamówienia zakupu.

System może wykorzystać jeden z dwóch sposobów przeliczania waluty. Pierwszą metodą jest Dwuwalutowość czyli prowadzenie ksiąg w dwóch walutach jednocześnie. Dwuwalutowość jest wykorzystywana np. przez firmy, które posiadają biura w dwóch krajach i wykonują raporty w obu walutach, przez firmy, które są zlokalizowane w krajach, gdzie obok lokalnej funkcjonuje druga waluta (zazwyczaj EURO lub Dolar) oraz przez firmy zlokalizowane w strefie Euro (waluta lokalna jest używana dla celów porównawczych). Drugą metodą jest prosta konwersja waluty obcej do waluty bazowej wykorzystywana w większości operacji walutowych. Obie metody przeliczania waluty zostały przedstawione poniżej.
Dwuwalutowość
Jeśli księgi są prowadzone w dwóch walutach to pola Waluta bazowa 1 oraz Waluta bazowa 2 po lewej stronie pokazują stosunek kursów walut podstawowych (kursy są pobierane z ustawienia Kursy waluty bazowej).

Przepisy EMU określają, że stosunek kursów walut podstawowych powinien pokazać ile jednostek waluty lokalnej potrzeba, aby nabyć jednostkę Euro.

Prosta konwersja walut
W przypadku prostej konwersji walut pola Kurs oraz Waluta bazowa 1 pokazują zależność pomiędzy walutą obcą a walutą bazową.